Pārlekt uz galveno saturu

No 16. novembra līdz 28. janvārim RSU muzejā būs apskatāma izstāde Klausule. Klausīties. Klausīt.

Izstāde ir vārda “klausīt” daudzo nozīmju un atvasinājumu apcerējums. Tās galvenais eksponāts ir klausule – ierīce, kuras viena daļa paredzēta skaņas ievadei, otra – saklausīšanai. Dažādām klausulēm ir dažāds pielietojums un dažādi stāsti. Kur varējām un joprojām varam sastapt klausuli? Ko ar klausules palīdzību var dzirdēt?

RSUM_178.1.jpg

Savukārt “klausīties” ir Rīgas Stradiņa universitātes ikdiena. Klausīties lekcijas – studēt, mācīties; klausīties – censties uztvert ar dzirdi: lekcijas, sapulcē teikto, mūziku, radio, pacienta sirdspukstus...

Lai varētu klausīt, klausīties un izmantot klausuli, nepieciešama dzirde. Dzirde ir viena no cilvēka piecām maņām. Dzirdes orgāns ir auss. Svārstības, ko uztveram ar ārējo un vidusausi, nonāk iekšējā ausī, kur smalkas un filigrānas nervu šūnas tās pārstrādā elektriskos impulsos, ko uztver smadzenes. Tā mēs saņemam dārgāko mūsdienu resursu – informāciju.

Klausīt – saklausīt (sadzirdēt) un darīt, rīkoties pēc kāda gribas, padoma, pēc kāda pavēles, rīkojuma. Paklausību vai, poētiski izsakoties, klausību nosaka subordinācija – pieņemts, ka bērns klausa vecākus, skolēns skolotāju, padotais priekšnieku, likumpaklausīgs pilsonis “klausa” valsts varai. Klausīšanās un spēja sadzirdēt ietver arī savstarpējas attiecības, kur vienam nākas uzklausīt otru.

Izstādē iekļauti eksponāti no Rīgas Stradiņa universitātes muzeja, Paula Stradiņa Medicīnas vēstures muzeja, Latvijas Valsts policijas muzeja un Ogres Vēstures un mākslas muzeja.

 

Norises vieta

Telpa
K korpuss, I stāvs

Tā kā Rīgas Stradiņa universitāte ir publiska iestāde, pasākuma laikā jūs varat tikt fotografēts un/ vai filmēts. Fotogrāfijas un video var tikt publicēts universitātes mājaslapā, sociālajos medijos u. tml. Vairāk par savām tiesībām un iespēju iebilst pret šādu datu apstrādi varat uzzināt RSU Privātuma politikā. Ja iebilstat pret personas datu apstrādi, lūdzam par to informēt, rakstot uz rsuatrsu[pnkts]lv.

As Rīga Stradiņš University (RSU) is a public institution you could be photographed and/or filmed during the event. Your personal data might be used to further the interests of RSU, e.g. for marketing or communication activities (incl. social media coverage). Read more about your rights see the RSU Privacy Policy. Should you have any objections to your personal data being processed please inform us via e-mail at rsuatrsu[pnkts]lv.

Datums: -

Kontaktinformācija