Pārlekt uz galveno saturu

Stomatoloģisko saslimšanu profilakse-Valsts eksāmens

Studiju kursa apraksts

Kursa apraksta statuss:Apstiprināts
Kursa apraksta versija:8.00
Kursa apraksta apstiprināšanas datums:29.11.2022 13:12:56
Par studiju kursu
Kursa kods:ZHAS_042LKI līmenis:5. līmenis
Kredītpunkti:1.00ECTS:1.50
Zinātnes nozare:Klīniskā medicīna; StomatoloģijaMērķauditorija:Zobārstniecība
Studiju kursa vadītājs
Kursa vadītājs:Egita Senakola
Studiju kursa īstenotājs
Struktūrvienība:Zobu terapijas un mutes veselības katedra
Struktūrvienības vadītājs:
Kontaktinformācija:Rīga, Dzirciema iela 20, zhsatrsu[pnkts]lv, +371 67455560
Studiju kursa plānojums
Pilns laiks - 1. semestris
Lekcijas (skaits)0Lekciju ilgums (akadēmiskās stundas)0Kopā lekciju kontaktstundas0
Nodarbības (skaits)1Nodarbību ilgums (akadēmiskās stundas)2Kopā nodarbību kontaktstundas2
Kopā kontaktstundas2
Studiju kursa apraksts
Priekšzināšanas:
Sekmīgi apgūta teorija, iegūtas zināšanas un prasmes studiju kursā "Stomatoloģisko saslimšanu profilakse", "Uztura zinātne un mutes veselība", "Prakse klīniskā vidē", "Sabiedrības veselība un aprūpe".
Mērķis:
Diagnosticēt studiju programmas ,,Zobu higiēnists'' studējošo zināšanas studiju kursā ,,Stomatoloģisko saslimšanu profilakse''.
Tēmu saraksts (pilna laika studijas)
Nr.TēmaĪstenošanas formaSkaitsNorises vieta
1Stomatoloģisko saslimšanu profilakse-Valsts pārbaudījums.Nodarbības1.00auditorija
Vērtēšana
Patstāvīgais darbs:
Studentam jāapmeklē lekcijas un nodarbības. Lai kārtotu eksāmenu, jābūt sekmīgi nokārtotām ieskaitēm un gala pārbaudījumam kursā "Stomatoloģisko saslimšanu profilaksē" un "Prakse klīniskā vidē". Kursa novērtēšanas anketas aizpildīšana.
Vērtēšanas kritēriji:
Studentu zināšanu un prasmju vērtēšanai lieto 10 ballu sistēmu atbilstoši studiju reglamentam un Valsts pārbaudījumu nolikumam.
Gala pārbaudījums (pilna laika studijas):Valsts pārbaudījums
Gala pārbaudījums (nepilna laika studijas):
Studiju rezultāti
Zināšanas:Nokārtojot eksāmenu, studentiem būs zināšanas: • aprakstīt kariesa un citu mutes slimību pierakstīšanas metodes, lietojot dažādus indeksus, tā diagnosticējot mutes slimības dažādās to stadijās; • izklāstīt epidemioloģiskos datus par mutes slimībām Latvijā un Pasaulē, izprast to saistību ar dažādiem riska faktoriem; • izskaidrot kariesa riska noteikšanas lomu un metodikas individuālā un populācijas līmenī; • atpazīt esošās uz pierādījumiem balstītās profilakses metodes, spēt izvērtēt informāciju par jaunām profilakses metodēm; • par Fluorīdu vadlīnijām Latvijā; • par mutes kopšanas līdzekļiem un to pielietošanu visās vecuma grupās; • kritiski izvērtēt literatūrā publicētu informāciju par jaunām kariesa un citu mutes slimību klasificēšanas un pierakstīšanas metodēm; • nosaukt un raksturot uz pierādījumiem balstītas zobārstniecības principus, to pielietošanu individuāli, grupā un populācijas līmenī.
Prasmes:Nokārtojot eksāmenu studenti pratīs: • izskaidrot iegūtos datus par pacienta vispārējo veselību, sociālajiem faktoriem, tāpat studenti spēs analizēt pacienta uztura paradumus un tā saistību ar mutes veselību, fluorīdu lietošanas vēsturi un Latvijā izstrādātās vadlīnijas un mutes higiēnas paradumus, kā arī identificēt pacienta zināšanu nepilnības; • izklāstīt pacientam kariesa riska noteikšanas rezultātus, nodrošinot individuālas rekomendācijas riska mazināšanā; • novērtēt kariozā procesa attīstības stadijas un aktivitāti; • izvērtēt individuāli zobu fisūru morfoloģiju un silantu ieklāšanas nepieciešamību.
Kompetences:Studenti spēs pielietot uz pierādījumiem balstītas metodes un iegūtās zināšanas Stomatoloģisko slimību profilaksē gan individuāli, gan populāciju līmenī atbilstoši piešķirtajam kvalifikācijas līmenim un profesijas standartam.
Bibliogrāfija
Nr.Atsauce
Obligātā literatūra
1Boyd, Linda D., et al. Wilkins' Clinical Practice of the Dental Hygienist. Jones & Bartlett Learning, LLC, 2020. ProQuest Ebook Central
2Chestnutt, Ivor G. Dental Public Health at a Glance. John Wiley & Sons, Incorporated, 2016. ProQuest Ebook Central
3Cinical overview Dental Caries. Elsevier Point of Care. July 19, 2022. Copyright Elsevier BV.
4Ilze Maldupa, Sergio Uribe, Anda Brinkmane, Egita Senakola, Karīına Krūmiņa. Fluorīdu lietošanas vadlīnijas Latvijā", 2014
Papildu literatūra
1Fink, Johannes Karl. Materials, Chemicals and Methods for Dental Applications. John Wiley & Sons, Incorporated, 2018. ProQuest Ebook Central
2Koch, Goran. Pediatric Dentistry: A Clinical Approach. John Wiley & Sons, Incorporated, 2017. ProQuest Ebook Central
3Handbook of Clinical Techniques in Pediatric Dentistry. edited by Jane A. Soxman, and Jane A Soxman. John Wiley & Sons, Incorporated, 2015. ProQuest Ebook Central, Chapter 9 Sealants pp 77-82; 6 pages
Citi informācijas avoti
1Lekciju materiāli kursā " Stomatoloģisko saslimšanu profilakse"