Pārlekt uz galveno saturu

Ekonomikā izdarīto noziedzīgo nodarījumu kriminālistiskais raksturojums

Studiju kursa apraksts

Kursa apraksta statuss:Apstiprināts
Kursa apraksta versija:11.00
Kursa apraksta apstiprināšanas datums:25.04.2024 08:28:17
Par studiju kursu
Kursa kods:JF_435LKI līmenis:7. līmenis
Kredītpunkti:4.00ECTS:6.00
Zinātnes nozare:Tiesību zinātnes; Kriminālistika un operatīvās darbības teorijaMērķauditorija:Tiesību zinātne
Studiju kursa vadītājs
Kursa vadītājs:Aelita Zīle
Studiju kursa īstenotājs
Struktūrvienība:Sociālo zinātņu fakultāte
Struktūrvienības vadītājs:
Kontaktinformācija:Dzirciema iela 16, Rīga, szfatrsu[pnkts]lv
Studiju kursa plānojums
Pilns laiks - 1. semestris
Lekcijas (skaits)16Lekciju ilgums (akadēmiskās stundas)2Kopā lekciju kontaktstundas32
Nodarbības (skaits)8Nodarbību ilgums (akadēmiskās stundas)2Kopā nodarbību kontaktstundas16
Kopā kontaktstundas48
Nepilns laiks - 1. semestris
Lekcijas (skaits)8Lekciju ilgums (akadēmiskās stundas)2Kopā lekciju kontaktstundas16
Nodarbības (skaits)2Nodarbību ilgums (akadēmiskās stundas)2Kopā nodarbību kontaktstundas4
Kopā kontaktstundas20
Studiju kursa apraksts
Priekšzināšanas:
Bakalaura grāds vai otrā līmeņa augstākā profesionālā izglītība radniecīgajās nozarēs (ekonomikā, finansēs, komerczinībās, vadībzinībās vai tiesībās), normatīvo aktu piemērošanas prasmes attiecīgajā nozarē, prasmes strādāt individuāli un grupā.
Mērķis:
Sniegt teorētiskās zināšanas un praktiskās iemaņas kriminālistiskās tehnikas, taktikas un metodikas pielietošanā ekonomikā izdarīto noziedzīgo nodarījumu izmeklēšanā un atklāšanā.
Tēmu saraksts (pilna laika studijas)
Nr.TēmaĪstenošanas formaSkaitsNorises vieta
1Mūsdienu priekšstats par kriminālistikas zinātnes saturu. 1.1. Kriminālistikas zinātne šodien, saturs, izpratne. 1.2. Kriminālistika zinātņu sistēmā. 1.3. Kriminālistikas jēdziens, sistēma, uzdevumi.Lekcijas1.00auditorija
2Noziedzīgi nodarījumi ekonomikā – jēdzieniskais ietvars un institucionālā piekritība. 2.1. Noziedzīgi nodarījumi ekonomikā saturs, veidi. 2.2. Noziedzīgi nodarījumi tautsaimniecībā un to grupas. 2.3. Institucionālās piekritības raksturojums noziedzīgu nodarījumu ekonomikas jomā. 2.4. Krimināltiesisks apdraudējums kā publisko tiesību joma. Tā nošķiršana no citām tiesību nozarēmLekcijas2.00auditorija
Nodarbības2.00auditorija
3Kriminālistikas tehnikas jēdziens, sistēma. Vispārīgie aspekti.Lekcijas1.00auditorija
4Valsts ekonomiskās drošības apdraudējumu novēršanas un izmeklēšanas taktikas teorētiskie un praktiskie aspekti. 4.1. Kriminālistikas taktikas jēdziens, mērķi un uzdevumi. 4.2. Izmeklēšanas plānošana un versiju izvirzīšana. 4.3. Atsevišķu izmeklēšanas darbību taktika. 4.4. Speciālās izmeklēšanas darbības. 4.5. Kriminālmeklēšanas pasākumu realizēšana. 4.6. Iegūto pierādījumu kopība.Lekcijas4.00auditorija
Nodarbības2.00auditorija
5Ekonomisko noziegumu izmeklēšanā un apkarošanā pielietojamie ekspertīžu veidi. To nozīme un rezultāti teorijā un praksē. 5.1. Tiesu ekspertīze Latvijas Republikā. 5.2. Pieaicinātā eksperta kompetence. 5.3. Atsevišķi tiesu ekspertīžu veidi, risināmie jautājumi: 5.3.1. Dokumentu tehniskās ekspertīzes mūsdienu iespējas un ierobežojumi. Paraksta izpēte. 5.3.2. Grāmatvedības ekspertīze. 5.3.3. Ekonomiskā pamatojuma izvērtējuma ekspertīze.Lekcijas3.00auditorija
Nodarbības2.00auditorija
