Pārlekt uz galveno saturu

Farmakognozijas mācību prakse

Studiju kursa apraksts

Kursa apraksta statuss:Apstiprināts
Kursa apraksta versija:6.00
Kursa apraksta apstiprināšanas datums:18.06.2021 14:57:46
Par studiju kursu
Kursa kods:ZFTK_030LKI līmenis:7. līmenis
Kredītpunkti:1.00ECTS:1.50
Zinātnes nozare:Farmācija; FarmakognozijaMērķauditorija:Farmācija
Studiju kursa vadītājs
Kursa vadītājs:Edita Romāne
Studiju kursa īstenotājs
Struktūrvienība:Lietišķās farmācijas katedra
Struktūrvienības vadītājs:
Kontaktinformācija:Rīga, Dzirciema iela 16, zftkatrsu[pnkts]lv, +371 67061547
Studiju kursa plānojums
Pilns laiks - 1. semestris
Lekcijas (skaits)0Lekciju ilgums (akadēmiskās stundas)0Kopā lekciju kontaktstundas0
Nodarbības (skaits)6Nodarbību ilgums (akadēmiskās stundas)2Kopā nodarbību kontaktstundas12
Kopā kontaktstundas12
Studiju kursa apraksts
Priekšzināšanas:
Augu un dzīvnieku bioloģija, latīņu valoda, angļu valoda. Farmakognozijas pamatjēdzienu izpratne; augu galveno aktīvo vielu grupu fizikālo un ķīmisko īpašību pārzināšana; izpratne par drogu identitāti un labvērtību, tās reglamentējošiem normatīviem dokumentiem, darba iemaņas ar šiem dokumentiem. Ārstniecības augu un to drogu nomenklatūras pārzināšana.
Mērķis:
1. Paplašināt un nostiprināt patstāvīgi un nodarbībās iegūtās zināšanas par zinātniskā medicīnā biežāk lietojamiem ārstniecības augiem. 2. Sekmēt drogu pareizas sagatavošanas (vākšanas, pirmapstrādes, žāvēšanas, standartizēšanas) un glabāšanas metožu praktisku apguvi. 3. Sekmēt ārstniecības augu un to drogu iespējamo piemaisījumu, to morfoloģisko atšķirību atpazīšanas prasmju praktisku nostiprināšanu.
Tēmu saraksts (pilna laika studijas)
Nr.TēmaĪstenošanas formaSkaitsNorises vieta
1Normatīvā dokumenta prasībām atbilstošas drogas sagatavošanas pamatnoteikumi: drogas vākšanai piemērotas vielas izvēle, drogas vākšanas racionālas metodes izvēle, drogas vākšanas procesa pareiza realizācija, pirmapstrāde, žāvēšana, standartizēšana.Nodarbības3.00laboratorija
2Drogu glabāšanas pamatnoteikumi.Nodarbības1.00laboratorija
3Individuālā prakses uzdevuma realizācijas procesa detalizēta apraksta (drogu un herbārija sagatavošanas instrukcijas) izveide.Nodarbības2.00laboratorija
Vērtēšana
Patstāvīgais darbs:
1. Pārskatu izveide par drogu žāvēšanas procesā ievērojamo temperatūras režīmu un apstākļiem; par drogu garantēto glabāšanas laiku (derīguma termiņu) un apstākļiem. 2. Individuālā prakses uzdevuma ietvaros vācamo drogu un herbāriju sagatavošanas instrukciju sastādīšana. 3. Prakses dienasgrāmatas izveide un noformēšana atbilstoši izvirzītajām prasībām. 4. Individuāli vācamo drogu un herbāriju sagatavošana atbilstoši prakses dienasgrāmatā aprakstītajām prasībām.
Vērtēšanas kritēriji:
• studenta aktīva, zināšanas un izpratni demonstrējoša līdzdalība praktiskajās nodarbībās; • kontroldarbi – apgūto teorētisko un praktisko zināšanu pārbaude (4-10 balles); • laikus iesniegta, atbilstoši metodiskiem norādījumiem uzrakstīta prakses dienasgrāmata (ieskaitīts); • individuāli prakses laikā sagatavoto ārstniecības augu herbāriju un drogu kvalitātes vērtēšana (1-10 balles).
Gala pārbaudījums (pilna laika studijas):Ieskaite
