Pārlekt uz galveno saturu

Periodontoloģija-Valsts eksāmens

Studiju kursa apraksts

Kursa apraksta statuss:Apstiprināts
Kursa apraksta versija:10.00
Kursa apraksta apstiprināšanas datums:06.12.2022 10:28:17
Par studiju kursu
Kursa kods:ZHAS_043LKI līmenis:5. līmenis
Kredītpunkti:1.00ECTS:1.50
Zinātnes nozare:Klīniskā medicīna; StomatoloģijaMērķauditorija:Zobārstniecība
Studiju kursa vadītājs
Kursa vadītājs:Egita Senakola
Studiju kursa īstenotājs
Struktūrvienība:Zobu terapijas un mutes veselības katedra
Struktūrvienības vadītājs:
Kontaktinformācija:Rīga, Dzirciema iela 20, zhsatrsu[pnkts]lv, +371 67455560
Studiju kursa plānojums
Pilns laiks - 1. semestris
Lekcijas (skaits)0Lekciju ilgums (akadēmiskās stundas)0Kopā lekciju kontaktstundas0
Nodarbības (skaits)1Nodarbību ilgums (akadēmiskās stundas)2Kopā nodarbību kontaktstundas2
Kopā kontaktstundas2
Studiju kursa apraksts
Priekšzināšanas:
Sekmīgi apgūtas teorētiskās un praktiskās zināšanas un prasmes studiju kursā "Periodontoloģija-preklīnika un klīnika", "Prakse klīniskā vidē", "Periodontoloģija".
Mērķis:
Diagnosticēt studiju programmas ,,Zobu higiēnists'' studējošo teorētiskās un praktiskās zināšanas studiju kursā ,,Periodontoloģija''.
Tēmu saraksts (pilna laika studijas)
Nr.TēmaĪstenošanas formaSkaitsNorises vieta
1Rakstiskais eksāmens teorētisko zināšanu pārbaudei un praktiskais eksāmens praktisko zināšanu pārbaudei.Nodarbības1.00auditorija
Vērtēšana
Patstāvīgais darbs:
Studentam jāapmeklē lekcijas un nodarbības. Lai kārtotu eksāmenu, jābūt sekmīgi nokārtotām ieskaitēm un gala pārbaudījumiem kursos "Periodontoloģija-preklīnika un klīnika", "Prakse klīniskā vidē", "Periodontoloģija", kā arī visos kursos. Kursa novērtēšanas anketas aizpildīšana.
Vērtēšanas kritēriji:
Eksāmena vērtējumu veido trīs vērtējumi – vērtējums 4.semestrī kursā Prakse klīniskā vidē, rakstiskās daļa un praktiskās daļa. Rakstiskā daļā ir dažādu izvēļu jautājumu tests ar 50 jautājumiem. Tests ir nokārtots sniedzot 55% pareizu atbilžu. Praktiskā daļa tiek vērtēta 10 ballu sistēmā pēc speciāli izstrādātas vērtējuma kartes – tā notiek klīnikā izmeklējot pacientu. Ja eksāmens notiek attālināti, praktiskajā daļā studentiem ir jāizvērtē klīniskais gadījums – jānosaka diagnoze, ārstēšanas plāns, rekomendācijas.
Gala pārbaudījums (pilna laika studijas):Valsts pārbaudījums
Gala pārbaudījums (nepilna laika studijas):
Studiju rezultāti
Zināšanas:Nokārtojot eksāmenu, studentiem būs zināšanas: • par zobu balstaudu-periodonta uzbūvi, funkcijām un slimībām, kā arī to saistību ar sakodiena īpatnībām, zobu un organisma sistēmu slimībām; • novērtēt kopsakarības slimību diagnostikā, ārstēšanas metožu izvēlē un to pielietošanu klīniskajā praksē; • par periodonta ārstēšanā izmantojamiem instrumentiem un materiāliem, to veidiem un pielietošanu; • par zobakmens noņemšanas instrumentu asināšanu.
Prasmes:Nokārtojot eksāmenu, studenti spēs: 1.Ievākt anamnēzi, ievērot ergonomiku un infekcijas kontroli ( Pacienta kartiņa, informācija par mutes kopšanas paradumiem, ergonomikas ievērošana, ēšanas paradumu analīze, infekcijas kontroles ievērošana, attieksme pret pacientu, TML izmeklēšana). 2. Veikt pilnu periodonta izmeklēšanu, izvēloties atbilstošus instrumentus ( smaganu asiņošanas izvērtēšana, zobakmens noteikšana, periodontālo kabatu noteikšana, BPE indeksa pielietošana, Z/A instrumentu izvēle, pielietošana, asināšana, plānotās manipulācijas izvēle atbilstoši situācijai, recesijas, anatomija) 3. Veikt kariesa un citu cieto audu pataloģiju novērtēšanu (kariesa noteikšana-hipodiagnostika, hiperdiagnostika, cieto audu pataloģijas, plombes lokalizācijas noteikšana, KPE indeksa pielietošana) 4. Rekomendēt un parādīt atbilstošus mutes kopšanas līdzekļus mutes veselības uzlabošanā konkrētam pacientam (Zobu tīrīšanas tehnika, zobu birstes, starpzobu kopšanas līdzekļi ,zobu pastas, apmeklējuma intervāli, papildus mutes kopšanas līdzekļi.
Kompetences:Sekmīga teorētiskā un praktiskā gala eksāmena nokārtošanas rezultātā studenti spēs pielietot teorētiskās un praktiskās zināšanas pacientu mutes dobuma slimību diagnostikā un ārstēšanā.
Bibliogrāfija
Nr.Atsauce
Obligātā literatūra
1Boyd, Linda D., et al. Wilkins' Clinical Practice of the Dental Hygienist. Jones & Bartlett Learning, LLC, 2020. ProQuest Ebook Central.
2Jill S. Gehrig, Daniel E. Shin, Donald E. Willmann. Foundations of Periodontics for the Dental Hygienist, Enhanced. Vol Enhanced. 5th edition. Jones & Bartlett Learning; 2020.
3 Newman and Carranza. Clinical Periodontology. 13th edition. 2019 by Elsevier
4Norādījumi periodonta un periimplanta audu slimību jaunās klasifikācijas pielietošanai klīniskajā praksē. Rīga: RSU, 2021.
Papildu literatūra
1Gehrig, Jill S., et al. Fundamentals of Periodontal Instrumentation and Advanced Root Instrumentation, Enhanced. Jones & Bartlett Learning, LLC, 2020. ProQuest Ebook Central.
2Niklaus P. Lang. Clinical Periodontology and Implant Dentistry. 2 Volume Set, edited by, Incorporated. John Wiley & Sons 2015. ProQuest Ebook Central.
3Lekciju materiāli kursā" Periodontoloģija-preklīnika un klīnika", "Periodontoloģija"
Citi informācijas avoti
1„Journal of Clinical Periodontology”
2American academy of periodontology. AAP