Pārlekt uz galveno saturu
Skolēniem

12. februārī Ēnu dienā visvairāk skolēnu bija izvēlējušies vērot Rīgas Stradiņa universitātes (RSU) Medicīnas fakultātes Ķirurģijas katedras mācībspēku ikdienu.

„Rīgā ierados jau vakar. Pa nakti paliku pie paziņām,” stāsta Ieva Asare no Limbažu novada ģimnāzijas 11. klases, kas, izturot stingro atlasi, kopā ar vēl diviem skolēniem kļuvusi par RSU Medicīnas fakultātes Ķirurģijas katedras docenta, ķirurga Zenona Narbuta ēnu.

Viņas un Rīgas 3. ģimnāzijas 10. klases skolnieces Evelīnas Stepiņas un Āgenskalna Valsts ģimnāzijas 10. klases skolnieka Ņikitas Sergejeva diena sākas pirms pulksten 8.00, kad notiek pulcēšanās Paula Stradiņa Klīniskās universitātes slimnīcas Ķirurģijas klīnikas telpās. Tālāk, sekojot docenta norādījumiem, jādodas ikdienas apgaitā pa palātām ārstu pavadībā.

Pulksten 8.30 skolēni uzklausa piecminūtes ziņojumu par ķirurģijas pacientiem visā slimnīcā. Diagnožu latīniskie nosaukumi mijas ar medicīnisko manipulāciju terminiem. Gluži kā svešvaloda, – prāto topošie ārsti.

Apzinot situāciju, seko būtiskākais un vienlaikus atbildīgākais ēnošanas posms – operāciju vērošana. „Iepriekš neesmu piedalījusies operācijā. Arī rados nav ārstu,” saka Evelīna. Ņikita piebilst, ka esot nācis, savas mammas zobārstes mudināts. Viņa vēlme ir turpināt savas dzimtas tradīciju un kļūt par ārstu.

Arī Artis Ozols no Tukuma ģimnāzijas 12. klases, Ieva Hūna no Āgenskalna Valsts ģimnāzijas 10. klases un Ilona Kokaine no Līvānu 1. vidusskolas 8. klases pēc ikrīta piecminūtes ir gatavi iepazīt ķirurga profesijas specifiku, sekojot ķirurga, RSU vadošā pētnieka Arvīda Irmeja darba gaitām. Skolēniem būs iespēja piedalīties trīs operācijās.

„Ir aizraujoši, un slikta dūša nav,” saka Ieva Hūna, kuru tagad var atpazīt vien pēc dzīvespriecīgā un zinātkārā acu skatiena, kas veras virs speciālā apģērba maskas, bez kuras nedrīkst ieiet operāciju zālē. Viņa kopā ar citām ēnām vēro A. Irmeja komandas darbu, kas operē kādai pacientei audzēju, kura attīstības specifika iepriekš rūpīgi izpētīta, analizējot rentgena un magnētiskās rezonanses attēlus.

Lai kļūtu par labu ārstu, daudz darba jāiegulda sevis izglītošanā un savu spēju pilnveidošanā. Turklāt ārsta profesija paredz ne tikai gatavību sniegt sirdsmieru un atbalstu sirdzējam, bet arī sava veida drosmi, nenobīstoties no asinīm un specifiskajiem aromātiem, un prasmi noteikt diagnozi. Kādam no puišiem tomēr sareibst galva. Esot iepriekš piedalījies operācijās, taču šodien ir īpaša diena, tāpēc esot papildu satraukums. Kādu brīdi viņam jāpasēž malā, tomēr drīz vien interese par ārsta ikdienu palīdz saņemties, un viņš turpina vērot operācijas zālē notiekošo.

Tikmēr gatavībā ir arī docenta un ķirurga Z. Narbuta ēnas, kuras gaida vairogdziedzera operāciju. Jaunieši ir saģērbušies, pacients sagatavots, un tad nāk pats ķirurgs. Ir tikai pulksten 10.00, un diena teju sākusies, taču topošajiem ārstiem, kam līdz ārsta diploma saņemšanai būs jāstudē vairāk nekā desmit gadu, jau ir tik daudz iespaidu...