Gala pārbaudījums (nepilna laika studijas):
Studiju rezultāti
Zināšanas:Studiju kursa apguves rezultātā studējošie: • pārzinās zinātniskā medicīnā biežāk lietotos ārstniecības augus un tiem raksturīgos piemaisījumus (līdzīgos augus); • zinās šiem augiem raksturīgās morfoloģiskās, bet to drogām – diagnostiskās pazīmes; • būs apguvuši pamatzināšanas par drogu pareizu sagatavošanu un glabāšanu.
Prasmes:Studējošie pratīs savvaļā atrast un atpazīt ārstniecības augus; atbilstoši pareizai rīcībai sagatavot kvalitatīvas šo augu drogas un nodrošināt to glabāšanu.
Kompetences:Spēs sagatavot kvalitatīvas (identitāti un labvērtību reglamentējoša normatīvā dokumenta prasībām atbilstošas) ārstniecības augu drogas.
Bibliogrāfija
Nr.Atsauce
Obligātā literatūra
1E-studijās ievietots mācību materiāls: Pārskats par Latvijai raksturīgiem biotopiem un to fitocenozēs augošiem mācību programmā iekļautiem ārstniecības augiem/sagatavoja E. Romāne.
2E-studijās ievietots mācību materiāls: Drogu sagatavošanas (tai piemērotas vietas izvēle, vākšanas, pirmapstrādes, žāvēšanas, standartizēšanas) un glabāšanas pamatnoteikumi/sagatavoja E. Romāne.
3E-studijās ievietots mācību metodisks materiāls: Farmakognozijas ar fitoterapijas kursu mācību programmā iekļauto ārstniecības augu, dzīvnieku, to drogu un produktu nosaukumu saraksts/sagatavoja E. Romāne.
4E-studijās ievietots mācību metodisks materiāls: Farmakognozijas ar fitoterapijas kursu mācību programmā iekļauto drogu un produktu izskata apraksts atbilstīgi to identitāti un labvērtību reglamentējošam normatīvam dokumentam/sagatavoja E. Romāne.
5EDQM. 2019. European Pharmacopoeia. 10th ed. Strasbourg: Council of Europe.
6Pētersone, A. un Birkmane, K. 1980. Latvijas PSR augu noteicējs. Rīga: Zvaigzne.
7Priedītis, N. 2014. Latvijas augi. Rīga: Gandrs [tas pats: http://latvijas daba.lv]
8Лекарственное сырье растительного и животного происхождения. Фармакогнозия: Учебное пособие. Санкт-Петербург: СпецЛит, 2006. un jaunāki izdevumi.
9Самылина, И. А. и Яковлев, Г. П. 2013. Фармакогнозия: Учебник. Москва: ГЭОТАР-Медиа.
10Муравева, Д. А. Фармакогнозия: Учебник. Москва: Медицина (dažādu gadu izd.)
11Шретер, А. И., отв. ред. 1985. Правила сбора и сушки лекарственных растений (сборник инструкций). Москва: Медицина.
Papildu literatūra
1WHO. 2003. WHO guidelines on good agricultural and collection practices (GACP) for medicinal plants/WHO. Geneva: WHO.
2EMA. 2006. Guideline on good agricultural and collection practice (GACP) for for starting materials of herbal origin. London. Pieejams: http://www.ema.europa.eu
3Šulcs, V., atb. red. Vaskulāro augu flora. Rīga, 1999.-2016.
Citi informācijas avoti
1Eniņa, V. 2017. Veselība pie mājas sliekšņa. 100 populārākie ārstniecības augi Latvijā. Rīga: Zvaigzne ABC.
2Rubine, H. un Eniņa, V. 2004. Ārstniecības augi: ieteikumi ārstniecības augu vākšanā un lietošanā. Rīga: Zvaigzne ABC.
3Rubine, H. 2002. Ārstniecības augu avīze, III. Rīga: Lauku Avīze.
4Rubine, H. 2001. Ārstniecības augu avīze, II. Rīga: Lauku Avīze.
5Rubine, H. 2000. Ārstniecības augu avīze. Rīga: Lauku Avīze.
6Rubine, H. 1998. Meža augu avīze. Rīga: Lauku Avīze.