6Valsts ekonomiskās drošības apdraudējumu novēršanas un izmeklēšanas metodikas teorētiskie un praktiskie aspekti. 6.1. Noziedzīgu nodarījumu izmeklēšanas metodikas jēdziens, izpratne un sistēma. 6.2. Kriminālistiskās metodikas teorētiskais pamats. 6.3. Kriminālistiskās metodikas principi. 6.4. Kriminālistiskās metodikas objekts, priekšmets, subjekti. 6.5. Kriminālistiskās metodikas metodes un līdzekļi. 6.6. Ekonomikā izdarīto noziedzīgo nodarījumu īpatnības un problemātika.Lekcijas3.00auditorija
Nodarbības2.00auditorija
7Inovatīvo tehnisko līdzekļu piemērošana ekonomisko noziegumu atklāšanā un izmeklēšanā.Lekcijas2.00auditorija
Tēmu saraksts (nepilna laika studijas)
Nr.TēmaĪstenošanas formaSkaitsNorises vieta
1Mūsdienu priekšstats par kriminālistikas zinātnes saturu. 1.1. Kriminālistikas zinātne šodien, saturs, izpratne. 1.2. Kriminālistika zinātņu sistēmā. 1.3. Kriminālistikas jēdziens, sistēma, uzdevumi.Lekcijas1.00auditorija
2Noziedzīgi nodarījumi ekonomikā – jēdzieniskais ietvars un institucionālā piekritība. 2.1. Noziedzīgi nodarījumi ekonomikā saturs, veidi. 2.2. Noziedzīgi nodarījumi tautsaimniecībā un to grupas. 2.3. Institucionālās piekritības raksturojums noziedzīgu nodarījumu ekonomikas jomā. 2.4. Krimināltiesisks apdraudējums kā publisko tiesību joma. Tā nošķiršana no citām tiesību nozarēmLekcijas2.00auditorija
Nodarbības0.50auditorija
3Kriminālistikas tehnikas jēdziens, sistēma. Vispārīgie aspekti.Lekcijas1.00auditorija
4Valsts ekonomiskās drošības apdraudējumu novēršanas un izmeklēšanas taktikas teorētiskie un praktiskie aspekti. 4.1. Kriminālistikas taktikas jēdziens, mērķi un uzdevumi. 4.2. Izmeklēšanas plānošana un versiju izvirzīšana. 4.3. Atsevišķu izmeklēšanas darbību taktika. 4.4. Speciālās izmeklēšanas darbības. 4.5. Kriminālmeklēšanas pasākumu realizēšana. 4.6. Iegūto pierādījumu kopība.Lekcijas1.00auditorija
Nodarbības0.50auditorija
5Ekonomisko noziegumu izmeklēšanā un apkarošanā pielietojamie ekspertīžu veidi. To nozīme un rezultāti teorijā un praksē. 5.1. Tiesu ekspertīze Latvijas Republikā. 5.2. Pieaicinātā eksperta kompetence. 5.3. Atsevišķi tiesu ekspertīžu veidi, risināmie jautājumi: 5.3.1. Dokumentu tehniskās ekspertīzes mūsdienu iespējas un ierobežojumi. Paraksta izpēte. 5.3.2. Grāmatvedības ekspertīze. 5.3.3. Ekonomiskā pamatojuma izvērtējuma ekspertīze.Lekcijas1.00auditorija
Nodarbības0.50auditorija
6Valsts ekonomiskās drošības apdraudējumu novēršanas un izmeklēšanas metodikas teorētiskie un praktiskie aspekti. 6.1. Noziedzīgu nodarījumu izmeklēšanas metodikas jēdziens, izpratne un sistēma. 6.2. Kriminālistiskās metodikas teorētiskais pamats. 6.3. Kriminālistiskās metodikas principi. 6.4. Kriminālistiskās metodikas objekts, priekšmets, subjekti. 6.5. Kriminālistiskās metodikas metodes un līdzekļi. 6.6. Ekonomikā izdarīto noziedzīgo nodarījumu īpatnības un problemātika.Lekcijas1.00auditorija
Nodarbības0.50auditorija
7Inovatīvo tehnisko līdzekļu piemērošana ekonomisko noziegumu atklāšanā un izmeklēšanā.Lekcijas1.00auditorija
Vērtēšana
Patstāvīgais darbs:
Studenti pastāvīgi apgūst studiju kursa aprakstā ietvertos normatīvos aktus, speciālo literatūru un citus norādītos avotus. Studenti risina kāzusus, atbilstoši apgūtajai tēmai un prezentē darba rezultātu, demonstrējot savas zināšanas un prasmes problēmjautājumu risināšanā. Lai izvērtētu studiju kursa kvalitāti kopumā, studentam jāaizpilda studiju kursa novērtēšanas anketa Studējošo portālā.
