Pārlekt uz galveno saturu

Klīniskā ortozēšana

Studiju kursa apraksts

Kursa apraksta statuss:Apstiprināts
Kursa apraksta versija:5.00
Kursa apraksta apstiprināšanas datums:11.03.2024 14:21:19
Par studiju kursu
Kursa kods:REK_086LKI līmenis:6. līmenis
Kredītpunkti:5.00ECTS:7.50
Zinātnes nozare:Klīniskā medicīna; OrtopēdijaMērķauditorija:Medicīnas pakalpojumi
Studiju kursa vadītājs
Kursa vadītājs:Ēriks Švēde
Studiju kursa īstenotājs
Struktūrvienība:Rehabilitācijas katedra
Struktūrvienības vadītājs:
Kontaktinformācija:Rīga, Anniņmuižas bulvāris 26a, rkatrsu[pnkts]lv, +371 20271291
Studiju kursa plānojums
Pilns laiks - 1. semestris
Lekcijas (skaits)0Lekciju ilgums (akadēmiskās stundas)0Kopā lekciju kontaktstundas0
Nodarbības (skaits)20Nodarbību ilgums (akadēmiskās stundas)4Kopā nodarbību kontaktstundas80
Kopā kontaktstundas80
Studiju kursa apraksts
Priekšzināšanas:
Nepieciešanas priekšzināšanas anatomijā, fizioloģijā un biomehānikā, kā arī ortozēšanā ar mīkstajām un cietajām ortozēm.
Mērķis:
Ortožu pielietošana rehabilitācijas komandas darbā. Iemācīt studentus izvēlēties pacientam nepieciešamo un atbilstošo tehnisko palīglīdzekli – ortozi, prast atbilstošo ortozi izgatavot, apmācīt pacientu lietot ortozi, sekot ortozes lietošanai un nepieciešamības gadījumā to koriģēt, strādāt vienotā rehabilitācijas komandā, individuāli un rūpnieciski izgatavot ortozi pacientam ar dažādiem funkcionāliem traucējumiem.
Tēmu saraksts (pilna laika studijas)
Nr.TēmaĪstenošanas formaSkaitsNorises vieta
1Darbs ar klīniskajiem gadījumiem, kuros pacientiem nozīmēts cieto ortožu izstrādājumsNodarbības2.00klīniskā bāze
2Ortozēšanas process, tā sastāvdaļasNodarbības3.00klīniskā bāze
3Pacienta izmeklēšana pie ortozēšanasNodarbības3.00klīniskā bāze
4Gaitas izvērtēšana ortozējamiem pacientiemNodarbības4.00klīniskā bāze
5Ortožu izvēle pie neiroloģiskām saslimšanāmNodarbības3.00klīniskā bāze
6Ortožu veidi pie ortopēdiskām saslimšanāmNodarbības3.00klīniskā bāze
7Ortožu veidi pie retajām un iedzimtajām saslimšanāmNodarbības2.00klīniskā bāze
Vērtēšana
Patstāvīgais darbs:
Studenti tiek uzaicināti konkrēto klīnisko gadījumu aplūkošanā, specifisko mērījumu veikšanā gadījumos, kur nepieciešams izgatavot cietās ortozes, tiek dota iespēja veikt patstāvīgu ortozes modeļa izveidi, konsultējoties ar pasniedzēju un tehniskās ortopēdijas iestādes darbiniekiem, piedalīties izstrādājuma izgatavošanas dažādos etapos, piedalīties izstrādājuma laikošanas un izsniegšanas procesā, veikt analīzi par izstrādājuma atbilstību.
Vērtēšanas kritēriji:
Tiek vērtētas studenta zināšanas par ortozēšanas procesa posmiem, ortožu veidiem un indikācijām pie neiroloģiskām, ortopēdiskām saslimšanām, retajām un iedzimtajām slimībām un citām slimībām, kad tiek pielietota ortozēšana. Tiek vērtētas studenta prasmes pielietot pacienta izmeklēšanas tehnikas, noteikt pacienta gaitas imaiņu raksturīgās īpatnības, prasmes formulēt ortozēšanas mērķi un uzdevumus, izvēlēties ortopēdiskos izstrādājumus un argumentēt to pielietošanas izvēli. Tiek vērtēts apmeklējums un iesaistīšanās darbā ar pacientiem, ortožu izgatavošanā.
Gala pārbaudījums (pilna laika studijas):Eksāmens
Gala pārbaudījums (nepilna laika studijas):
Studiju rezultāti
Zināšanas:Pabeidzot kursu studenti būs ieguvuši padziļinātas zināšanas par pilnā ortožu izgatavošanā procesā nepieciešamajiem posmiem, zinās, kāda ir nepieciešamā izmeklēšana, lai novērtētu pacienta vajadzības pēc ortozēm, zinās, kādas ir raksturīgākās gaitas izmaiņas, pacientiem ar saslimšanām, pie kurām nepieciešamas ortozes gaitas uzlabošanai, zinās, kādas ortozes ir pieejamas pie neiroloģiskām ortopēdiskām un citām saslimšanām, zinās, kāds tām ir indikācijas un kādos gadījumos tās nozīmē. Klīniskajā praksē tiks izmantotas pamatzināšanas par ortozēšanu ar mīkstām un cietajām ortozēm, iegūstot dziļākas zināšanas par ortozēšanas pielietošanu.
Prasmes:Studiju kursu pabeidzot, students būs ieguvis pietiekamas teorētiskās un praktiskās zināšanas ortozēšanā, lai spētu veikt pacienta izmeklēšanu izvirzītu pacientam atbilstošas ortozes izvēli, pamatojot to uz esošajām zināšanām, paskaidrot izstrādājuma izgatavošanas etapus, veikt atsevišķu izgatavošanas etapu vai pilnīgu ortozes izgatavošanas patstāvīgu realizēšanu, veikt izstrādājuma pielāgošanu un paskaidrot izstrādājuma lietošanu.
Kompetences:• Spēj izmantot apgūtās zināšanas par cieto ortožu veidiem un pielietošanas aspektiem; • spēj noformulēt orrtozēšanas mērķi; • spēj atlasīt alternatīvus risinājumus ortožu pielietošanā; • interpretēt sagaidāmo ortozēšanas rezultātu; • analizēt izvēlētā izstrādājuma darbību; • argumentēt izvēlētā izstrādājuma priekšrocības; • loģiski noformulēt un izskaidrot ortozēšanas mērķus un uzdevumus; • vērtēt ortozēšanas rezultātu.
Bibliogrāfija
Nr.Atsauce
Obligātā literatūra
1Orthotics and prosthetics in rehabilitation. Michelle M. Lusardi, Caroline C. Nielsen. Saunders Elsevier, 2020.
2Atlas of Orthoses and Assistive Devices. 2018. by Mosly - Year Book; Inc.
Papildu literatūra
1GAVIN TM. Fabrication and fitting of orthoses. In Bunch WH, pATWARDHANNag, editors. Scoliosis: Making clinical decisions. St.Louis, 1989, CV Mosby
2Allen VP. Follow up study of wrist driven flexor mingesplint use. Am J occur Ther, 1971