Pārlekt uz galveno saturu
Mirklis ar studentu
Intervijas

Izabella fon Vaica (Isabell von Waitz) un Hanna Kristīna Kreicere (Hanna Kristina Kreuzer) ir Rīgas Stradiņa universitātes (RSU) medicīnas studentes no Vācijas. Viņas vieno aizraušanās ar sieviešu veselību un sieviešu tiesību aizstāvību.

Studentes aktīvi darbojas studentu asociācijā Feministes Rīgā (FR) – Hanna jau vairākus gadus ir tās valdes locekle, savukārt Izabella ir koncentrējusies uz starptautiskās organizācijas Medicīnas studenti par izvēli (Medical Students for Choice) Rīgas centra dibināšanu, kas pulcē medicīnas studentus un rezidentus, kuri grib paplašināt zināšanas par abortiem un ģimenes plānošanu. FR darbojas 10 aktīvi biedri, kas rīko filmu vakarus, demonstrācijas un vieslekcijas.

fir board

Studentu asociācijas Feministes Rīgā valde. Izabella (trešā no kreisās) un Hanna (labajā malā)

Akadēmiskajā jomā pašlaik Izabellu aizrauj ginekoloģija. Viņai patīk tas, ka šī ir plaša joma, kas aptver tādus jautājumus kā onkoloģija, dzemdniecība, aborti un krūšu veselība. Studenti aizrauj šīs jomas starpdisciplinārais raksturs un iedvesmo tās potenciāls veicināt pozitīvas pārmaiņas sieviešu veselības aprūpē. Savukārt Hannai ir plašas intereses medicīnas jomā, kas ietver ne tikai sieviešu veselību, bet arī dzimumu līdztiesību medicīnā. Lai gan Hanna vēl nav izlēmusi par savu specializāciju, viņa atzīst ginekoloģijas lielo nozīmi dažādās medicīnas nozarēs, uzsverot, ka ginekoloģijas integrēšana holistiskā pacientu aprūpē ir ārkārtīgi nozīmīga.

Hanna iesaistījās feministu studentu asociācijā tāpēc, ka pirms dažiem gadiem internetā pamanīja fotogrāfiju no Starptautiskās sieviešu dienas pasākuma. “Es biju patīkami pārsteigta par kuplo dalībnieku skaitu Rīgā, lai gan pasākums norisinājās tiešsaistē,” viņa atminas. Savukārt Izabella sazinājās ar FR pēc pandēmijas, kad atskārta, ka starptautiskajai organizācijai “Medicīnas studenti par izvēli” nav sava centra Latvijā. “Sazinājos ar asociāciju “Feministes Rīgā” un teicu, ka gribu dibināt šīs organizācijas centru šeit, un abas kopā mēs to paveicām. Lai gan tā pašlaik nav vēl iekļauta RSU asociāciju pulkā, mēs pie tā strādājam,” skaidro Izabella.

fir pride

Izabellas padziļinātā interese par abortu tēmu aizsākās laikā, kad viņa prakses ietvaros strādāja valsts slimnīcas ginekoloģijas nodaļā Vācijā. Tur viņa iepazinās ar ārsti, kura teica, ka viņai ir grūti veikt abortus morālu apsvērumu dēļ. Pēc šīs ārstes teiktā, vismaz puse no šīs valsts finansētās slimnīcas ginekologiem neveiktu abortus morālu apsvērumu dēļ. Izabella bija nepatīkami pārsteigta, uzzinot, ka Vācijā ir sarežģījumi ar abortu nodrošināšanu. Lai gan šī procedūra ir atļauta no juridiskā viedokļa, tā tomēr ne vienmēr ir pieejama. Hanna piebilst, ka tas attiecas arī uz informācijas pieejamību: “Ne visām sievietēm ir informācija, kur un kā veikt abortu.” Viņas abas secina, ka tas ietekmē sieviešu spēju pieņemt pilnībā apzinātu lēmumu un pēc tam, kad viņas ir pieņēmušas lēmumu, viņas joprojām var apšaubīt šo lēmumu.