Vērtēšanas kritēriji:
1. pārbaudes darbs – 15%, 2. pārbaudes darbs – 15%, 3. pārbaudes darbs – 15%, 4. pārbaudes darbs – 15%, eksāmens – 40%, aktīva dalība nodarbībās.
Gala pārbaudījums (pilna laika studijas):Eksāmens (Rakstisks)
Gala pārbaudījums (nepilna laika studijas):Eksāmens (Rakstisks)
Studiju rezultāti
Zināšanas:Studenti izprot un prot izklāstīt Kriminālistikas sistēmas lomu un pielietojumu ekonomikā izdarīto noziedzīgo nodarījumu izmeklēšanā un atklāšanā. Zina un prot paskaidrot kriminālistiskās tehnikas, taktikas un metodikas pielietojuma priekšrocības un iespējas ekonomikā izdarīto noziedzīgo nodarījumu izmeklēšanā un atklāšanā.
Prasmes:Studenti atbilstoši konkrētai situācijai prot izvēlēties un izskaidrot atbilstošu kriminālistiskās tehnikas, taktikas un metodikas pielietojumu ekonomikā izdarīto noziedzīgo nodarījumu izmeklēšanā un atklāšanā.
Kompetences:Studenti spēj patstāvīgi iegūt un analizēt iegūto informāciju, patstāvīgi sastādīt veicamo izmeklēšanas darbību plānu, patstāvīgi pieņemt argumentētus lēmumus, prognozēt iespējamās problēmsituācijas un rast iespējamos problēmsituāciju risinājumus ekonomikā izdarīto noziedzīgo nodarījumu izmeklēšanā un atklāšanā.
Bibliogrāfija
Nr.Atsauce
Obligātā literatūra
1Tiesu ekspertīze un noziedzīga nodarījuma notikuma vietas apskate. Vadlīnijas ekspertīžu noteikšanai un darbam notikuma vietā. Rīga, 2015.
2Gardner, Ross M., Krouskup, Donna R. Practical Crime Scene Processing and Investigation. Boca Raton, London, New York, CRC Press Taylor&Francis Group, 2018.
3Kavalieris, A. Speciālo izmeklēšanas darbību izmantošanas taktika. Rīga, 2007. (akceptējams izdevums)
4Dombrovskis, R. Mūsdienu kriminālistikas izpratne. Jurista vārds 6. Februāis 2007 /NR. 6 (459) (akceptējams izdevums)
5Button, M., Hock, B., Shepherd, D. Economic Crime: From Conception to Response (Global Issues in Crime and Justice) 1st Edition. Routledge; 1st Edition (April 25, 2022)
6Berezins, A. Svešu un viltotu maksājumu karšu izmantošanas izmeklēšana: teorētiskie un metodiskie aspekti. Promocijas darbs. LU, 2013.
7Betts, M.J. Investigation of Fraud and Economic Crime. Oxford University Press; Illustrated edition (May 2, 2017)
8Palmer, A. Countering Economic Crime. A Comparative Analysis. Taylor&Francis, 2017.
9Matule, I. Grāmatvedības organizācijas dokumenti - izstrādāšanas rokasgrāmata. Rīga, Lietišķās informācijas dienests, 2016.
10Harris, Howard A., Lee, Henry C. Introduction to Forensic Science and Criminalistics. Boca Raton, London, New York, CRC Press Taylor&Francis Group, 2019.
11Bulgakova, I. Izmeklēšanas izpratne un saturs pirmstiesas procesā. Rīga, 2006. (akceptējams izdevums)
12Kriminālistika: Kriminālistikas metodika. Mācību grāmata, III daļa. Autoru grupa profesora A. Kavaliera vadībā. Rīga, Latvijas Policijas akadēmija, 2005. (akceptējams izdevums)
13Ārvalstu studentiem/For international students
14Button, M., Hock, B., Shepherd, D. Economic Crime: From Conception to Response (Global Issues in Crime and Justice) 1st Edition. Routledge; 1st Edition (April 25, 2022)
15Betts, M.J. Investigation of Fraud and Economic Crime. Oxford University Press; Illustrated edition (May 2, 2017)
16Gardner, Ross M., Krouskup, Donna R. Practical Crime Scene Processing and Investigation. Boca Raton, London, New York, CRC Press Taylor&Francis Group, 2018.
