Pārlekt uz galveno saturu

Onkoloģija un paliatīva pacienta aprūpe

Studiju kursa apraksts

Kursa apraksta statuss:Apstiprināts
Kursa apraksta versija:2.00
Kursa apraksta apstiprināšanas datums:10.08.2020 11:37:17
Par studiju kursu
Kursa kods:MDAK_308LKI līmenis:6. līmenis
Kredītpunkti:1.00ECTS:1.50
Zinātnes nozare:Klīniskā medicīna; Veselības aprūpeMērķauditorija:Māszinības
Studiju kursa vadītājs
Kursa vadītājs:Aiga Lasmane
Studiju kursa īstenotājs
Struktūrvienība:Māszinību un dzemdību aprūpes katedra
Struktūrvienības vadītājs:
Kontaktinformācija:Rīga, Anniņmuižas bulvāris 26a, mdakatrsu[pnkts]lv, +371 67061568
Studiju kursa plānojums
Pilns laiks - 1. semestris
Lekcijas (skaits)3Lekciju ilgums (akadēmiskās stundas)2Kopā lekciju kontaktstundas6
Nodarbības (skaits)5Nodarbību ilgums (akadēmiskās stundas)2Kopā nodarbību kontaktstundas10
Kopā kontaktstundas16
Studiju kursa apraksts
Priekšzināšanas:
Patoloģiskā fizioloģijā, Klīniskā farmakoloģijā un medikamentozā aprūpē, Filozofijā un medicīnas ētikā, Transkulturālā aprūpē, Iekšķīgās slimībās un pacientu aprūpē.
Mērķis:
Iegūt zināšanas audzēju epidemioloģijā, audzēju bioloģijā, izprast preventīvo onkoloģiju, zināt galvenās izmeklēšanas metodes onkoloģisku slimību diagnostikā, izprast audzēju ārstēšanas metodes un galvenos terapijas principus, zināt un izprast dzīves kvalitātes jēdzienu onkoloģijā, izprast paliatīvās aprūpes principus. Sniegt nepieciešamās teorētiskās un praktiskās zināšanas par paliatīvās aprūpes īpatnībām, novērtēšanu, novērošanu, pielietojot holistiskas aprūpes modeli dzīves kvalitātes uzturēšanā.
Tēmu saraksts (pilna laika studijas)
Nr.TēmaĪstenošanas formaSkaitsNorises vieta
1Audzēju bioloģija, labdabīgo un ļaundabīgo audzēju raksturojums, to īpatnības. Audzēju epidemioloģija, statistikas pamatjēdzieni. Preventīvā onkoloģija. Izmeklēšanas metodes onkoloģijā. Audzēju marķieri.Lekcijas1.00E-studiju vide
2Ļaundabīgu audzēju ārstēšanas metodes un galvenie terapijas principi: onkoķirurģija, staru terapija, ķimijterapija, hormonterapija, imūnterapija.Lekcijas1.00E-studiju vide
3Biežāk sastopamo audzēju etioloģija, patoģenēze, klīniskās izpausmes, aprūpe un ārstēšanas pamatprincipi. Krūts, plaušu audzēji, gremošanas sistēmas audzēji. Ādas audzēji. Ginekoloģiskie audzēji. Uroloģiskie audzēji.Nodarbības2.00auditorija
4Hematoloģiskās malignitātes, pacientu aprūpes īpatnības.Nodarbības1.00auditorija
5Sāpes, to mehānisms un veidi onkoloģijā. Sāpju mazināšanas veidi un medikācija (farmakoloģiskie, nefarmakoloģiskie līdzekļi). Paliatīvās aprūpes būtība, filozofija, saturs un organizācija. PA komanda. Termināla pacienta vajadzības, aprūpes īpatnības, biežāk sastopamie simptomi.Lekcijas1.00E-studiju vide
6Dzīves kvalitātes jēdziens onkoloģijā, to ietekmējošie faktori. Dzīves kvalitātes mērīšana. Sāpju novērtēšana un menedžments.Nodarbības1.00MITC
7Psihosociālie aspekti paliatīvajā aprūpē. Nāve, miršanas process un mirstoša pacienta aprūpe. Paliatīvās aprūpes ētiskie aspekti, aprūpētāju vajadzības, pacientu ar zaudējumu aprūpe.Nodarbības1.00auditorija
Vērtēšana
Patstāvīgais darbs:
Iepazīties ar lekciju materiālu un literatūras avotiem uz katru konkrēto nodarbību. Sagatavot prezentāciju par vienu no audzēju veidiem un krustvārdu mīklu ar desmit jautājumiem par prezentācijas tēmu. Literatūras analīze. Diskusijas mazās darba grupās.
Vērtēšanas kritēriji:
Sistemātiska teorētisko zināšanu pārbaude nodarbību laikā. Sagatavota un prezentēta prezentācija par vienu no audzēju veidiem un sagatavota krustvārdu mīkla par prezentēto tēmu. Aizpildīta cita studenta sagatavota krustvārdu mīkla. Prezentācija tiek vērtēta kā ieskaitīta vai neieskaitīta. Aktīva dalība nodarbībās. Izpildīti un ievietoti e-studijās pasniedzēju uzdotie mājasdarbi. Mājas darbi tiek vērtēti kā ieskaitīti vai neieskaitīti.
Gala pārbaudījums (pilna laika studijas):Ieskaite
Gala pārbaudījums (nepilna laika studijas):
Studiju rezultāti
Zināšanas:Studiju kursa apguves rezultātā students iegūst pamatzināšanas audzēju klasifikācijā, pārzina primārās, sekundārās un terciārās profilakses metodes. Saprot, definē biežāk sastopamo audzēju epidemioloģiju, zina audzēju diagnostikas metodes un izprot TNM un citas audzēju klasifikācijas metodes. Atpazīst audzēju klīniskās izpausmes, formulē dažādo audzēju terapijas metožu efektivitāti. Atpazīst un novērtē pacientu emocionālās reakcijas un integrē šīs zināšanas kontaktā ar vēža slimniekiem un viņu piederīgajiem. Studiju kursa apguves rezultātā studenti spēs definēt un aprakstīt paliatīvās aprūpes mērķus un pamatnostādnes. Spēs izskaidrot un definēt neārstējamu pacientu aprūpes problēmas un vajadzības.
