Pārlekt uz galveno saturu
PVO

1. Regulāras veselības pārbaudes

Pat tad, ja persona jūtas vesela, regulāras veselības pārbaudes (piemēram, asinsspiediens, cukura līmenis asinīs, prostatas kontrole) ir būtiskas. Garīgā veselība ir tik pat svarīga kā fiziskā, un tai var būt izšķiroša nozīme gadījumos, ja persona saskaras ar depresiju, trauksmi vai citām veselības problēmām.

2. Samazināts alkohola patēriņš

2016. gadā 3 miljoni cilvēku, no tiem 75 % vīrieši, alkohola lietošanas rezultātā gāja bojā. Pārāk biežs vai pārmērīgs alkohola patēriņš palielina vardarbības un ceļu satiksmes negadījumu risku, kā arī rada ilgtermiņa veselības problēmas, kā, piemēram, aknu un sirds slimības, vēzi utt. Alkohola lietošana var ietekmēt arī garīgo veselību, ģimeni un apkārtējos cilvēkus.

3. Smēķēšanas atmešana

Tabakas smēķēšana izraisa vēzi, plaušu, sirds slimības un insultu, nogalinot ik gadu vairāk nekā 7 miljonus cilvēku. Smēķēšana izraisa impotenci. 12 nedēļu laikā pēc smēķēšanas atmešanas atjaunojas plaušu funkcija un uz pusi samazinās sirds slimību riski.

4. Veselīgs uzturs

Veselīgs uzturs palīdz novērst diabētu un daudzas citas slimības. Uzturā ir jālieto vairāk augļus, dārzeņus, pākšaugus, riekstus un pilngraudu produktus. Ir jāierobežo sāls patēriņš – ne vairāk kā 1 tējkarote sāls dienā un cukurs ne vairāk kā 5% no kopējā uzņemtā enerģijas daudzuma. Piesātinātajiem taukiem nevajadzētu pārsniegt 10% no kopējā uzņemtā enerģijas daudzuma.

5. Fiziskās aktivitātes

Ikdienā 1 no 4 cilvēkiem nav pietiekoši aktīvs. Pieaugušajam vajadzētu veikt vismaz 2,5 stundas vidēji intensīvas fiziskās aktivitātes nedēļā. Fiziskas aktivitātes palīdz uzturēt veselīgu svaru, samazināt sirds slimību un vēža risku, kā arī var palīdzēt pārvarēt depresiju.

Vairāk par šo tēmu:

Men’s health checklist - 5 things men can do for good health