Pārlekt uz galveno saturu
Intervijas

Andrejs Ivanovs vada RSU Fizikas katedras Statistikas laboratoriju kopš 2015. gada marta. Absolvējis RSU, kurā studējis socioloģiju, šobrīd ir doktora zinātniskā grāda pretendents socioloģijā. Jau četrpadsmit gadus nodarbojas ar pētījumu datu apstrādi.

Pastāstiet, lūdzu, par jūsu vadīto laboratoriju. Kad tā ir izveidota un kādas ir tās galvenās funkcijas?

Statistikas laboratorija tika izveidota 2013. gadā kā Fizikas katedras struktūrvienība. Laboratorijas vadītājs esmu no šā gada marta, kopā esam četri darbinieki. Mūsu darbības mērķis – sekmēt RSU docētāju un studējošo aktivitāti zinātnisko pētījumu izstrādē. Pašlaik galvenokārt konsultējam studentus par statistikas izmantošanu viņu zinātniskajos darbos, kā arī lasām atklātās lekcijas studentiem par dažādiem ar statistiku saistītiem jautājumiem. Fizikas katedras speciālisti lasa lekcijas par statistiku, taču, kad studentiem sākas darbs pie pētnieciskā darba izstrādes, viņiem rodas jautājumi par pētījuma dizainu, statistikas metodēm un darba noformēšanu. Tāpēc konsultējam studentus tādos jautājumos, kā labāk īstenot pētniecisko darbu, palīdzam studentam izvēlēties īsto metodi datu apstrādē, kā labāk aprakstīt, vizualizēt un interpretēt rezultātus. Mēs konsultējam visus veselības aprūpes virziena studentus. Paredzams, ka vislielākais studentu pieplūdums būs sagaidāms šī gada ziemā pirms RSU Studentu zinātniskās konferences, kad studentiem būs jāgatavo tēzes.

Kopā ar IT departamentu strādājam pie elektroniskās pieteikšanās formas izstrādes, lai studenti uz konsultācijām varētu pieteikties elektroniski, šī forma būs integrēta gan studējošo portālā, gan e-studiju vidē.

Statistikas laboratorija sadarbojas arī ar vietējiem zāļu ražotājiem a/s Olainfarm un SIA Silvanols, tādējādi tiešā veidā nodrošinot zinātnes pielietojumu praksē.

Šobrīd Statistikas laboratorija aktīvi pārņem citu valstu augstskolu pieredzi jaunu pētniecības un statistikas metožu ieviešanā, šādi attīstot sadarbību ar ārvalstu augstskolām. Šī pieredze ļauj RSU aktīvāk iesaistīties starptautiskos pētījumos.

Esam apkopojuši Baltijas un Skandināvijas valstu pieredzi un guvuši priekšstatu par to, kā strādā līdzīgas struktūrvienības citās augstskolās. Skandināvu augstskolas datu statistisko apstrādi aktīvi izmanto jau no 90. gadiem, un pašlaik apgūst arvien sarežģītākas metodes – šis process mūs vēl tikai sagaida. Atšķirīgais, ko esam pamanījuši – skandināvu augstskolās statistikas konsultācijas nepraktizē pirmo kursu studentiem, lielāka uzmanība tiek pievērsta maģistrantūrā un doktorantūrā studējošajiem, jo tieši viņi veido augstskolas zinātnisko kapacitāti.

Šogad Erasmus programmas ietvaros plānojam iepazīties ar līdzīgu struktūrvienību darbību citās Eiropas valstīs, iegūstot ne tikai jaunu pieredzi, bet arī jaunus kontaktus.

Vai konsultējat arī docētājus par statistikas jautājumiem?

Mēs strādājam pie šī jautājuma, jo tas ir ļoti būtisks uzdevums, lai celtu zinātniskās kapacitātes līmeni RSU, lai sasniegtu RSU attīstības uzstādījumus – palielināt starptautiski citējamo publikāciju skaitu RSU. Tieši docētāji un doktoranti visbiežāk raksta zinātniskās publikācijas starptautiski citējamos izdevumos un prezentē pētījumus vietējās un starptautiskās konferencēs, taču viens no kvalitatīvas publikācijas rādītājiem ir pareiza statistiskā datu apstrāde un rezultātu interpretācija.

Kāda nozīme ir statistikai medicīnā?

Pasaules tendences liecina, ka šobrīd notiek aktīva medicīnas un statistikas mijiedarbība. Veselības aprūpes iestādes arvien aktīvāk digitalizē savu pacientu datus, tādējādi dati kļūst pieejamāki pētījumiem medicīnā. Taču nav iespējams veikt kvalitatīvu pētījumu bez zināšanām statistikā, jo uz zinātniskām metodēm balstīta, strukturēta statistisko datu vākšana, apstrāde un interpretācija ir priekšnosacījums kvalitatīva pētījuma izstrādei. Pasaules līmeņa universitātēs statistika kļūst par svarīgu studiju kursu medicīnas studentiem.

Kādi ir Statistikas laboratorijas tuvākie plāni?

Esam ieplānojuši Medicīnas fakultātes studentiem atklāto lekciju ciklu par zinātniski pētnieciskā darba veikšanu, kurā stāstīsim par pētījumu dizainu, par statistisko apstrādi, par statistiskās programmas izvēli, par atsauču programmu izmantošanu un zinātniskā darba noformēšanu. Studentu atsaucība ir liela, uz šīm lekcijām ir pieteikušies ļoti daudz studentu, kas liecina, ka statistikas zināšanas topošajiem mediķiem ir ļoti būtiskas.

Viens no Statistikas laboratorijas nākotnes plāniem ir kopā ar Pedagoģiskās izaugsmes centru sagatavot lekciju ciklu RSU docētājiem, lai sniegtu priekšstatu par jaunākajām tendencēm statistikā.

Papildus esam ieviesuši ASV izveidotu jaunu klīnisko pētījumu monitoringa programmu REDcap, kas visām universitātēm ir bez maksas un tiek plaši izmantota visā pasaulē. Tā ir daudzfunkcionāla, droša un ērta lietošanā, kas paredz ērtāku datu sinhronizāciju ar statistisko apstrādi. Esam paredzējuši tuvākajā laikā informēt ar atklāto lekciju par REDcap arī citus RSU kolēģus un mudināsim viņus aktīvi izmantot šo programmu.

Lai paplašinātu Statistikas laboratorijas darbinieku zināšanas medicīnas statistikā un palielinātu datu apstrādes variācijas RSU docētāju un studentu zinātniskajās publikācijās, plānojam apgūt statistisko programmu STATA, kas ir advancētāka programma datu apstrādei, jo piedāvā lielāku metožu klāstu, ko var izmantot pētnieciskajam darbam. Visas pasaules līmeņa universitātes pētnieciskajos darbos izmanto arī STATA.