Pārlekt uz galveno saturu

Uztura un vielmaiņas novērtēšana

Studiju kursa apraksts

Kursa apraksta statuss:Apstiprināts
Kursa apraksta versija:5.00
Kursa apraksta apstiprināšanas datums:05.09.2022 12:13:04
Par studiju kursu
Kursa kods:MMK_008LKI līmenis:7. līmenis
Kredītpunkti:2.00ECTS:3.00
Zinātnes nozare:Klīniskā medicīna; UzturzinātneMērķauditorija:Medicīnas pakalpojumi; Sabiedrības veselība
Studiju kursa vadītājs
Kursa vadītājs:Guntars Selga
Studiju kursa īstenotājs
Struktūrvienība:Mutes, sejas un žokļu ķirurģijas un mutes medicīnas katedra
Struktūrvienības vadītājs:
Kontaktinformācija:Rīga, Dzirciema iela 20, oralpatokatatrsu[pnkts]lv, +371 67409136
Studiju kursa plānojums
Pilns laiks - 1. semestris
Lekcijas (skaits)3Lekciju ilgums (akadēmiskās stundas)4Kopā lekciju kontaktstundas12
Nodarbības (skaits)3Nodarbību ilgums (akadēmiskās stundas)4Kopā nodarbību kontaktstundas12
Kopā kontaktstundas24
Studiju kursa apraksts
Priekšzināšanas:
Uzsākot studiju kursu (vai studiju kursa semestri) jābūt sekmīgi nokārtotiem visiem iepriekšējos studiju semestros atbilstošajā studiju plānā (D1 forma) paredzētajiem pārbaudījumiem. Vispārējas zināšanas bioloģijā.
Mērķis:
Kursa mērķis ir apgūt uztura un vielmaiņas novērtēšanas metodes, ietverot antropometrijas un ķermeņa kompozīcijas novērtēšanu, un izprast to lomu cilvēka augšanas procesā un dzīvības procesu nodrošināšanā visos vecuma posmos. Kursa uzdevums: 1) sniegt zināšanas par uztura un vielmaiņas novērtēšanas metodēm; to nozīmi uzturvielu, mikronutrientu deficīta agrīnā diagnosticēšanā, kas ļauj savlaicīgi atklāt un novērst malnutrīcijas vai uzturvielu toksicitātes (pārāk liela daudzuma uzņemšanas) risku. 2) apgūt enerģijas līdzsvara nodrošināšanas pamatprincipus un izprast tā izmaiņu nozīmi slimību attīstībā.
Tēmu saraksts (pilna laika studijas)
Nr.TēmaĪstenošanas formaSkaitsNorises vieta
1Uztura un vielu maiņas novērtēšanas nozīme. Malnutrīcijas novērtēšanas metodes un to nozīme klīniskajā praksē. Uztura monitorings, klīniskie pētījumi uztura jomā.Lekcijas1.00auditorija
2Seminārs – nutricionālais skrīnings, tā nozīme klīniskajā praksē. Laboratoriskās uztura un vielu maiņas novērtēšanas metodes, to novērtēšanas nepieciešamība un pielietojums praksē.Nodarbības1.00auditorija
3Nutricionālais skrīnings, tā nozīme klīniskajā praksē. Laboratoriskās uztura un vielu maiņas novērtēšanas metodes, to novērtēšanas nepieciešamība un pielietojums paksē. Biežāk pielietotās uztura uzņemšanas novērtēšanas metodes.Lekcijas1.00auditorija
4Seminārs – biežāk pielietotās uztura uzņemšanas novērtēšanas metodes.Nodarbības1.00auditorija
5Medicīniska uztura nodrošinājuma izvērtēšana, uztura deficīta diagnostika. Antropometrijas metodes, ķermeņa kompozīcijas novērtēšana (ĶMI bērniem un pieaugušiem, bioelektriskās pretestības novērtēšanas, u.c. metodes). Enerģijas metabolisms. Enerģētiskais līdzsvars. Uz pierādījumiem balstītu uztura pētījumu analīze.Lekcijas1.00auditorija
