Pārlekt uz galveno saturu
Preses relīzes

Rīgas Stradiņa universitātes Onkoloģijas un molekulārās ģenētikas institūts (RSU OMĢI) ar sadarbības partneru Lindex Latvia, Longenesis un E. Gulbja laboratorijas atbalstu 2023. gada septembrī sāka pilotprojektu Pārmantota krūts un olnīcu vēža riska ģenētiskais skrīnings. Šis ir pirmais šāda apjoma pētījums Latvijā, kura dalībnieki apliecina piekrišanu dalībai pētījumā, izmantojot tikai nacionālos identifikācijas un parakstīšanas rīkus – eParaksts mobile un eID. Pētījuma īstenotāji aicina interesentus piedalīties diskusijā No klikšķiem līdz veselības aprūpei: Saruna par digitālo piekrišanu pētniecībā un ārstniecības pakalpojumu sniegšanā šā gada 5. martā.

Pētījuma mērķus var sasniegt, iesaistot dalībnieces gan klātienē, gan attālināti

Pētījuma iniciatīvas pamatā ir dati par pārmantota krūts un olnīcu vēža ģenētisko skrīningu Latvijā, ar kura palīdzību katru gadu tiek diagnosticēti apmēram 1200 jauni krūts vēža gadījumi un 300 olnīcu vēža gadījumi. No šiem gadījumiem aptuveni 5 % krūts vēža un 30 % olnīcu vēža gadījumu saistās ar BRCA1/2 gēnu mutācijām, pastiprināti ietekmējot sievietes 25–59 gadu vecuma grupā. Pilotprojektā, izmantojot digitālo pieeju, jau iesaistītas vairāk nekā 400 dalībnieces no visas Latvijas.

“Šis pilotprojekts ir inovatīvs vairākos aspektos – vispārējās populācijas ģenētiskā testēšana un pētījuma dalībnieku digitalizēta iesaiste. Liela priekšrocība ir informētās piekrišanas parakstīšana ar eParakstu, kā izvēles iespēja savas piekrišanas sniegšanai dalībai pētījumā, padarot procesu vienkāršāku un ātrāku. Šis pilotprojekts devis unikālu iespēju testēt arī sabiedrības attieksmi pret šāda veida digitālu iesaisti pētniecībā un gatavību līdzdarboties,” stāsta RSU OMĢI vadošā pētniece prof. dr. med. Zanda Daneberga.

Nākotnes virziens sabiedrības un pacientu digitālajā iesaistē

eParaksts integrācija pētījuma īstenošanā ir nozīmīgs solis sabiedrības veselības veicināšanai, kā arī daļa no Eiropas Veselības datu telpas izstrādāto mērķu realizācijas. Longenesis ir pirmais digitālās veselības uzņēmums, kas veiksmīgi ieviesis eParakstu digitālās piekrišanas pārvaldībai.

“Viens no galvenajiem izaicinājumiem, kas būtiski ietekmē dalībnieku iesaisti pētniecībā, ir medicīnas iestādē pavadītais laiks. Digitalizējot darbības, kuras dalībnieks var veikt, atrodoties jebkurā sev ērtā laikā un vietā, ieguvēji ir visi. Tas ne tikai dod lielāku elastību dalībniekam pārvaldīt savu laiku, bet arī palielina kontroli pār savu iesaisti. Pētnieki var tūlītēji reaģēt uz jaunu dalībnieku iesaisti un veiktām izmaiņām piekrišanā, savukārt medicīnas iestādes var noņemt slogu no papīra procesiem un vairāk laika veltīt, lai sniegtu patīkamāku un uz cilvēku orientētu pieredzi,” skaidro Longenesis produktu vadītāja Ieva Danovska.

VAS Latvijas Valsts radio un televīzijas centrs informē, ka eParaksta rīki ik mēnesi vairāk nekā miljons reizes tiek izmantoti identitātes apliecināšanai digitālajā vidē. Tā kā veselības dati ir īpaši aizsargājama datu kategorija, pēdējo gadu laikā būtiski pieaudzis drošu rīku izmantošanas īpatsvars veselības jomā.

Aicinām uz diskusiju par digitālo iesaisti veselības nozarē

Pētījuma īstenotāji aicina interesentus piedalīties diskusijā No klikšķiem līdz veselības aprūpei: Saruna par digitālo piekrišanu pētniecībā un ārstniecības pakalpojumu sniegšanā, kurā nozares eksperti iepazīstinās ar jaunākām aktualitātēm par digitālo iesaisti pētniecībā. Diskusija notiks šā gada 5. martā plkst. 16 platformā Zoom. Diskusijā piedalīsies LVRTC biznesa attīstības daļas vadītājs Kārlis Siliņš, RSU OMĢI vadošā pētniece prof. dr. med. Zanda Daneberga, RSU OMĢI pētījuma dalībniece Undija Ancēna un Longenesis produktu vadītāja Ieva Danovska. Lai pievienotos diskusijas klausītāju lokam un diskusijas laikā uzdotu arī interesējošos jautājumus, aicinām aizpildīt pieteikumu.

Papildu informācijai