Pārlekt uz galveno saturu

Vitālo kapitālu salīdzinājums: smiltsērkšķu un aveņu globālās vērtību ķēdes antropoloģiskā analīze

Projekta/līguma nr.
1.1.1.2/VIAA/2/18/271, Agreement No. 9.-14.5/87
Projekta finansējums
133 805,88 EUR, tai skaitā 113734,99 EUR ERAF finansējums un 13380,58 EUR valsts budžeta finansējums
Projekta vadītājs
Projekta īstenošana
01.08.2019. - 31.07.2022.

Mērķis

Šis pētniecības projekts apvieno ekonomisko un politisko antropoloģiju ar infrastruktūras un lauksaimniecības pārtikas izpēti. Tiek padziļinātas zināšanas politiski ekonomiskās lauku vides transformācijā un tādējādi stiprina gan RSU, gan projekta vadītāja zinātnisko profilu. Turklāt pētījums sniedz ieguldījumu Latvijas viedās specializācijas stratēģijas sasniegšanā, piedāvājot sociāli zinātniskus ieteikumus informatīvi intensīvai agroekonomikas nozarei ar nozīmīgu kvantitatīvu un kvalitatīvu izaugsmes potenciālu.

Apraksts

Projekts tiek īstenots Serbijā, Latvijā un kaimiņvalstīs. Tiek izmantota arhīvu izpēte, dalībnieku novērošana un ekspertu intervijas, lai izsekotu ogu dzīves ciklam no laukiem līdz gala patērētājam. Pētījums salīdzinās kā veidojušies un attīstījušies noteikumi, normas, vēlmes, kas nodrošina augstu kvalitāti, drošību un konkurētspēju globalizētā Eiropas produktu tirgū. Pētījums apskatīs kā modernizācijas paradigmas operē centriskajā-perifēriskajā inovācijas modelī.

Projekta aktivitātes

2020. gada augusts. Smiltsērkšķu festivāls – izziņai, iedvesmai, sadarbībai

Augustā lauka pētījumu asistents Līvis apmeklēja otro smiltsērkšķu festivālu smiltsērkšķu dārzā Zelt Jelgavas novada Platones pagastā. Festivālā notika praktiskas prezentācijas par un ap smiltsērkšķiem – to kopšanu un pārstrādi, labajām īpašībām, kā arī nozares turpmāku attīstību. Pasākumā notika arī praktiska nodarbība par to, kā vislabāk veikt ogu novākšanu un zaru griešanu, un to vadīja pieredzējušākais smiltsērkšķu audzētājs Latvijā Andrejs Brūvelis. Kā viņš norādīja savā uzrunā, “smiltsērkšķiem nepieciešama beznosacījuma mīlestība”.

DSC_0815.JPG

DSC_0829.JPG

DSC_0819.JPG

2019. gada 12.–13. decembris: Ķelnes EnvironAnt tīklā inaugurācijas pasākums

Pasākumā tika prezentēts raksts “The sweat of the raspberry”. Par pasākuma papildus informācija ir atrodami šeit.  

2019. gada 20.–24. novembris: Klimata pārmaiņas (Vankūvera, Kanāda)

Konference par klimata pārmaiņām ir vērienīgākā antropoloģijas konference pasaulē. Šogad tā norisinājās no 20. līdz 24. novembrim un pulcēja ap 6000 pētnieku. Es prezentēju savu pētījumu par aprūpi un novecošanos Serbijā.

Tēzes

Prezentācija

Vancouver_after_conference_hike.jpg

Hiking after the conference near Vancouver

2019. gada 30. oktobris – 1. novembris: Eiropas Sociālo antropologu asociācijas konference "Valsts antropoloģija"

Piedalījos Eiropas Sociālo antropologu asociācijas (European Association of Social Anthropologists, EASA) tīkla Valsts antropoloģija  inaugurācijas sanāksmē, kas norisinājās no 30. oktobra līdz 1. novembrim, ar uzrunu par valsts infrastruktūru. Šogad konferences tēma bija Domāšanas ģenealoģija un pozicionalitāte attiecībā uz valsti.

Tēzes

Prezentācija

andre_thiemann_Leiden.jpg
2019. gada 29. septembris – 2. oktobris: Vācijas Antropologu asociācijas konference (Konstance, Vācija)

Vācijas Antropologu asociācijas konference (German Anthropological Association, GAA) ir vērienīgākā antropoloģijas konference vāciski runājošajās zemēs. Tā norisinājās Konstances Universitātē no 29. septembra līdz 2. oktobrim. Šogad konferences tēma bija Sarunu beigas? Konferencē prezentēju savu pētījumu par saikni starp ciema politiku un futbolu.

Tēzes

Prezentācija

2019. gada vasara: lauka pētījums (Serbija)

Šovasar veicu etnogrāfisko lauka pētījumu par smiltsērkšķu un aveņu globālo vērtību ķēdi dienvidrietumu Serbijā, produkta ceļu no lauka līdz dzesēšanai un apstrādei.

serbia_ecological_raspberries_2.jpg

coolhouse_Latvica.jpg

coolhouses_and_new_processing_station.jpg

mine_processing_raspberries.jpg

coolhouse_red_gold.jpg

 

 

Projekta vadītāja blogs