Pārlekt uz galveno saturu
Sociālais darbs

Sociālais darbs ir dinamiska un daudzpusīgām prakses jomām bagāta profesija. Tās fokusā ir daudzveidīgu sociālo norišu un procesu gaitā radušos nevēlamu sociālo seku mazināšana, ierobežošana vai novēršana. Tāpēc sociālo darbinieku rūpju lokā arvien ir grūtībās nonākušo, bet jo īpaši vismazāk aizsargāto sabiedrības locekļu vajadzību un interešu aizsargāšana.

Ik gadu martā atzīmējam Pasaules sociālā darba dienu, tādējādi uzsverot sociālā darba jomas globālo dimensiju. Sagaidot Pasaules sociālā darba dienu, Apvienoto Nāciju Organizācija (ANO) un Sociālo darbinieku starptautiskā federācija izvirzījušas šādus mērķus:

  • stiprināt sadarbību, partnerattiecības, esošos kontaktus un dibināt jaunus ar ANO institūcijām un starptautiskām nevalstiskajām organizācijām (NVO);
  • izplatīt zināšanas par sociālo darbu, tā vērtībām, principiem un metodēm (praktiskām un teorētiskām) ANO institūciju vidū un ar tām saistītajām starptautiskajām NVO;
  • izcelt sociālā darba politiku, prakses un sasniegumus kopīgu mērķu sasniegšanā;
  • izplatīt zināšanas par ANO aktivitātēm, mērķiem, programmām un kampaņām sociālajiem darbinieku, sociālā darba organizāciju un skolu vidū.*

Sociālā darba dienu visā pasaulē šogad atzīmēs 20. martā. Šāgada moto – Buen Vivir in Social Work: Shared Future for Transformative Change jeb kopīga nākotne transformējošām pārmaiņām.

Pasaules sociālā darba diena ievadīs arī citu nozīmīgu starptautisku notikumu sociālā darba jomā – sociālā darba, izglītības un sociālās attīstības konferenci, kas 4.–7. aprīlī notiks Panamā. Tās galvenais vēstījums būs par vidēja un ilgtermiņa mērķiem demokrātijas stiprināšanā, sociālās līdzdalības un pilsoniskas sabiedrības veidošanā, vispārējo sociālo pakalpojumu attīstībā, sociālā taisnīguma un vienlīdzības garantēšanā, kā arī vides ilgtspējības veicināšanā.

buen_vivir_2024_soc_workl.png

Sociālo darbinieku profesijas misija aizsniedzas tālu pāri atsevišķu valstu robežām. Tāpēc, neraugoties uz kultūrvēsturisko prakšu dažādību, sociālie darbinieki no visas pasaules spēj dalīties pieredzē sociālo jautājumu izvirzīšanā un to risināšanā.

Ikdienas praksē, īstenojot sociālā darba politiku, labo praksi un sasniegumus saskaņā ar sociālā darba pamatvērtībām, praktizējošie sociālie darbinieki vietējās pašvaldībās vai nevalstiskās organizācijās, sociālo pakalpojumu attīstītāji un sociālā darba izglītības veidotāji ir līdzdalīgi sociālā darba globālo mērķu sasniegšanā. Arī Latvijā ir iekopta tradīcija katru gadu atzīmēt Pasaules sociālā darba dienu, organizējot dažādas aktivitātes.

14. martā notiks Labklājības ministrijas rīkota konference Pārmaiņas sociālajā darbā: kopiena, krīze, iespējas. Konferences moto “Es esmu, ja Mēs esam. Mēs esam, ja Zeme pastāv” sasaucas ar šāgada Pasaules sociālā darba dienas tematiku.

Savukārt Rīgas Stradiņa universitātes Labklājības un sociālā darba katedra arī šogad uzņems ciemiņus no Seilemas Valsts universitātes (Salem State University, ASV). Studentiem un interesentiem būs iespēja tikties ar šīs augstskolas sociālā darba studentiem un profesoriem Zoī Kesleri (Zoë Kessler) un Džonatanu P. Kesleru (Jonathan P. Kessler), bet 11. martā plkst. 15 RSU centrālajā ēkā Dzirciema ielā 16, 1. auditorijā, gan RSU docētāji, gan studējošie laipni aicināti uz Dž. P. Keslera lekciju par atkarību problemātiku ģimenē Ģimenes lomas atkarībās (Family roles in addiction).

Lekciju varēs vērot arī tiešsaistē.

jonathan_kessler.jpgDž. P. Keslers (attēlā) ir klīniskais sociālais darbinieks ar vairāk nekā 30 gadu pieredzi. Viņš sniedz klīniskā sociālā darba pakalpojumus, tostarp psihoterapijas privātpraksē. Pēdējos septiņus gadus viņš praktizē arī kā vadošais sociālais darbinieks, strādājot ar 17–22 gadus veciem jauniešiem, kam ir autiskā spektra traucējumi, un viņu ģimenēm.

Dž. P. Keslers ir padziļināti specializējies klīnisko prasmju apmācību hipnozes, traumu un motivācijas interviju jomā, kā arī individuālajā, grupu un ģimenes terapijā. Pēdējos astoņus gadus viņš ir bijis Seilemas Valsts universitātes Sociālā darba skolas asociētais profesors. Pašlaik ir Merimekas augstskolas Vinstonas Izglītības un sociālās politikas studiju programmas (Merrimack College's Winston School of Education and Social Policy) asociētais profesors. Profesors viesojās Rīgā arī pērn un nolasīja divas lekcijas RSU, kā arī Labklājības ministrijā un Rīgas domes Sociālajā departamentā.

Klausītāji saņems apliecinājumu par piedalīšanos lekcijā 11. martā.

*  WORLD SOCIAL WORK DAY AT THE UNITED NATIONS GENEVA 20 MARCH 2024 ● #WSWD2024 BUEN VIVIR IN SOCIAL WORK Co-Building a Sustainable and Just Future