Ārstiem būtu jāpieņem pacientu izvēle. Manuprāt, šī tēma netiek apspriesta mūsu medicīnas studijās. Tas būtu mums, studentiem, jāmaina,” apgalvo Izabella, uzsverot, ka šis jautājums vieno asociācijas Feministes Rīgā un organizācijas Medicīnas studenti par izvēli dalībniekus un aktīvismu.

Kad Izabella viņu uzrunājusi, Hanna izrādījusi interesi, tāpēc ka Hannas māte ir ginekoloģe. “Šī tēma man ir bijusi tuva visa mūža garumā. Turklāt pēc 2022. gada notikumiem ASV [Kad ASV Augstākā tiesa atcēla 1973. gada lēmumu, kas noteica, ka ASV Konstitūcija aizsargā tiesības veikt abortu. – red.], kas parādīja:

pat ja vienā brīdī jūsu tiesības ir garantētas, pēc mirkļa tās var tikt atņemtas.

Lai gan tas norisinājās Amerikā, arī Vācija saskaras ir juridiskiem sarežģījumiem. Tas skaidri parādīja, ka par savām tiesībām joprojām ir jācīnās un tās nevar uzskatīt par pašsaprotamām.” 

Organizācija Medicīnas studenti par izvēli dibināta ASV, un mūsdienās tai ir 220 centri visā pasaulē. Tā organizē vērienīgus ikgadējus pasākumus, piemēram, konferenci par ģimenes plānošanu, kas norisinās decembrī. 

Tā kā abas studentes nav dzimušas Latvijā, viņas ir piesardzīgas jautājumos par abortu tēmu Latvijā. “Mēs pārzinām juridisko situāciju Vācijā tā ir pārsteidzoši slikta, taču Vācijai ir pilnīgi cita vēsture nekā Latvijai,” skaidro Izabella. “Latvijā nav tādas pašas reliģiskās ietekmes. Kāda docētāja gan mums minēja gadījumu, kad medicīnas darbiniece atteicās veikt abortu, kā iemeslu minot savu reliģisko pārliecību. Tātad šis jautājums tomēr ir aktuāls arī Latvijā. Abortu tēma zināmā mērā skar ikvienu, un tas man deva lielāku pārliecību par to, ka varu aktualizēt šo tēmu arī šeit.” Hanna piebilst: “Būtu lieliski sazināties ar Latvijas studentiem, kuri interesējas par tā sauktajām aborta tiesībām. Ārvalstu studenti bieži vien jūtas tā, it kā dzīvotu paši savā burbulī. Mēs priecātos, ja latviešu studenti gribētu mums pievienoties. Tad mēs varētu uzzināt vairāk par to, kā viņu pieredze, kultūra un izcelsme ietekmē viņu viedokli. Tādējādi centrs varētu pastāvēt arī pēc tam, kad mēs absolvēsim universitāti.”

Runājot par asociācijas Feministes Rīgā nākotnes plāniem, Hanna stāsta, ka grib turpināt organizēt filmu vakarus un diskusijas. Iepriekš asociācija organizējusi filmas Pamestie (Abandoned, rež. Patrīcija Žozefīne Maršarta (Patricia Josefine Marchart), 2019) demonstrēšanu pagājušā gada 28. septembrī, kas ir Starptautiskā droša aborta diena, kā arī dalību Sieviešu gājienā pavasarī un Riga Pride šā gada jūnijā. “Joprojām pastāv aizspriedumi pret feminismu,” apgalvo Hanna. “Tomēr, komunicējot ar jaunuzņemtajiem studentiem Worldwide pasākumā, secināju, ka daudzi priecājās mūs tur redzēt un varēja sevi iztēloties kopā ar mums.

fir movie evening

Tāpat mēs gribam, lai asociācija būtu atvērta un droša vieta, kur cilvēki var nākt un vienkārši stāstīt par to, kas notiek viņu dzīvē.”


Gaidāmie notikumi

Grāmatu klubs 27. oktobrī Ezīša Kofīšopā (Rīgā, K. Barona ielā 3).

“Nāciet un pastāstiet par savu iecienītāko grāmatu, kas ir par feminisma tēmu!”

Sazinieties ar mums

Feministes Rīgā (Feminists in Riga)
Instagram: @feministsinriga
Facebook: FeministsinRiga
E-pasts: womensrratoutlook[pnkts]com (womensrr[at]outlook[dot]com)