Pārlekt uz galveno saturu
Par mums medijos

Autore: Elizabete Pumpure,
ginekoloģe un RSU docētāja

Premenopauze un menopauze ir dabiska novecošanās daļa. Vienlaikus to simptomi var traucēt un to atvieglošanai medicīnā ir dažādi risinājumi, sākot no maigākiem, dabiskākiem līdz hormonāliem un inovatīviem līdzekļiem. Kā izmanto hialuronskābi menopauzes simptomu atvieglošanai? Kas ir nehormonāli un hormonāli līdzekļi menopauzes simptomu mazināšanai? Kāpēc, uzsākot un lietojot hormonu aizvietojošo terapiju (HAT), ir regulāri jāveic dažādas pārbaudes? Kādas dzīvesveida pārmaiņas var atvieglot menopauzi? Un kas vēl var slēpties aiz menopauzes simptomiem sievietēm?

Kas tas īsti ir?

Premenopauze sievietēm ir laiks, kad organismā pārkārtojas hormonālā sistēma, sākas menstruālā cikla izmaiņas, lai mēnešreizes pamazām beigtos.

Menopauze ir olnīcu funkcijas izsīkums, un tā iestājas, kad gadu ne reizi nav bijušas mēnešreizes.

Reproduktīvā vecumā katrās mēnešreizēs olšūnu kļūst mazāk.

Kopumā sievietei piedzimstot ir vidēji 300 līdz 500 olšūnas, kuras būs ovulētspējīgas.

Latvijā sievietēm vidēji menopauze iestājas 52 gadu vecumā (parasti posmā no 45 līdz 55 gadiem). Ir norises, kas menopauzi var paātrināt, piemēram, olnīcu saslimšanas, operācijas, kuru laikā bijis jāizņem olnīcas, ķīmijterapija, ģenētika, varbūt kādi nezināmi vides faktori.

Jāteic, mūsdienās var nodrošināt iespēju vēlākai grūtniecībai, iesaldējot olšūnas. Ja reproduktīvā vecuma sievietei nepieciešama ķīmijterapija kā onkoloģiskas saslimšanas papildterapija, olšūnu iesaldēšanu līdz 10 gadiem apmaksā valsts*.

menopauze-lead.jpg

Reta vai ļoti spēcīga asiņošana

Premenopauzes laikā mēnešreižu cikls var kļūt garāks vai neregulārs. Taču var rasties arī izteiktāka asiņošana, piemēram, ilgstošāka vai apjomīgāka. Izmaiņas menstruālā ciklā ir signāls, ka olšūnas sāk novecot un olšūnu funkcija kļūst traucēta, sākas hormonālās pārmaiņas. Šādas pacientes ir biežas uzņemšanas nodaļu apmeklētājas, jo liela asiņošana nobiedē vai arī mēnešreižu sāpes kļūst tik izteiktas kā jaunībā. Šādos gadījumos lieto pretsāpju zāles, asiņošanas mazināšanai var izmantot HAT, bet parasti, kamēr ir menstruālā asiņošana, HAT neuzsāk.

Viena no zināmākām menopauzes pazīmēm ir svīšana. Un esmu novērojusi, ka šo un citus simptomus sievietes uzreiz “noraksta uz menopauzi”. Taču es kā ārste vēlos pārliecināties, vai patiesi tā ir – svīšanu var radīt arī vairogdziedzera problēmas. Vai – kādas nieru saslimšanas, kad tās nespēj izvadīt lieko šķidrumu.

Karstuma viļņiem tikpat labi iemesls var būt paaugstināts asinsspiediens, kas arī biežāk novērojams pēc 40–50 gadu vecuma.

Menopauzes pazīme var būt sausāka āda, līdz ar to arī maksts gļotādu sausums. Tas savukārt var veicināt urīnceļu infekcijas, jo makstī nav mitruma, kas aizsargātu blakus esošos orgānus.

Līdz ar menopauzes iestāšanos palēninās vielmaiņa, ir grūtāk mazināt svaru.

* Saņemot ārstu konsilija lēmumu, turpmāk būs iespēja veikt valsts apmaksātu dzimumšūnu (olšūnu vai spermatozoīdu) paņemšanu, sasaldēšanu un uzglabāšana uz laiku līdz 10 gadiem, ja pacientam ārstēšanās procesā nepieciešama ķīmijterapija, kas var būtiski ietekmēt auglību. Tas ir viens no pasākumiem Onkoloģijas plānā 2022.–2024. gadam. Turpinās darbs, lai nākotnē šādu pakalpojumu varētu nodrošināt arī pacientiem ar onkoloģiskām slimībām, kuri saņem staru terapiju tām ķermeņa zonām, kas var ietekmēt reproduktīvo veselību.

Pirmavots: LSM.lv