Pārlekt uz galveno saturu
ICLVAS

Katru gadu 4. februārī Pasaules Veselības Organizācija sadarbībā ar Starptautisko pretvēža biedrību rīko pasākumus onkoloģisko slimību apkarošanai. Pasaules Vēža diena ir kampaņa, kas veidota, lai iedvesmotu pārmaiņas un mobilizētu cilvēkus aktīvai rīcībai.

2019. gads ir kampaņas Es esmu un es gribu sākums, kas paredzēta trim  gadiem. Es esmu un es gribu ir aicinājums uz personiskām saistībām, lai veiktu individuālus pasākumus vēža profilaksei un apkarošanai. Kampaņa piedāvā iespēju palielināt sabiedrības iesaistīšanos, aicina veidot globālu izpratni un rīkoties.

Latvijā vēža savlaicīgas atklāšanas programma ietver valsts apmaksātas dzemdes kakla vēža, krūts vēža un zarnu (kolorektālā) vēža profilaktiskās pārbaudes. Dzemdes kakla un krūts vēža pārbaudes veikšanai tiek nosūtītas uzaicinājuma vēstules, bet zarnu pārbaudes organizē ģimenes ārstu prakses. Regulāra vēža profilaktisko pārbaužu veikšana ir ļoti svarīga, jo pirmsvēža izmaiņas nerada sūdzības un tām nav simptomu. Profilaktiskās pārbaudes sniedz iespēju gūt pārliecību par veselības stāvokli, savukārt gadījumā, ja tiek atklāta slimība, uzsākt savlaicīgu ārstēšanu.

Katru gadu no vēža mirst 9,6 miljoni cilvēku. Tas ir vairāk nekā HIV/AIDS, malārija un tuberkulozes slimnieku kopā. Eksperti prognozē vēža nāves gadījumu skaita pieaugumu līdz 13 miljoniem 2030 gadā. Var novērst vairāk nekā vienu trešdaļu vēža gadījumu. Vēl vienu trešdaļu var izārstēt, ja to atklāj agri un pareizi ārstē. Īstenojot piemērotas profilakses agrīna vēža atklāšanai un veidojot pareizu ārstēšanas stratēģiju, katru gadu vara glābt līdz 3,7 miljoniem dzīvību.

Šodien mēs zinām vairāk par vēzi nekā jebkad agrāk. Ieguldot pētniecībā un inovācijā ir veikti jauni atklājumi medicīnā, diagnostikā un zinātnē. Jo vairāk mēs zinām, jo lielāku progresu varam panākt  samazinot riska faktorus un uzlabojot vēža diagnostiku, profilaksi, ārstēšanu un aprūpi.

Pēdējos gados Apvienoto Nāciju Organizācija, Pasaules Veselības organizācija un citas ANO aģentūras ir atzinušas nepieciešamību  pēc globālas rīcības. Kad vadītāji runā un rīkojas, mēs dodam sev iespēju veidot vēsturi un virzīties uz pasauli bez vēža.

Pašlaik vairāk nekā puse (65%) no vēža nāves gadījumiem notiek vismazāk attīstītajās pasaules daļās. Arī tad, ja Jūs dzīvojat valstī ar augstākiem ienākumiem, nevienlīdzība joprojām pastāv starp iedzīvotājiem ar zemākiem ienākumiem, pamatiedzīvotājiem, imigrantiem, bēgļiem un lauku iedzīvotājiem. Vienlīdzīga piekļuve vēža profilaksei, diagnostikai, ārstēšanai un aprūpei var glābt dzīvības.

Palielinot sabiedrības un politisko izpratni par vēzi, mēs samazinām bailes, palielinām sapratni, kliedējam mītus un pārpratumus, kā arī mainām uzvedību un attieksmi.