Pārlekt uz galveno saturu
Starptautiskā sadarbība

9. janvārī RSU Anatomijas muzeja speciālistes tikās ar vēsturiskās anatomiskās kolekcijas Bāzelē kuratoru Oskaru S. Baldomero, lai iegūtu jaunas zināšanas anatomisko kolekciju uzturēšanā un anatomisko preparātu restaurēšanā.

Vīzītes laikā Rīgā Oskars S. Baldomero iepazinās ar kolekciju, apmeklējot RSU Anatomijas muzeja krātuvi Kronvalda bulvārī 9, kas plašākai sabiedrībai patlaban nav pieejama, līdz 2019. gadā tiks pabeigta muzeja rekonstrukcija.

Kamēr notiek muzeja rekonstrukcija, plānots veikt apjomīgu anatomisko modeļu un preparātu restaurāciju. Tuvākajās nedēļās ar Valsts Kultūrkapitāla fonda atbalstu tiks uzsākta korozijas preparātu restaurācija. Tāpēc jau pagājušā gada novembrī uz Bāzeli O. Baldomero spektroskopijas veikšanai tika nosūtīti vairāki korozijas preparātu paraugi. Spektroskopija uzrādīja, ka to sastāvā prevalē nitroceluloze. “Atbilstoši tā laika preparātu pagatavošanas metodēm, visticamāk šie preparāti veidoti no vecām fotofilmām – celuloīda, tās iepriekš šķīdinot siltā ūdenī un acetonā,” atradi komentēja O. Baldomero.

Pēc kolekcijas apskates O. Baldomero tikās ar RSU Anatomijas muzeja vadītāju Ievu Lībieti, muzeja speciālistēm Ilzi Sirmo un Diānu Klešniku un RSU Medicīnas vēstures institūta direktoru prof. Juri Salaku, lai dalītos ar pieredzi anatomisko preparātu restaurēšanā un saglabāšanā. Kā tikšanās laikā atzina pats Baldomero, svarīgi ir saglabāt ne tikai pašus muzeja eksponātus, bet arī kolekcijas veidošanās vēsturi un tās vēsturisko auru.

Sākotnēji O. Baldomero profesionālā interese bija histoloģija, taču, strādājot Hantera muzejā Londonā, viņš arvien vairāk aizrāvās ar anatomisko preparātu izgatavošanas metodēm. Vēlāk, jau strādājot Bāzelē, O. Baldomero apgādībā nonāca privāta anatomiskā kolekcija ar eksponātiem no 18. līdz 20. gs., kas šobrīd atrodas farmācijas kompānijas Roche paspārnē. O. Baldomero ir šīs kolekcijas kurators, kā arī firmas SYNBONE AG, kas izstrādā anatomiskos modeļus ķirurgu apmācībai, līdzdibinātājs. 2011. gadā iznāca viņa grāmata Tales from the Anatomy Theatre: A Voyage through the History of Anatomical Preparations.

Korozijas preparāti ir smalkākie un trauslākie muzeja kolekcijā. Tie tika veidoti Anatomijas muzejā no 1920. līdz 1938. gadam, piepildot dažādas mīksto audu daļas, piemēram, asinsvadus, limfvadus, žultsvadus vai bronhus ar speciālu, ātri sacietējošu šķīdumu. Pēc tam viss preparāts tika pārklāts ar kodīgu vielu, kas izšķīdināja neapstrādātās audu daļas, bet saglabāja tās, kas injicētas ar speciālo šķīdumu. RSU Anatomijas muzeja kolekcijā ir ap 200 šāda veida preparātu, bet to precīzs ķīmiskais sastāvs līdz šim nebija zināms.