Pārlekt uz galveno saturu
Preses relīzes

Rīgas Stradiņa universitātes (RSU) Radioloģijas katedra aicina pieteikties pētījumam cilvēkus ar neirodeģeneratīvām saslimšanām – Parkinsona vai Alcheimera slimību –, kas ir jau diagnosticēta, vai neirologam pastāv aizdomas par šo saslimšanu. Dalībniekiem, kuri atbildīs kritērijiem, tiks veiktas pārbaudes un magnētiskās rezonanses izmeklējumi. Dalība pētījumā ir anonīma un bez maksas.

Neirodeģeneratīvās saslimšanas kā Parkinsona un Alcheimera slimības ietekmē nervu šūnas jeb neironus, izraisot to bojājumu vai nāvi. Šādas slimības parasti attīstās pakāpeniski un ilgtermiņā. Tās bieži rezultējas ar kognitīvo un fizisko spēju pasliktināšanās, jo tiek bojātas smadzenes vai citas nervu sistēmas daļas. Šī pētījuma mērķis ir izstrādāt metodes, lai agrīni konstatētu neirodeģeneratīvo saslimšanu simptomus vai to attīstības riskus.

Dalībai pētījumā var pieteikties pacienti vecumā no 40–60 gadiem un ar diagnosticētu Alcheimera vai Parkinsona slimību vai ari aizdomām par kādu no tām. Pētījuma ietvaros dalībnieki tiks klīniski pārbaudīti ar starptautiski atzītiem testiem, kas sniedz informāciju par kognitīvām spējām. Tāpat tiks veikti acu kustību datorizēti testi un galvas magnētiskās rezonanses izmeklējumi bez kontrastvielas ievades.

Pētījuma dalībnieku ieguvums būs gan bezmaksas konsultācija pie ārsta un tests, kas ļaus sekot līdzi pacienta stāvoklim ilgtermiņā, gan magnētiskās rezonanses izmeklējums galvai. Tā būs arī iespēja sniegt ieguldījumu neirodeģeneratīvo saslimšanu izpētē un agrīnā diagnostikā.

Svarīgi norādīt, ka dalībniekiem ir iespēja jebkurā posmā izstāties no pētījuma. Izmeklējumu laikā pacientam nepastāv riski veselībai, un pacients netiek pakļauts jebkādu medicīnisko preparātu iedarbībai.

Pirms pieteikties, lūgums ņemt vērā, ka pētījumā nav iespējams iekļaut dalībniekus ar šādām saslimšanām:

  • Centrālās nervu sistēmas audzēji vai metastāzes;
  • Galvas smadzeņu insults;
  • Pārciests galvas smadzeņu iekaisums (encefalīts, meningoencefalīts);
  • Jebkādas galvas smadzeņu traumas, izņemot smadzeņu satricinājumu; 
  • Jebkādas vairogdziedzera saslimšanas;
  • Cukura diabēts.

RSU pētījumu Integratīvas pieejas izveidošana kognitīvo spēju izvērtēšanā pacientiem ar centrālās nervu sistēmas (CNS) neirodeģeneratīvām saslimšanām veic kopīgi ar Latvijas Universitātes Datorikas fakultātes Uztveres un kognitīvo sistēmu laboratoriju, Veselības Centru apvienību, Veselības centru Pļavnieki.

Pētījums ir apstiprināts Paula Stradiņa klīniskās universitātes slimnīcas Attīstības biedrības Klīniskās izpētes ētikas komitejā. 

Tos, kuri atbilst augstāk minētajiem kritērijiem un kuriem ir vēlme piedalīties šajā pētījumā, vai, ja ir radušies papildus jautājumi, aicinām sazināties:  tālr. 22001615, e-pasts: aleksejs[pnkts]sevcenkoatrsu[pnkts]edu[pnkts]lv.

Pētījums tiek īstenots FLPP projektaa nr. lzp-2022/1-0100 Integratīvas pieejas izveidošana kognitīvo spēju izvērtēšanā pacientiem ar centrālās nervu sistēmas (CNS) neirodeģeneratīvām saslimšanām.

flpp_logo.jpg

Papildu informācijai

Aleksejs Ševčenko,
RSU Radioloģijas katedra
Mob. tālr.: 22001615
E-pasts: aleksejs[pnkts]sevcenkoatrsu[pnkts]edu[pnkts]lv