Struktūrvienība: Morfoloģijas katedra
Līmenis:1. cikla (Bakalaura)
Mērķauditorija:Medicīnas tehnoloģijas
Valoda:Angļu, Latviešu
Zinātnes nozare:Klīniskā medicīna; Histoloģija un citoloģija

Kursa mērķis ir iegūt padziļinātas zināšanas fundamentālajā šūnu un molekulārajā bioloģijā, iegūt praktiskas iemaņas un kompetences šūnu uzbūvē ultrastruktūras un mikroskopijas līmenī, saistot tās ar medicīniskās inženierijas specifiku. Kursā tiek apgūtas galvenās šūnas struktūras un norises, papildinot tās ar zināšanām par pētniecībā visbiežāk lietoto aprīkojumu. Sagatavot speciālistus ar profesionālo augstāko izglītību ar izpratni par cilvēka audu un orgānu sistēmu uzbūvi un funkcijām, kompetenci audu mikroskopiskajā analīzē, balstoties uz pamatzināšanām par šūnu un audu uzbūvi, orgānu sistēmu regulācijas mehānismiem, kuri spētu īstenot iegūtās zināšanas medicīnas inženierijas nozarē.

Nepieciešamas priekšzināšanas bioloģijā un ķīmijā.

Studējošie spēs aprakstīt galvenās šūnas īpatnības un galvenos šūnu veidus, šūnas atklāšanas vēsturi, mūsdienu šūnas pētnieciskās metodes, bioloģisko membrānu komponentes, uzbūvi, šūnu organoīdiem, audu adaptāciju. Iegūst zināšanas un izpratni par cilvēka šūnu, audu un orgānu uzbūvi un funkcijām, dažādu sistēmu regulācijas mehānismiem, biosaderību un organisma pielāgošanās reakcijām, audu barjerām un organisma aizsargreakcijām, morfoloģijas pētīšanas metodēm un aparatūrām.

Lietojot gaišā laika mikroskopiju un analizējot parafīnā ieguldītu audu griezumus, studējošie spēs izšķirt galvenās šūnas komponentes, izpratīs galvenās citoloģiskās krāsošanas metodes; spēs novērtēt specializēto šūnu formu un izmēru, kā arī strukturālos šūnu savienojumus, spēs noteikt preparātu neadekvātas gatavošanas kļūdas. Studiju kursa apguves rezultātā students pratīs raksturot un atšķirt galvenās audu grupas un orgānu sistēmas, raksturot mūsdienu morfoloģijas metodes un tām nepieciešamas aparatūras.

Students mikroskopā spēs novērtēt: galvenās audu grupas, orgānu galvenās uzbūves īpatnības; novērtēt preparāta kvalitāti, audu un to struktūru attiecības un proporcijas, spriest par histoloģisko spēs dokumentēt citoloģijas un histoloģijas preparātus un strādāt ar speciālo literatūru.

Plānošanas periods:2024. gada pavasara semestris
Medicīnas inženierija un fizika, MIF2BakalaursObligātsValērija Groma