Pārlekt uz galveno saturu

RSU Anatomijas un antropoloģijas institūta (AAI) jeb anatomikuma telpās apskatāmas ievērības cienīga gan Baltijā, gan Eiropā profesora Paula Stradiņa un viņa sekotāju (no 1926. gada līdz 20. gadsimta 60. gadiem), RSU Patoloģijas katedras, Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas un AAI profesores Māras Pilmanes vadībā izveidotās anatomisko, histoloģisko, embrioloģisko preparātu un anatomisko mulāžu kolekcijas.

Ekspozīcija tika atklāta 2003. gadā par godu Latvijas augstākās medicīnas izglītības 83. gadadienai. Ekspozīcija aptver vairāk nekā 1000 eksponātu, kas atspoguļo dažādas slimības, iedzimtas anomālijas u. c. patoloģijas skartus audus, un regulāri uz ekskursijām pulcē interesentus gan no visas valsts, gan arī citām pasaules valstīm. Tā, triju gadu laikā, no 2014. gada līdz 2016. gada novembrim, ekspozīciju apmeklēja 3038 cilvēki. Uz ekspozīciju ekskursijās braukušas 149 Latvijas skolas, un ekspozīcijas ienākumi sastādījuši 4985 eiro.

AAI kolekcijas pirmais eksponāts datēts ar 18. gs. beigām, bet P. Stradiņa kolekcijas pirmais eksponāts – ar 1926. gadu. Kopā kolekcija sniedz ieskatu kaulu, ādas, iekšējo orgānu, audzēju slimībās, orgānu struktūra izmaiņās un formas variācijās. Atsevišķi preparāti atspoguļo cilvēku kaitīgo paradumu (smēķēšanas, alkohola u.c.) vai darba apstākļu radītās sekas. AAI un prof. M. Pilmanes savāktā embriju un augļu kolekcija atspoguļo grūtniecības komplikāciju radītās sekas aizmetņiem un iedzimtās anomālijas dažādās orgānu sistēmās. Kolekcija teicami papildina skolēnu, studentu un citu interesentu mācību materiālus un veicina izpratni par cilvēka ķermeņa uzbūvi un attīstību, kā arī to ietekmējošiem faktoriem.

Grupas lūdzam pieteikties iepriekš, zvanot pa tālruni 67060809 vai rakstot e-pastu linda[pnkts]tombergaatrsu[pnkts]lv.
Preparātu skaits
Visi ekspozīcijas preparāti1735
Formalīna preparāti (no prof. Paula Stradiņa un viņa laikabiedru kolekcijas)927
Mulāžas (no prof. Paula Stradiņa un viņa laikabiedru kolekcijas)79
Formalīna preparāti (no PSKUS Patoloģijas institūta kolekcijas)505
Prof. Anatolija Ameļina kolekcija (stikliņi)135
Nierakmeņu ekspozīcija4 (trauciņu kopskaits kastēs – 97)
Žultsakmeņu ekspozīcija25
Kaulu preparāti (mugurkauli, kaulu fragmenti)36
Citi preparāti (no bērniem izoperētie svešķermeņi, plāksnes ar kaulu attīstību, šķērsgriezumi, divgalvainais teļš)21
Embrioloģiskie preparāti (ieskaitot tādus no PSKUS Patoloģijas katedras, Paula Stradiņa un viņa laikabiedru kolekcijām)80; atsevišķas orgānu attīstības stadijas – 9; mulāžas par attīstību – 23; Siāmas dvīņi – 2 ; vēl neaprakstīti – 7
Formalīna preparāti

