Pārlekt uz galveno saturu
Skolēniem

Pagājušajā sestdienā 200 vidusskolēnu no visas Latvijas sāka mācības Jauno mediķu akadēmijā (JMA), kas Rīgas Stradiņa universitātē (RSU) notiek jau piekto gadu. Šogad JMA rindas tika piepildītas rekordlielā ātrumā – jau piecas minūtes pēc reģistrācijas sākuma septembra vidū bija zināmi tie jaunieši, kas turpmākos astoņus mēnešus ik pārnedēļas pieredzējušu RSU mācībspēku vadībā iepazīs mediķa profesiju. Jaunieši gūs pirmo ieskatu traumatoloģijā, ķirurģijā, anestezioloģijā, zobārstniecībā, rehabilitācijā, psihosomatikā, dzemdniecībā un šogad pirmo reizi arī pediatrijā un otorinolaringoloģijā.

Visvairāk vidusskolēnu – apmēram puse – šogad pieteikušies no Rīgas skolām, bet pārējie ir no Ventspils, Jēkabpils, Cēsīm, Liepājas, Daugavpils, kā arī citām pilsētām un novadiem. “Reģistrācijas aktivitāte un sīvā konkurence rāda, ka JMA šogad mācīsies augsti motivēti jaunieši. No JMA absolventiem parasti apmēram puse jauniešu uzsāk medicīnas studijas RSU, kas ir pozitīvs rādītājs, ņemot vērā, ka daļa JMA dalībnieku ir tikai 11. klases skolēni,” stāsta Medicīnas fakultātes prodekāns Ingus Skadiņš. “JMA ir labs veids, kā jauniešiem jau laicīgi saprast, vai medicīna ir viņu dzīves aicinājums. Skolēni ne tikai gūst teorētisku ieskatu dažādās medicīnas disciplīnās, bet arī piedalās praktiskajās nodarbības. Piemēram, pirmajā tikšanās reizē 6. oktobrī mikrobioloģijas nodarbībā jaunieši pagatavoja, krāsoja un mikroskopēja dažādu baktēriju mikropreparātus.”

JMA veicina arī vidusskolēnu pētniecisko aktivitāti – šogad, tāpat kā pērn, jauniešiem būs iespēja publicēties RSU studentu populārpētnieciskajā žurnālā Semper Anticus, kā arī apmeklēt studentu zinātniskos pulciņus.

Pirmajā tikšanās reizē 6. oktobrī pēc RSU veselības studiju prorektora profesora Gunta Baha un medicīnas fakultātes dekānes asociētās profesores Janas Pavāres ievadvārdiem jaunieši iepazinās ar plānu šī studiju gada nodarbībām un lekcijām, kurās gan teorētiski, gan ar medicīnas simulāciju tehnoloģiju palīdzību tiks iepazītas dažādas medicīnas disciplīnas gan RSU centrālajā ēkā, gan Anatomijas un antropoloģijas institūtā (anatomikumā) un RSU Medicīnas izglītības tehnoloģiju centrā, kas ir modernākais medicīnisko mulāžu, mācību leļļu un simulatoru centrs Baltijā.