Uz kanāliem pamatotu biosensoru izveide precīzas lauksaimniecības pieejas liellopu mastīta labākai pārvaldībai (ID-94)

Projekta/līguma nr.
ES RTD/2021/2
Projekta finansējums
205 000,00 EUR
Projekta vadītājs
prof. Māra Pilmane, Beatriz Prieto-Simón
Projekta īstenošana
01.04.2021. - 31.03.2024.

Piena paraugu analīze (izmantojot piena šūnu nogulsnes un uztriepes), kompleksa citokīnu un pretmikrobu peptīdu izpēte.

To nozīmīgāko citokīnu un pretmikrobo peptīdu identifikācija, kas liecina par ātrām izmaiņām iekaisuma sākuma, izvērstā iekaisuma un tā nomākšanas fāzē, ir viegli nosakāmi un kalpo turpmākam diagnostiski-prognostikā algoritma izveidošanai liellopu mastīta gadījumā.

Apraksts

Projekts apstiprināts uz trim gadiem, un tas balstās uz jaunām zināšanām, kas tiks iegūtas par saimniekorganisma pretiekaisuma proteīniem un citokīniem, kā arī nukleīnskābēm, kas identificējamas kā potenciālie mastīta biomarķieri slimības gaitai. Izmantojot šo biomarķieru klātbūtni pienā, tiks izmantota "šķidras biopsijas" pieeja liellopu mastīta neinvazīvai un ātrai sensoru diagnostikai. Sensoru tehnoloģija būs sasniegums mastīta diagnostikā un prognozē, kas ļaus uzsākt ārstēšanu pirms patogēna replikācijas un simptomu izpausmes. Tiks veikta kanālu bāzes biosensoru izstrāde piena analīzei uz vietas, un pārbaudāmo parametru noteikšana sniegs vērtīgu priekšrocību Eiropas piena nozarei: pamatos agrīnu un racionālu pretmikrobu līdzekļu lietošanu Eiropā, precizēs lauksaimniecības pieeju slimību kontrolei, infekciju profilaksei un atbilstošai pretmikrobu pārvaldībai.

• Rovira i Virgili Universitāte, Elektroniskās inženierijas katedra (Spānija)
  • Seqomics Biotechnology Ltd (Ungārija)
  • Pētniecības un inovāciju centrs Pro-Akademia Natural Products Laboratory (Polija)

Projekta komanda