Sabiedrības veselība
Zobārstniecība, mutes medicīna

Svētdien, 20. martā, vairāk nekā 130 pasaules valstīs tiek atzīmēta Pasaules mutes veselības diena (World Oral Health Day), kuras galvenais mērķis ir iepazīstināt sabiedrību ar plašākām zināšanām, kā uzlabot mutes veselību visās vecuma grupās.

pmvd_2022.png

egita_senakola_sq.png

"Arī Latvijā tiks piedāvātas plašas informatīvās aktivitātes, turklāt tiks organizēts zīmēšanas konkurss bērniem, kas ilgs vienu mēnesi."

Asoc. prof. Egita Senakola,
RSU Zobārstniecības fakultātes studiju programmas Zobu higiēnists vadītāja

Elementāri, taču svarīgi mutes veselības paradumi

• Diēta: samazināt cukura lietošanas daudzumu un biežumu pārtikas produktos un dzērienos
  • Zobu tīrīšana: divreiz dienā iztīrīt zobus ar fluorīdus saturošu zobu pastu
  • Zobārstniecības komandas apmeklējums: regulāri veikt mutes dobuma izmeklēšanu zobārsta vai zobu higiēnista noteiktā laika intervālā, ievērojot pacienta risku saslimt ar kādu mutes slimību
  • Valkāt aizsargkapes sportojot
  • Tabakai – nē! Tabaku un elektroniskās smēķēšanas ierīces nelietot nevienā tās formā
  • Alkoholu lietot mērenās devās

"Iedzīvotāji, zobārsti un zobu higiēnisti Pasaules mutes veselības dienā aicināti pievērst uzmanību un informēt valdības pārstāvjus, profesionālās mediķu asociācijas un iedzīvotājus, cik svarīgi ir uzturēt labu mutes veselību,” norāda E. Senakola, piebilstot, ka visā pasaulē šajās aktivitātēs piedalās arī zobārstu un zobārstu studentu asociācijas. Iepriekšējos divos gados RSU Zobārstniecības studentu asociācija un Latvijas Zobu higiēnistu asociācija, kā arī RSU Zobārstniecības fakultāte realizēja dažādas Pasaules mutes medicīnas dienai veltītas aktivitātes. Parasti tās aptver ilgāku laikposmu. Mutes veselības diena pasaulē vēsturiski tiek atzīmēta kopš pagājušā gadsimta 90. gadiem.

Pirmo reizi visas profesionālās zobārstniecības asociācijas Latvijā vienoti atbalsta kampaņu un ievietos šos informatīvos materiālus savos Facebook profilos un tīmekļa vietnēs. To vidū ir Latvijas Periodontologu asociācija, Latvijas Zobārstu asociācija, Latvijas Zobu higiēnistu asociācija un RSU Zobārstniecības studentu asociācija. Aktivitāšu īstenošanā piedalās arī RSU Zobārstniecības fakultāte un RSU Stomatoloģijas institūts. Pasaules mutes veselības dienas organizēšanā plaši iesaistās gan pieredzējuši, gan topošie zobārsti un zobu higiēnisti.

Šogad RSU Zobārstniecības fakultātes studenti nolēma aktīvi iesaistīties viena mēneša kampaņā, tulkojot un izplatot Pasaules Zobārstu federācijas (FDI) izveidotos informatīvos materiālus mutes veselības veicināšanai. Informāciju par Latvijas aktivitātēm var iegūt Pasaules Zobārstu federācijas (FDI) Pasaules mutes veselības dienas kampaņas vietnē www.worldoralhealthday.org. Izglītojošie materiāli tiks izplatīti arī dažādos sociālajos tīklos, piemēram, Twitter, Instagram, Facebook, kā arī radio, televīzijā un drukātajā presē.

Pasaules mutes veselības dienu organizē Pasaules Zobārstu federācija (FDI). Pasaulē tā ir lielākā kampaņa, kas veltīta mutes veselības veicināšanai un tā var norisināties arī ilgākā laikposmā.