Pārlekt uz galveno saturu
Skolēniem
Studentiem
Uzņemšana

Ģeogrāfija, vēsture un valodas – šie mācību priekšmeti skolā parasti aizrauj tos jauniešus, kuri pēcāk izvēlas studēt starptautiskās attiecības un pievienoties Latvijas diplomātiskajam korpusam. Šajā ziņā Arvils Zeltiņš nebija izņēmums. Taču atšķirībā no daudziem citiem saviem kolēģiem viņu diplomātija saistīja tik ļoti, ka maģistrantūrā Arvils izvēlējās studēt divās starptautisko attiecību programmās vienlaikus.

2011. gadā viņš absolvēja gan Rīgas Stradiņa universitāti (RSU), gan Latvijas Universitāti. Šī ambiciozā plāna īstenošanai bija nepieciešama neatlaidība – īpašība, kas lieti noder arī diplomāta karjerā. Par to vairāk sarunā no Vašingtonas stāsta tagadējais Latvijas vēstniecības ASV otrais sekretārs. 

Arvils_Zeltins_Baltais_nams-lead.jpg

Arvils Zeltiņš vizītē Baltajā namā. Foto no privātā arhīva

Laba operatīvā atmiņa

Diplomātam jābūt kā kungam, kurš allaž atminas dāmas dzimšanas dienu, bet nekad – viņas vecumu. Tā par diplomātiju teicis amerikāņu dzejnieks Roberts Frosts, taču arī Arvils piekrītoši māj ar galvu – tā tiešām ir profesija, kur nozīme ir ne vien dziļām zināšanām, bet arī prasmei smalki izjust situāciju un pievērsties detaļām.

"Diplomātam ir jābūt apveltītam ar sociālo intelektu. Jāprot ne tikai runāt, bet arī klausīties un jābūt ļoti daudzpusīgam. It īpaši mūsu dienestā, kur ir ierobežoti cilvēkresursi un kur katram diplomātam vispārējā līmenī jāpārzina visas tēmas. Specializēties vienā šaurā tēmā ir privilēģija, ko reti kurš var atļauties. Īsumā – ir jābūt ļoti labai operatīvajai atmiņai, lai spētu vajadzīgajā brīdī likt lietā to, kas ir cietajā diskā."

Divi diplomi uzreiz

Intensīvu diplomāta karjerai vērtīgu datu uzkrāšanu savā cietajā diskā Arvils sāka 2005. gadā, iestājoties RSU bakalaura studiju programmā Starptautiskās attiecības – Eiropas studijas. "RSU Eiropas studiju fakultāte bija ļoti apzināta izvēle, jo jaunā paaudze Ārlietu dienestā lielākoties nāk tieši no RSU," viņš stāsta. Tāpēc maģistrantūrā, lai arī ticis budžeta vietā Latvijas Universitātē, viņš vienlaikus turpinājis studēt par maksu RSU programmā Starptautiskās attiecības un diplomātija, pēc intensīvām mācībām iegūdams divus diplomus uzreiz. Šos divus savas dzīves gadus atminēdamies, Arvils nosmej, ka tas bijis labs izaicinājums sev pašam. 

Ceļš līdz vēstnieka rangam

Paralēli studijām Arvils sāka darbu Ārlietu ministrijā, kur ar nelieliem pārtraukumiem strādājis teju 10 gadus. Karjeras diplomāta darba gaitas ir visai paredzamas. Kolīdz pēc divu gadu darba ministrijā un īpašu eksāmenu nokārtošanas jaunais diplomāts ir ieguvis rangu, tā karjeras soļi tiek sperti šādā secībā: atašejs, trešais, otrais un pirmais sekretārs, padomnieks, vecākais padomnieks un vēstnieks.

"Parasti katru nākamo rangu iegūst pēc trim gadiem, lai arī mēdz būt reti izņēmumi. Līdz ar to ceļš no jaunā diplomāta līdz vēstniekam ir diezgan garš,” stāsta Arvils, kurš patlaban ir pieveicis aptuveni pusi no diplomātiskā ranga kāpņu pakāpieniem. Šajā laikā viņš paguvis strādāt ar ekonomikas, kā arī Baltijas jūras reģiona un drošības politikas jautājumiem un ministrijā vadījis Ārējo ekonomisko sakaru veicināšanas nodaļu. Pirms sava pirmā pilnvērtīgā nozīmējuma ārvalstīs – darba Latvijas vēstniecībā ASV – Arvils arī nepilnu gadu stažējās ASV Valsts departamentā, kas deva neatsveramu ieguldījumu izpratnē par ASV politisko iekārtu un diplomātisko kultūru. Teorijā par ASV bija lasīts ļoti daudz, bet praksē apgūtās nianses jaunajam diplomātam šķita daudz vērtīgākas.

Arvils_Zeltins-lead.jpg

Foto no privātā arhīva

Ikdiena Vašingtonā

Arvila galvenais uzdevums, darbojoties Vašingtonā, ir aizstāvēt Latvijas ekonomiskās intereses un sniegt atbalstu mūsu uzņēmējiem. "Daudz laika aizņem gan divpusējā ekonomiskā sadarbība, gan  Eiropas Savienības un ASV savstarpējās tirdzniecības jautājumi. Sastrādājos arī ar mūsu goda konsuliem ASV," viņš stāsta, piebilstot, ka saspringtajā, divpusējo vizīšu piesātinātajā ikdienā lieti noder prasme darboties augstas intensitātes apstākļos. Šajā ziņā daudz sniegušas studijas RSU, kas ir prasīgas un labi uztrenē pielāgošanos dažādām tēmām un situācijām.

"Kad sāku studēt RSU, nekāda ieskriešanās laika nebija – uzreiz bija jāsāk darboties uz pilnu jaudu. Ar studenta acīm to neredzēju, bet tagad darba dzīvē novērtēju šīs prasmes, ko augstskola ielika."

Strādājot ASV, grūtākais, kā stāsta pats diplomāts, ir lielais attālums no mājām un tas, ka bieži brīvais laiks jāpakārto darbam. Tomēr savā profesijā viņš jūtas lieliski. "Aizraujošākais diplomāta darbā ir tas, ka visu laiku vari pilnveidoties – papildināt zināšanas un prasmes, apgūstot jaunas tēmas, padziļināti attīstīt zināšanas jau esošajās tēmās. Man ļoti patīk pārstāvēt Latviju un stāstīt par to citu valstu iedzīvotājiem. Bez vēlmes aizstāvēt nacionālās intereses un palīdzēt cilvēkiem ikdienā diplomāta karjerā būs ļoti grūti," pabeidzot sarunu, piebilst Arvils.

Arvils_Zeltins-griezta.jpg

Arvils Zeltiņš

2009 – absolvēta RSU bakalaura studiju programma Starptautiskās attiecības – Eiropas studijas
2011 – absolvēta RSU maģistra studiju programma Starptautiskās attiecības un diplomātija
2011 – absolvēta LU maģistra studiju programma Politikas zinātne un Eiropas publiskā pārvalde

RSU var studēt diplomātiju maģistrantūrā kā latviešu, tā angļu valodā.