Tradicionālie pasākumi
Skolēniem

27. septembrī Rīgas Stradiņa universitātes (RSU) Medicīnas izglītības tehnoloģiju centrā (Anniņmuižas bulvārī 26a) tikās RSU darbinieki un studenti, skolēni un citi interesenti, lai Zinātnieku naktī pētītu, aplūkotu un atklātu ūdeni, bez kura nav iespējama dzīvība uz Zemes.

„Zinātnieku nakts bija lieliska iespēja plašākai sabiedrībai parādīt Rīgas Stradiņa universitātes modernās tehnoloģijas, kas ļauj iegūt kvalitatīvu medicīnisko izglītību, un plašās pētniecības iespējas. Pasākuma galvenais mērķis bija izglītot ikvienu interesentu par ūdens neatsveramo nozīmi dabā un cilvēka organismā, jo nereti mēs vairāk zinām par savu datoru, nevis sevi. Zinātnieku nakts vērienīgumu RSU, manuprāt, apliecina pilnie autobusi ar skolēniem, kas bija atbraukuši pat no Kuldīgas un Alūksnes,” pēc pasākuma stāstīja RSU Zinātnieku nakts projekta vadītāja Irīna Kukliča.

Savdabīgi, ka Zinātnieku nakts apmeklētāji jau pirms ierašanās Medicīnas izglītības tehnoloģiju centrā bija izjutuši ūdens varenību uz savas ādas lietus veidā. Ūdens lāses piektdien it kā dejoja savu uzvaras gājienu, gāzdamās straumēm no pelēkajām debesīm, bet telpās šo deju plkst. 17.00, kad tika atklāta Zinātnieku nakts RSU, turpināja universitātes estētiskās vingrošanas grupas graciozās dejotājas. „Tas bija iespaidīgs šovs,” pēc priekšnesuma savu sajūsmu neslēpa Jānis no Rīgas, kas uz pasākumu bija ieradies kopā ar ģimeni.

Medicīnas izglītības tehnoloģiju centru apmeklēja gan lieli un mazi, gan veci un jauni, un ikviens plašajā aktivitāšu piedāvājumā atrada ko interesantu un saistošu. Piemēram, bija iespēja uzzināt, kas notiek, kad cilvēka ķermenī ūdens ir par daudz, kā pareizi vannot zīdaini, kāds ir sejas ādas mitruma līmenis u. c.

„Visiespaidīgākais, manuprāt, bija veids, kā parādīt, cik daudz kaitīgā cukura ir konkrētajā dzērienā. Katrai dzēriena pudelei, kas bija saliktas rindā, klāt bija pielikta zīmīte, uz kuras uzrakstīts cukura daudzums gramos, un glāze, kurā šis cukura daudzums iebērts. Nekad šādās kategorijās nebiju domājis!” atzina kāds no pasākuma dalībniekiem.

Mācību virtuvē, kur parasti saimnieko RSU uztura speciālisti, bija iespēja nogaršot gurķūdeni vai seleriju ūdeni, kas iegūts, konkrēto garšaugu vai dārzeni ūdenī paturot aptuveni 10 minūtes.

Mazākajiem pasākuma apmeklētājiem liela interese bija par manekeniem, ko mācību procesā izmanto topošie mediķi. Ikviens no bērniem gribēja veikt injekciju vai ultrasonogrāfiju, kā arī, izmantojot otoskopijas manekenu, apskatīties auss iekaisumu un sēra korķi.

Skolēni uz Zinātnieku nakti RSU bija ieradušies no visas Latvijas. Kā jau bija paredzams, visvairāk viņiem patika komandu spēle, kurā tika izspēlētas zinātniskās performances un bija jāatbild uz dažādiem jautājumiem par cilvēka ķermeņa funkcijām un veselīgu dzīvesveidu. Uzvaru sacensībā guva Rīgas 47. vidusskola un Ernsta Glika Alūksnes Valsts ģimnāzija.

Tā kā ikvienam bija iespēja noskaidrot līdzpaņemtā ūdens parauga kvalitāti, kāds puika, ziņkārības vadīts, bija atnesis ūdeni no peļķes.