Pārlekt uz galveno saturu
Grāmatas
Sociālā antropoloģija
Humanitārās zinātnes

Trešdien, 21. februārī, plkst. 15 Rīgas Stradiņa universitātē (RSU) Senāta zālē Sociālo zinātņu fakultātes paspārnē noritēs kolektīvās monogrāfijas Filosofiskā antropoloģija III atvēršanas svētki. Jaunākais rakstu krājums ir 2015. gadā un 2018. gadā izdoto filosofiskās antropoloģijas krājumu turpinājums un Humanitāro zinātņu katedras 10 gadu pētnieciskā darba noslēgums.

filos_antrop_iii_vaks.jpg

Grāmatas zinātniskā redaktore RSU Sociālo zinātņu fakultātes profesore Vija Sīle un zinātniskais redaktors RSU Sociālo zinātņu fakultātes asociētais profesors, filozofs Vents Sīlis apvienojuši plašu autoru kolektīvu, kas monogrāfijas ietvaros meklē atbildi uz antropoloģijas pamatjautājumu – kas ir cilvēks?

Pirms desmit gadiem Rīgas Stradiņa universitātes Humanitāro zinātņu katedras docētājiem radās iecere veidot trīssējumu krājumu par filosofiskās antropoloģijas tēmām. Kopš filosofiskā antropoloģija pastāv kā augstākās izglītības disciplīna, tā ir joprojām nepietiekami attīstīta humanitāro zinātņu joma Latvijā.

Pirmie divi Filosofiskās antropoloģijas rakstu krājumi pievēršas cilvēka dabas izpausmēm. Trešais sējums ir identisks iepriekšējiem savā strukturālajā veidolā, taču konceptuāli galvenais ir mēģinājums atbildēt uz filosofiskās antropoloģijas pamatjautājumu – kas ir cilvēks? Tas ir jautājums, uz kuru atbildēt ir sarežģīti vispār, vēl grūtāk viena sējuma ietvaros, bet autori to uzdrošinās darīt, jo pārāk liela ir vēlēšanās tādu atbildi meklēt.

Kolektīvā monogrāfija, kas sastāv no ievada un desmit nodaļām, tiek nodota lasītāju vērtējumam Venta Sīļa un Vijas Sīles zinātniskajā redakcijā.

Kā norāda rakstu krājuma zinātniskā redaktore, RSU Sociālo zinātņu fakultātes profesore V. Sīle, “cilvēks ir duāla būtne savos pretmetos un paradoksos. Kognitīvi aizraujošs ir atbildes meklēšanas process, pat ja nav cerību gūt pozitīvu rezultātu.” Meklējot atbildi uz pamatjautājumu, krājuma autori ņem vērā ne tikai multidisciplināro pieeju, bet arī antropoloģiskā skatījuma specifiku Rietumu kultūras kontekstā no apgaismības līdz mūsdienām.

Savukārt, kā uzsver kolektīvās monogrāfijas zinātniskais redaktors, RSU Sociālo zinātņu fakultātes asociētais profesors Vents Sīlis, krājuma uzdevums ir iepazīstināt lasītāju ar mūsdienu filosofisko antropoloģiju – zinātni par cilvēku, kuras aizsākumi meklējami sengrieķu filosofu darbos, bet turpinājums – mūsdienu zinātnes pētījumos. Filosofiskā antropoloģija arī interpretē dažādu eksakto un humanitāro zinātņu nozaru atziņas un atklājumus par cilvēku un tā specifiskajām īpašībām un pazīmēm, kā arī uzrāda problēmas, kas raksturo cilvēka fiziskās, garīgās un sociālās eksistences aspektus.

Krājuma autori ir Rīgas Stradiņa universitātes Humanitāro zinātņu katedras (tagad Sociālo zinātņu fakultātes) docētāji un doktoranti, kā arī Latvijas Universitātes Filozofijas un socioloģijas institūta vadošās pētnieces Māra Rubene un Velga Vēvere. Recenzenti – LU docētāji Valdis Tēraudkalns un Anne Sauka.

Grāmatas auditorija ir plaša, un tā aptver gan tos, kuriem filosofiskā antropoloģija ir studiju kurss, gan ikvienu, kuru interesē starpdisciplināra pieeja humanitārajās zinātnēs.

Rakstu krājumu Filosofiskā antropoloģija III izdošanai sagatavojis RSU Izdevniecības un poligrāfijas nodaļas kolektīvs Teņa Niguļa vadībā. Nodaļas galvenā redaktore Aija Lapsa, literārā redaktore Inga Lievīte, maketētāja Ilze Stikāne un vāka dizaina autors Mikus Čavarts.

Grāmata var iegādāties Nodrošinājuma centrā RSU centrālajā ēkā Dzirciema ielā 16.