Jubilejas

Rīgas Stradiņa universitātes (RSU) muzejs dibināts 2001. gada 4. septembrī, taču tikai 2013. gadā tika iekārtotas krājuma un darba telpas Anniņmuižas bulvārī 26A un izveidota pastāvīgā ekspozīcija Dzirciema ielā 16, kuras koncepcijas izstrādē piedalījās māksliniece Anna Heinrihsone un vēsturnieks Valters Ščerbinskis. Līdz tam muzejs dzīvoja uz koferiem un kastēm.

RSU muzeju akreditēja 2015. gadā, bet RSU vēstures virtuālo vietni vesture.rsu.lv izveidoja 2016. gadā. Zīmīgs notikums ir arī P. Stradiņa Medicīnas vēstures muzeja anatomijas kolekcijas nodošana RSU muzejam 2017. gadā.

Krājumā līdz šim uzņemti 2574 priekšmeti. Ar vairāk nekā 800 no tiem var iepazīties Nacionālajā muzeju kopkatalogā www.nmkk.lv.

Muzejā ir piecas vēsturisko priekšmetu kolekcijas:

• Institucionālās attīstības vēsture;
  • Personības, kas nozīmīgas RSU vēsturē;
  • Struktūrvienību vēsture;
  • Studiju un pētnieciskās/ akadēmiskās darbības vēsture;
  • Tradīciju un ārspusstudiju organizāciju vēsture.

Līdzās vēsturisko priekšmetu kolekcijām muzejs veido arī zinātniski pētniecisko materiālu fondu, kurā tiek uzkrāti dokumenti, grāmatas un citi informācijas avoti, kas var palīdzēt izprast mūsu augstskolas vēsturi.

Andrejs-Skagers-rsu-muzeja-arhiva-foto.jpg

Pēdējais krājumā uzņemtais priekšmets ir melnbalta fotogrāfija, kuru muzejam nodevis profesors Andrejs Skaģers. Tajā redzama spraiga diskusija starp trim kolēģiem Rīgas Medicīnas institūta (RMI) Hipokrāta auditorijā 20. gs. 80. gados. No kreisās: RMI profesors Andrejs Skaģers, Republikas apvienotās stomatoloģijas poliklīnikas ilggadējais darbinieks Vladimirs Vigdorčiks, protezēšanas profesors Jakovs Zbaržs no Pēterburgas.

Muzeji savstarpēji sadarbojas, aizņemoties un aizdodot jeb, muzeju valodā runājot, deponējot dažādus priekšmetus izstāžu iekārtošanai. Mūsu muzejā ir daži unikāli priekšmeti, kurus citi muzeji patapinājuši pat vairākas reizes. Tāda ir profesora Paula Stradiņa sejas maska jeb galvas atveids vaskā un Rīgas Medicīnas institūta (tagad – RSU) absolventes, olimpiskās čempiones Ineses Jaunzemes šķēps, kurš arī pašlaik skatāms Latvijas Sporta muzeja izstādē Latviešu olimpiešu Goda zāle. ZELTS. SUDRABS. BRONZA.