Prasmes:Studiju kursa apguves rezultātā students spēs nodrošināt un veikt onkoloģisku pacientu aprūpi, ievērojot holistiskas aprūpes modeli. Mācēs noteikt un analizēt aprūpes problēmas dažādos vēža ārstēšanas etapos un tās risināt. Pratīs identificēt paliatīvās aprūpes pacientu problēmas un vajadzības. Spēs veikt mirstoša pacienta aprūpi. Nosaukt un sistematizēt biežāk sastopamos audzējus Latvijā, kā arī formulēt un sistematizēt dažādu audzēju riska faktorus. Izmantot TNM klasifikāciju slimības izplatības izvērtēšanai, izvērtēt onkoloģiska un paliatīva pacienta aprūpes īpatnības.
Kompetences:Izpratne un spēja novērtēt, salīdzināt un interpretēt audzēju epidemioloģiskos datus, slimības izplatību, diagnostikas un terapijas iespējas. Spēja paredzēt un risināt dažādas onkoloģisko pacientu un viņu piederīgo aprūpes īpatnības. Izstrādāt un izvirzīt aprūpes prioritātes paliatīva pacienta aprūpes gadījumā, kā arī sniegt izpratni par šo pacientu psiholoģisko, sociālo un garīgo aprūpi un tuvinieku aprūpi sēru periodā. Spēja analizēt situācijas, argumentēt, loģiski noformulēt un izskaidrot savu viedokli.
Bibliogrāfija
Nr.Atsauce
Obligātā literatūra
1Baltiņa D., Jansone A. Paliatīvā aprūpe. RSU mācību materiāls. R.: Nacionālais apgāds. 2009. 28.lpp.
2Biksone G. Medikamentozā ārstēšana un aprūpe. SIA Kerena, 2002.
3Sosārs V., Keiša L. Sāpju terapija paliatīvajā aprūpē. Rīga. 2008.
4Eiropas Savienības Ministru padomes rekomendācijas Rec(2003)24 Eiropas Savienības dalībvalstīm par paliatīvās aprūpes organizēšanu. Nacionālais Apgāds, 2005.
5Baltiņa D. un autoru kolektīvs. Klīniskā Onkoloģija. Zvaigzne ABC, 1999;
6Baltiņa D. Diagnoze – vēzis.
7Baltiņš M. Lietišķā epidemioloģija. Zinātne. 2003;
8Kalnciema E. Onkoloģija māsām. NMA, 2002;
9Ļaundabīgo audzēju TNM klasifikācija. Medicīnas apgāds. 2011;
10Medicīniskās aprūpes rokasgrāmata. Jumava, 2001;
Papildu literatūra
1Baltiņa D. Diagnoze – vēzis. Grāmata pacientiem un viņu piederīgajiem, Rīga, Apgāds „Zinātne”, 2006.
2Iļķēns G. Sāpju patoģenēzes mehānismi. Medikamentozās terapijas iespējas. SIA”Lapa”, Valmiera, 2003
3Sosārs V., Plūme I., Ņikitina M., Bogdanova V., Pavlpvska I. Hroniskas sāpes onkoloģijā. Rīga. 2003
4Racionālas pretsāpju farmakoterapijas rekomendācijas zāļu iegādes kompensācijas sistēmas ietvaros. Rīga. 2004.
5http://www.vmnvd.gov.lv/uploads/files/51c7804698a37.pdf
6WHO Definition of Palliative Care". World Health Organization. Retrieved March 16, 2012.
7Doyle D., Hanks G.W.C.,Cherny N.I., Calman K. Oxford Textbook of Palliative Medicine. New York: Oxford University Press, 2005.
8Despelder L. A., Strickland A. L. The last dance: Encountering death and dying. 4 th ed. Mayfield Publishing Compani. California. 1996. – 688.p.
9Faull C., Richard W. Palliative Care – An Oxford Core Text. New York: Oxford University Press, 2002.
10Robbins J, Moscrop J. caring for the dying & family. 3rd ed. London: Chapman&Hall;1995
11Craven R F, Hirnle C J. Fundamentals of Nursing. 5th ed. Philadelphia: Lippincott Williams & Wilkins Publishers;2006
12Feinberg A. W. The care of dying patients. Annals of internal medicine. 2007 Jan 17; 126 (2): 164-65.
13Meyers T. a turn towards dying: presence, signature, and the social course of chronic illness in urban America. Med Anthropol(PMID 17654261). 2007 July-Sept;26(3):205-27.
14De Vita V. T., Hellman S., Rosenberg S.A. Cancer Principles and Practice of Onkology. Lippincott Company, 4 th Edition, 1993;
15Calabresi P., Schein P. Medical Oncology. Chapter 44.
16Oncology nursing / St. Louis, Mo. : 2007
17Mosby's oncology nursing advisor : a comprehensive guide to clinical practice / St. Louis, MO : 2009
Citi informācijas avoti
1BMC Palliative Care – http://www.biomedcentral.com/content
2International Palliative Care Resource Center – http://www.ipcrc.net.palliative.lv/
3http://www.who.int/cancer/palliative/en/
4http://currentnursing.com/reviews/care_of_dying_and_death.h…
5UpToDate datu bāze
6Medscape vietne