Pārlekt uz galveno saturu
Studentiem

Pagājušajā nedēļas nogalē (23. un 24. oktobrī) tiešsaistē norisinājās Rīgas Stradiņa universitātes (RSU) 24 stundu hakatons (Health Tech Hackathon), kurā vairāk nekā 40 studenti no dažādām Latvijas augstskolām radīja inovatīvas idejas, kas ietvēra jaunāko tehnoloģu un inovatīvu projektu izstrādi medicīnas un veselības aprūpes nozaru uzlabošanai. Studenti bija apvienojušies deviņās komandās.

Galvenie RSU Health Tech Hackathon organizētāji – RSU Studējošo pašpārvalde –, sadarbojoties ar RSU Biznesa inkubatoru, RSU Absolventu asociāciju un European Institute of Innovation and Technology's Health Knowledge and Innovation Community, radīja aizraujošu un ar zinātni piepildītu pasākumu studentiem.

Komandas meklēja informāciju un lika prātus kopā, lai izveidotu ko jaunu un nozīmīgu nākotnes medicīnai. Protams, komandu darbs tika vērtēts. Tas nebija viegli, bet galu galā žūrija izvēlējās trīs labākās komandas, kuras savā starpā sadalīja galveno balvu – 2500 eiro.

Par RSU hakatona uzvarētājiem, kas saņēma 1000 eiro savas idejas attīstīšanai, kļuva komanda Antibrux, kuras pārstāvji Līna Zommere, Laura Rozīte, Agnese Anna Pastare, Jēkabs Jaunslavietis un Emīls Timofejevs izstrādāja ideju par zobu kapi antibrux, kas ir paredzēta cilvēkiem, kam vajag novērst bruksismu jeb nekontrolējamu zobu griešanu miegā.

Sastrādājoties robotikas, zobārstniecības un citu veselības aprūpes studiju programmu studentiem no RTU un RSU, tika rasts risinājums, kā iestrādāt kapēs vibrācijas sensorus, kas ļautu noteikt brīdi, kad cilvēks sāk neapzināti griezt zobus nakts laikā, un nosūtītu signālu uz aplikāciju, kurā būtu redzama statistika par zobu griešanu. Aplikācijā, kas tika izstrādāta, apvienojot visu grupas pārstāvju idejas, būtu redzama statistika un noderīgi ieteikumi.

Komandai Antibrux būs iespēja prezentēt savu ideju EIT Health Summit pasākumā, kur sacenšas labāko ideju autori no visas Eiropas un kas norisināsies no 24. novembra līdz 3. decembrim. Šajā pasākumā pagājušajā gadā RSU studenti ieguva 2. vietu.

2. vietas ieguvēji – komanda Foodie (Aleksandrs Teilans, Marks Puhalskis, Gatis Lauva, Sintija Kukaine, Jānis Jurkāns) – izstrādāja ideju par aplikāciju, kas ļauj atrast pacientiem ar ēšanas traucējumiem sev piemērotus speciālistus, lai varētu ātrāk un efektīvāk uzlabot savu veselības stāvokli.
 
Hakatona 3. vietas ieguvēji – komanda No trace, no spoils (Priya Raja Lakshimi Gnanasekaran, Navidhusain Nazir Shaikh, Deepak Raj Gopal Gnanasekaran, Singaravelan Bala, Pavithra Gunasekaran) izstrādāja tehnoloģiju, kas palīdz noteikt, kuri produkti ir bojāti un uzturā vairs nav lietojami, lai novērstu saindēšanos ar pārtikas produktiem.

Lai izvērtētu visas labās idejas, palīgā nāca kompetenta un zinoša žūrija sešu cilvēku sastāvā:

  • Baiba Ziemele, Pacientu organizāciju tīkla pārstāve,
  • Justīne Vīķe, RSU Zinātnes departamenta Tehnoloģiju pārneses kontaktpunkts pārstāve,
  • Anda Čakša, bijusī veselības ministre, BKUS un PSKUS valdes locekle, pašlaik – Saeimas deputāte,
  • Kristaps Krafts, Vigo pārstāvis un dibinātājs,
  • Signe Vēliņa, Biofarmaceitisko zāļu ražotāju asociācijas Latvijā valdes locekle, un
  • Roberts Spručs, anesteziologs reanimatologs.