Pārlekt uz galveno saturu
Par mums medijos
Pētniecība

"Gatavojoties savai pirmajai lielajai konferencei, izlasīju teikumu, kas palika ar mani uz ilgāku laiku – posmā no 30 līdz 90 gadiem cilvēka smadzenes zaudē aptuveni 15 % no smadzeņu garozas un 25 % no baltās vielas apjoma! Man bija tikai 28, bet smadzenes noveco jau no 30!" Kopš tiem gadiem RSU pētniece Kristīne Šneidere aizņemta novecošanās izpētē. Viņa meklē arvien jaunus un labākus veidus, kā novecot. Novecot veselīgi.

vecums05.jpg

Kad pirms nieka astoņiem gadiem devos uz uzņemšanas interviju studijām maģistrantūrā, pat neienāca prātā, ka uzņemšanas komisijas locekles izmestā frāze "Mums plānots pētījums neirozinātnē" mani aizvedīs līdz veselīgas novecošanās izpētei. Atzīšos, pirmajā brīdī pētījuma tēma neiepriecināja – biju savos vēlajos 20, un vecums likās kā tāla nākotne, kam vēl maz saistības ar mani, taču tad, gatavojoties savai pirmajai lielajai konferencei, izlasīju minēto zīmīgo teikumu, kas palika ar mani uz ilgāku laiku. Protams, šodien zinu, ka šis vecums nav tik viennozīmīgs un eksistē virkne dažādu faktoru, kas novecošanās gaitu paātrina vai, vēlams, palēnina, taču pirmais šoks mani kā ar vilni iemeta veselīgas novecošanās izpētē.*

Raksta autore: Kristīne Šneidere (RSU Veselības psiholoģijas un pedagoģijas katedras docente un RSU Militārās medicīnas pētījumu un studiju centra pētniece)
* Pirmavots: lsm.lv