6Seminārs – antropometrijas metodes, ķermeņa kompozīcijas novērtēšana (ĶMI bērniem un pieaugušiem, bioelektriskās pretestības novērtēšanas, u.c. metodes). Enerģijas metabolisms. Enerģētiskais līdzsvars. Uz pierādījumiem balstītu uztura pētījumu analīze.Nodarbības1.00auditorija
Vērtēšana
Patstāvīgais darbs:
Sagatavošanās kontroldarbiem, aktīva un sekmīga piedalīšanās semināros. Trīs dienu uztura dienasgrāmata un analīze, zinātniskās publikācijas analīze un prezentācija. Patstāvīga bibliogrāfijas analīze.
Vērtēšanas kritēriji:
Lekciju, semināru apmeklējums ir obligāts. Kredītpunktu iegūšanai ir jāizpilda 2 kontroldarbi, aktīvi un sekmīgi jāpiedalās semināros. Studiju kursa gala atzīmi veido kontroldarbu rezultāti semestra laikā 20%, 3 dienu uztura dienasgrāmata un analīze (20%), zinātniskās publikācijas analīze un prezentācija (20%), eksāmena (testa veidā) rezultāts (40%). Studenti tiek aicināti aizpildīt studiju kursa novērtējuma anketu.
Gala pārbaudījums (pilna laika studijas):Eksāmens
Gala pārbaudījums (nepilna laika studijas):
Studiju rezultāti
Zināšanas:Studenti būs guvuši padziļinātu izpratni par uztura novērtēšanas pamata principiem veseliem cilvēkiem un pacientiem.
Prasmes:Studenti spēs praksē izmantot un izvērtēt uztura novērtēšanas metodes dažādās populāciju grupās.
Kompetences:Sekmīgi apgūstot šo kursu, studenti iegūst akadēmiskās kompetences: 1) izpratni par mūsdienīgām uztura un vielmaiņas novērtēšanas metodēm. 2) izpratni par uztura izvērtēšanas īpatnībām dažādu vecuma grupu cilvēkiem, ietverot ambulatoros un stacionāros pacientus. Profesionālās kompetences: 1) studentiem ir izpratne un iemaņas par profesionālām ar uzturu saistītām izmeklēšanas metodēm. 2) studentiem ir iemaņas uztura un vielmaiņas novērtēšanas metožu pielietošanā un iegūto rezultātu izmantošanā zinātniskos pētījumos.
Bibliogrāfija
Nr.Atsauce
Obligātā literatūra
1Vishwanath Sardesai. Introduction to Clinical Nutrition. CRC press, 2017. (chapter Nutritional assesment: pages 341. - 350.)
2Selga G. Enterālā ēdināšana. 2009. GSE. 320 lp. (RSU 1 gab.; LUB 1 gab.) (akceptējams izdevums)
3Z. Zariņš, L. Neimane. Uztura mācība. Rīga, LU Akadēmiskais apgāds. 2021. 464 lpp. (LUB 11 gab.)
4Handbook of nutrition and food. Berdanier C.D (Eds.). Part 5. Human Nutritional Status Assessment pp. 339-800. CRC Press, 2014.
Papildu literatūra
1Clinical Nutrition. Journal of European Society of clinical nutrition.
2Nutrition. The international journal of applied and basic nutritional sciences.
3Nutrition & Metabolism. Available from: http://www.nutritionandmetabolism.com/
4Nutrition Journal. Available from: http://www.nutritionj.com/
5International Journal of Behavioral Nutrition and Physical Activity. Available from: http://www.ijbnpa.org/
6Journal of the International Society of Sports Nutrition. Available from: http://www.jissn.com/
Citi informācijas avoti
1Clinical Nutrition. Journal of European Society of clinical nutrition.
2Nutrition. The international journal of applied and basic nutritional sciences.