Pārlekt uz galveno saturu

Rīgas Stradiņa universitāte savā nosaukumā nes visas Stradiņu dzimtas vārdu. Stradiņu dzimtas vērtības, dzīvesziņa un principi, kas mantoti vairākās paaudzēs, ir tas, ko Rīgas Stradiņa universitāte vēlas kopt savos studentos.

p_stradins_ar_studentiem.jpg

Prof. Pauls Stradiņš ar studentiem ap 1955. gadu

p_stradins_ar_meitam.jpg

P. Stradiņš ar savām meitām un dēlu 1936. gadā (foto no P. Stradiņa Medicīnas vēstures muzeja kolekcijas)

Stradiņu dzimta, kuras daudzi pēcteči sasnieguši profesionālus panākumus un izpelnījušies ievērību un atzinību gan Latvijā, gan pasaulē, cēlusies no Viesītes Sēlijas pusē. Kā pazīstamākie dzimtas pārstāvji minami 1896. gada 17. janvārī Viesītē amatnieka Jāņa Stradiņa ģimenē dzimušais Pauls Stradiņš, kurš vēlāk ir ķirurgs, onkologs, medicīnas vēsturnieks, medicīnas doktors un profesors, un viņa 1933. gada 10. decembrī dzimušais dēls Jānis Stradiņš, kurš pazīstams kā ķīmiķis, zinātņu vēsturnieks, profesors un akadēmiķis.

P. Stradiņam ir arī trīs meitas – arhitekte un māksliniece Irēna Stradiņa, valodniece Maija Sosāre un fizikālās un rehabilitācijas medicīnas ārste Asja Eglīte. Vairāki P. Stradiņa mazbērni kļuvuši par ārstiem: medicīnas zinātņu doktore, gastroenteroloģe Linda Sosāre un kardioķirurgi – profesors Andrejs Ērglis un medicīnas zinātņu doktors Pēteris Stradiņš. Savukārt mazdēls profesors Pauls Stradiņš ir ievērojams fiziķis ASV.

Kā norādījis akadēmiķis J. Stradiņš, "dzimtai kopīgs ir darbīgums, demokrātiskums, paškritika, augstu mērķu stādīšana, pietiekama inteliģence un intelekts, nacionālās identitātes apzināšanās, kā arī neatkarīgs skats uz lietām".