Pārlekt uz galveno saturu
Studentiem
Darbiniekiem
Grāmatas
Pētniecība

Jauno rakstu krājumu Sociālais darbs: izglītība, pētniecība, prakse 2021 Rīgas Stradiņa universitāte (RSU) laidusi klajā, kad noslēgušies iepriekšējā plānošanas perioda (2014.–2020.) darbi un ir zināmas jaunās stratēģijas aprises sociālā darba jomā 2021. – 2027. gadam.

socialais_darbs_rakstu_krajums_vaaks02.jpg

Krājums ir Labklājības un sociālā darba katedras mācībspēku un studentu kopdarbs, kas, balstoties uz pētījumos un labās pieredzes analīzē gūtām atziņām, atspoguļo katedras intelektuālo veikumu, attīsta sociālās labklājības studiju virzienu un sniedz ieguldījumu nozarē.

Rakstu krājuma atvēršana notiks 2022. gada 28. janvārī. Plašāka informācija

“Sociālais darbs Latvijā ir jauna profesionālā nozare, un svarīgi ir rūpēties par zināšanu apjomu un kvalitāti, kāda ir šīs nozares profesionāļu lietošanā,”

uzskata rakstu krājuma sastādītāja – Labklājības un sociālā darba katedra vadītāja, maģistra studiju programmas Sociālais darbs vadītāja prof. Lolita Vilka. “Ir vajadzīgi analītiski raksti, pētījumi, diskusijas, kurās tiek pozicionēti sociālā darba teorētiskie un praktiskie jautājumi. Tie atspoguļo mūsu izpratni un centienus attīstīt sociālā darbinieka profesiju Latvijā.”

Krājumu ievada Labklājības ministrijas izstrādāto sociālās labklājības jomas stratēģisko uzdevumu izklāsts plānošanas periodā no 2021. līdz 2027. gadam. “Kopējo sociālās labklājības politikas mērķu kontekstā par būtiski svarīgu uzdevumu ir izvirzīta sociālo darbinieku izglītības kvalitātes pilnveidošana. No augstskolu mācībspēkiem un studentiem tiek sagaidīts arī ieguldījums pētījumu izstrādē. Tādā veidā tiek radītas pierādījumos balstītas zināšanas un pamatojumi sociālā darba politikai un praksei atbilstoši aktuālajai situācijai valstī un jaunākajām tendencēm pasaulē,” skaidro Labklājības un sociālā darba katedra vadītāja Lolita Vilka.

lolita_vilka_griezta.jpgProf. Lolita Vilka

Turpinājumā lasāmi raksti:

  • par to, kā Covid-19 izmainījis sociālo darbinieku darbu;
  • par sociālo darbinieku profesionālo sagatavotību darbam, mudinot domāt par to, kā zināšanas kļūst lietojamas praksē;
  • par sociālā darba profesijas izpratnes problemātiku, pētot jautājumu, ko iedzīvotāji un pašvaldības deputāti sagaida no sociālajiem darbiniekiem;
  • par ārpus ģimenes aprūpi Latvijā, analizējot, kā tiek nodrošinātas triju pušu – adoptētāju, bērna un bērna izcelsmes ģimenes – tiesības;
  • par sociālā darba studentu un sociālo darbinieku emocionālās inteliģences prasmju pilnveidošanas jautājumiem neformālajā un formālajā izglītībā;
  • par jauno speciālistu sagatavotību praktiskam sociālajam darbam, izceļot mācību prakses nozīmi studiju laikā,
  • u. c.

Nozīmīga daļa krājumā ir starptautiskās sadarbības atspoguļojums: starptautiskās maģistra studiju programmas Sociālais darbs ar bērniem un jauniešiem izveidošana, kā arī dalība NordPlus projektos.

“Īpaši gribu pieminēt krājumā ievietoto interviju ar Eseksas Universitātes profesoru Vasili Joakimidi, kurš vada Starptautiskās sociālo darbinieku federācijas Izglītības komiteju un kurš 2018. gadā RSU sniedza priekšlasījumu konferencē Sabiedrība. Veselība. Labklājība.

Profesors, bagātīgi ilustrējot sociālā darba prakšu daudzveidību dažādās kultūrās mūsdienu mainīgā pasaulē, rosina mums uzdot jautājumu par to, kā Latvijā domājam un saprotam sociālo darbu un kā pilnveidot sociālā darba studiju programmas,"

piebilst maģistra studiju programmas Sociālais darbs vadītāja Lolita Vilka.

Vairāki raksti atspoguļo RSU sociālā darba bakalaura un maģistra studiju programmas studentu pētījumus, piemēram, par profesionālo zināšanu, prasmju, kompetences un ētiku. Tā bijusi lieliska iespēja studentiem apgūt prasmi publiskot savu pētījumu rezultātus, strādājot kopā ar saviem docētājiem.

Šis ir otrais Sociālais darbs: Izglītība. Pētniecība. Prakse rakstu krājums. Iepriekšējais iznāca 2017. gadā. Tas izdošanai sagatavots RSU Izdevniecības un poligrāfijas nodaļā.

Plašāka informācija par RSU maģistra studiju programmu Sociālais darbs

Plašāka informācija par RSU maģistra studiju programmu Sociālais darbs (ar iepriekš iegūtu profesionālo augstāko izglītību sociālajā darbā)