100 sekundes ārpolitikas fokusā

Ir noslēgusies ASV prezidenta Donalda Trampa pirmā ārvalstu vizīte, kuras laikā prezidents viesojās gan Tuvajos Austrumos, gan Eiropā. Daudziem no mums šis brauciens paliks atmiņā ar prezidenta grūstīšanos Briselē. Tieši Melnkalnes premjerministra pagrūšana malā jaunajā NATO mītnē skaidri parāda, ka prezidenta pamatnostādnes nav mainījušās – ASV pirmajā vietā. Visa brauciena laikā D. Tramps sevi pretnostatīja bijušajam ASV prezidentam B. Obamam – ne tikai ar savu izturēšanos, bet arī atbalstot Saūda Arābiju, Izraēlu un stingri kritizējot Irānu, skaidro Rīgas Stradiņa universitātes Eiropas studiju fakultātes docents un Latvijas Ārpolitikas institūta (LĀI) pētnieks Māris Andžāns.

Pētnieks norāda, ka vizītes laikā bija skaidri redzama prezidenta vēsā nostāja pret Rietumu sabiedrotajiem, ko īpaši iezīmēja NATO sabiedroto valstu līderu publiskā kaunināšana NATO samita laikā, liekot sabiedrotajiem uzklausīt kritiku par nepietiekamiem aizsardzības izdevumiem. Līdzīgi arī nespēja vienoties par klimata pārmaiņu jautājumiem G7 samita laikā.

D. Trampa ārvalstu vizīte ir noslēgusies, un prezidents ir devies atpakaļ uz mājām, kur turpināsies izmeklēšana par Krievijas iejaukšanos aizvadītā gada prezidenta vēlēšanās, tāpat arī nerimst runas par prezidenta atstādināšanu no amata, norāda pētnieks M. Andžāns.

Savukārt Latvijas lēmumu pieņēmējiem būtu ļoti svarīgi atcerēties Trampa norādi uz to, ka 2 % aizsardzībai ir pats minimums, līdz ar to ir jādomā par aizsardzības izdevumu celšanu. Tāpat arī jādomā, ko Latvija vēl var darīt starptautiskā terorisma apkarošanā. Ja mēs vēlamies, lai ASV turpina mūs aizsargāt, ir jāmeklē veidi, kā atbalstīt ASV nostādnes, norāda pētnieks.

Video komentārs tapis LĀI un RSU kopīgajā projektā 100 sekundes ārpolitikas fokusā.