17Palmer, A. Countering Economic Crime. A Comparative Analysis. Taylor&Francis, 2017.
18Harris, Howard A., Lee, Henry C. Introduction to Forensic Science and Criminalistics. Boca Raton, London, New York, CRC Press Taylor&Francis Group, 2019.
Papildu literatūra
1Kriminālprocesa likums: LR likums. Latvijas Vēstnesis Nr.74 (3232), 11.05.2005.
2Grāmatvedības likums: LR likums. Latvijas Vēstnesis, 121B, 28.06.2021.
3Tiesu ekspertu likums: LR likums. Latvijas Vēstnesis Nr. 42 (5614), 01.03.2016.
4Gada pārskatu un konsolidēto gada pārskatu likums: LR likums. Latvijas Vēstnesis, 222, 12.11.2015.
5Noteikumi par tiesu ekspertīžu iestāžu sarakstu un tiesu ekspertu specialitāšu klasifikatoru: Ministru kabineta 20.12.2016. noteikumi Nr. 835. Latvijas Vēstnesis Nr. 251 (5823), 23.12.2016.
6Apinis, R. Grāmatvedības organizācija un grāmatvedības tiesu ekspertīze. Rīga, Turība, 2000.
7Dombrovskis, R. Kriminālistikas teorētiskie pamati. Rīga, "Biznesa augstskola Turība" SIA, 2003.
8Evardsons, A. Kriminālistikas tehniskie līdzekļi, Rīga, Biznesa augstskola Turība, 2007.
9Grāmatvedības pamati uzņēmumos / Aut. kol. I.Leibus, R.Grigorjeva, A.Jesemčika u.c. Rīga, Lietišķās informācijas dienests, 2019.
10Grieznis, P. Praktiskā kriminālistika. Rīga, ,,Likuma vārdā”, 2000.
11Kriminālistika: Kriminālistikas taktika. Mācību grāmata, II daļa, IV izdevums. Autoru grupa profesora A. Kavaliera vadībā. Rīga, Latvijas Policijas akadēmija, 2002
12Kriminālistika: Kriminālistikas tehnika. Mācību grāmata, I daļa, IV izdevums. Autoru grupa profesora A. Kavaliera vadībā. Rīga, Latvijas Policijas akadēmija, 2003.
13Nīmande, E. Kriminālistiskās mācības par noziedzīgu nodarījumu teorētiskie aspekti. Promocijas darbs. LU, 2006.
14Novicāne, E. Valdes locekļa atbildība par kapitālsabiedrībai nodarītajiem zaudējumiem. Promocijas darbs. LU, 2020.
15Pelšs, A. Vadības grāmatvedība I daļa. Rīga, Biznesa komplekss, KIF, 2001.
16Sokolovska, I. Samērīguma principa problemātika operatīvo pasākumu realizācijā. Valsts policijas koledžas 1.Starptautiskās zinātniskās konferences materiāli. Rīga, 2012.
17Strada - Rozenberga, K. Pierādīšanas teorijas pamatjēdzienu problemātika kriminālprocesā. Promocijas darbs. LU, 2002
18Pundurs, A. Pierādīšanas teorija un brīvie pierādījumi jeb pierādījumi ar procesuālu nozīmi kriminālprocesā. Promocijas darbs. LU, 2008.
19Mālderis, G. Grāmatvedība. Revīzija. Audits. Trešais papildinātais izdevums. Rīga, Turība, 2008.
20Management Accounting. Stady Material. Institute of Cost and Works Accountants of India.
21Notikuma vietas apskates eksperta rokasgrāmata. Rīga, 2014.
22Glen, A. Corporate Financial Management. Person Education Limited, Harlow, England, 2019.
23Cost and Management Accounting. Stady Material. The Institute of Company Secretaries of India.
24Ārvalstu studentiem/For international students
25Management Accounting. Stady Material. Institute of Cost and Works Accountants of India.
26Glen, A. Corporate Financial Management. Person Education Limited, Harlow, England, 2019.
27Cost and Management Accounting. Stady Material. The Institute of Company Secretaries of India.
Citi informācijas avoti
1RSU Juridiskās fakultātes elektroniskais juridisko zinātnisko rakstu žurnāls "Socrates"
2Nedēļas žurnāls ,,Jurista vārds”
3Zinātniski teorētisks žurnāls ,,Administratīvā un kriminālā justīcija”
4www.ekspertize.vp.gov.lv
5https://www.bvda.com/
6https://www.sirchie.com/
7Ārvalstu studentiem/For international students
8https://www.bvda.com/
9https://www.sirchie.com/