No P. Stradiņa un viņa sekotāju kolekcijas

 • Gremošanas sistēmas orgānu patoloģijas: kuņģa čūlas, perforācijas, kuņģa vēzis, gļotādas atrofija; tievo un resno zarnu bojājumi, kolorektālais vēzis; aknu ciroze, aknu ļaundabīgie audzēji, metastāzes aknās; barības vada bojājumi, striktūras; aizkuņģa dziedzera ļaundabīgie audzēji, nekrotizējošs pankreatīts u. c.
 • Elpošanas orgānu sistēmas patoloģijas: plaušu un balsenes ļaundabīgie audzēji; tuberkulozes radītas izmaiņas plaušās; pneimonijas skartas plaušas, bronhektāzes
 • Urīnizvadsistēmas orgānu patoloģijas: nierakmeņi, hidronefroze, tuberkulozes radīti bojājumi nierēs, policistisko nieru slimība; labdabīgi un ļaundabīgi nieru audzēji; urīnpūšļa vēzis, urīnpūšļa iekaisums
 • Balsta un kustību orgānu sistēmas un ādas patoloģijas: kaulu lūzumi; osteomielīts; labdabīgi un ļaundabīgi kaulu audzēji; traumu skartas ekstremitātes, apdegumi, apsaldējumi, rētaudi un čūlas
 • Citi preparāti: galvas smadzeņu traumas, audzēji, insulti; vairogdziedzera un citu endokrīno dziedzeru patoloģijas – audzēji, iekaisumi; teratomas, iedzimtas patoloģijas; labdabīgi un ļaundabīgi audzēji, metastāzes; sirds un asinsvadu sistēmas patoloģijas, aneirismas u. c.

No P. Stradiņa Klīniskās universitātes slimnīcas Patoloģijas institūta kolekcijas

 • Sirds un asinsvadu patoloģijas: miokarda infarkts, perikardīts, endokardīts, aneirismas, ateroskleroze u. c.
 • Aknu un citu gremošanas sistēmas orgānu patoloģijas: aknu cistas, aknu traumas, plīsumi, aknu audzēji, metastāzes aknās, aknu ciroze; kuņģa čūlas, kuņģa vēzis, resnās zarnas vēzis u. c.
 • Centrālās nervu sistēmas patoloģijas: galvas smadzeņu audzēji; insulti; galvas un muguras smadzeņu traumas
 • Elpošanas sistēmas patoloģijas: plaušu vēzis, pneimonija, smēķētāju plaušas; balsenes patoloģijas – balsenes vēzis, lepras radīti balsenes bojājumi
 • Urīnizvadsistēmas patoloģijas: nieru audzēji; nierakmeņi, nieru cistas
 • Citas patoloģijas: ādas patoloģijas, iekaisumi, čūlas; dzimumsistēmas patoloģijas – endometrija vēzis, olnīcu cistas, labdabīga prostatas hiperplāzija, teratomas u. c.
 • Normālās anatomijas preparāti: veselu galvas un muguras smadzeņu uzbūve; veselu nieru uzbūve šķērsgriezumā; asinsvadu anatomiskais izvietojums dažādās ķermeņa daļās (ekstremitātēs, ķermeņa dobumos, orgānos); balsta un kustību orgānu sistēmas anatomiskie preparāti – ekstremitātes, muskuļi u. c.
Mulāžas
 • Dažādas ādas patoloģijas – ekzēma, dermatīts, čūlas, ādas vēzis u. c.
 • Infekcijas slimību radītas patoloģijas – sifiliss, lepra, ehinokokoze u. c.
 • Kākslis, galvas un kakla patoloģijas
 • Dzimumorgānu patoloģijas – iedzimtas anomālijas, ļaundabīgie audzēji, iekaisumi u. c.
Embrioloģiskie eksponāti

AAI un profesores M. Pilmanes vāktā kolekcija aptver dažāda attīstības laika zīdītāju aizmetņus, attīstības anomālijas, Latvijas embrioloģijas pirmsākumu eksponātus. Tomēr visvērtīgākie kolekcijā ir agrīnās anomālijas atainojošie cilvēka aizmetņi, kas aptver laikposmu no 14. līdz 90. attīstības dienai.

Saistītās ziņas