Pārlekt uz galveno saturu

Farmaceitiskā aprūpe

Studiju kursa apraksts

Kursa apraksta statuss:Apstiprināts
Kursa apraksta versija:2.00
Kursa apraksta apstiprināšanas datums:25.03.2022 15:42:52
Par studiju kursu
Kursa kods:FF_022LKI līmenis:7. līmenis
Kredītpunkti:1.00ECTS:1.50
Zinātnes nozare:Farmācija; Sociālā farmācijaMērķauditorija:Farmācija
Studiju kursa vadītājs
Kursa vadītājs:Baiba Mauriņa
Studiju kursa īstenotājs
Struktūrvienība:Farmācijas fakultāte
Struktūrvienības vadītājs:
Kontaktinformācija:Rīga, Dzirciema iela 16, ffatrsu[pnkts]lv, +371 67409129
Studiju kursa plānojums
Pilns laiks - 1. semestris
Lekcijas (skaits)0Lekciju ilgums (akadēmiskās stundas)0Kopā lekciju kontaktstundas0
Nodarbības (skaits)0Nodarbību ilgums (akadēmiskās stundas)0Kopā nodarbību kontaktstundas0
Kopā kontaktstundas0
Nepilns laiks - 1. semestris
Lekcijas (skaits)0Lekciju ilgums (akadēmiskās stundas)0Kopā lekciju kontaktstundas0
Nodarbības (skaits)0Nodarbību ilgums (akadēmiskās stundas)0Kopā nodarbību kontaktstundas0
Kopā kontaktstundas0
Studiju kursa apraksts
Priekšzināšanas:
Sekmīgi apgūti studiju kursi Sociālā farmācija un farmaceitiskā aprūpe, farmakoloģija, farmakoterapija.
Mērķis:
Valsts pārbaudījuma farmaceitiskajā aprūpē mērķis ir nodrošināt farmaceita kvalifikācijas iegūšanai nepieciešamās zināšanas, prasmes un kompetenci.
Vērtēšana
Patstāvīgais darbs:
Patstāvīgi iepazīties ar VP programmu Farmaceitiskajā aprūpē un patstāvīgi atkārtot studiju kursos Sociālā farmācija un farmaceitiskā aprūpe, farmakoloģija, farmakoterapija apgūto atbilstoši VP programmas prasībām. Valsts pārbaudījums Farmaceitiskajā aprūpē ir objektīvi strukturētais klīniskais eksāmens (OSCE), tas ietver 2 simulētas farmaceitiskās aprūpes situācijas, vienu par recepšu, otru par bezrecepšu zālēm. Situāciju uzdevumi veidoti kā aptiekā sastopamu situāciju simulācija, kur studējošajam jāparāda savas zināšanas, prasmes un kompetence, sniedzot informāciju un konsultāciju par zālēm un to pareizu lietošanu, kā arī sniedzot individuālu atbalstu pacientam pašārstēšanās gadījumā.
Vērtēšanas kritēriji:
OSCE vērtē Valsts pārbaudījumu komisija. Situāciju izspēlē piedalās simulēti pacienti, konsultācija tiks ierakstīta diktofonā, konsultācija tiks vērtēta, izmantojot precīzi aprakstītus “Konsultēšanas vērtēšanas kritērijus.” Studentam katras stacijas izpildei atvēlētas 12 minūtes. Recepšu zāļu situācijas laikā paralēli notiek pacienta konsultācija un konsultācijai nepieciešamās informācijas meklēšana elektroniskajos resursos. Ar atzīmi tiek vērtēta katra farmaceitiskās aprūpes situācija, atbilstoši izstrādātajiem vērtēšanas kritērijiem. Abu situāciju atzīmju vidējais vērtējums sastāda Valsts pārbaudījuma rezultējošo vērtējumu. Ja pacienta konsultēšanas laikā netiek izpildīts viens no obligātajiem kritērijiem, jāvērtē risks pacientam. Ja kāda no atzīmēm ir nesekmīga, noteicošā ir situācija par recepšu zālēm.
Gala pārbaudījums (pilna laika studijas):Valsts pārbaudījums
Gala pārbaudījums (nepilna laika studijas):Valsts pārbaudījums
Studiju rezultāti
Zināšanas:Spēs pareizi, skaidri un nepārprotami izskaidrot zāļu iedarbību, lietošanu, metabolismu, blakusparādības, sniegt atbildes par jautājumiem, kas saistīti ar zālēm, gan veselības aprūpes profesionāļiem, gan nespeciālistiem, kombinējot un konkrētās situācijās pielietojot studiju programmas kursu pamatzināšanas, ievērojot, ka prioritātes ir pacientu drošība un labklājība.
Prasmes:Spēs patstāvīgi analizēt sarežģītas situācijas un pieņemt lēmumus, sniedzot un organizējot farmaceitisko aprūpi, regulāri analizējot savas darbības pašvērtējumu. Pratīs izmantot profesionālās farmaceitiskās informācijas avotus un, interpretējot un novērtējot zinātniskos datus zāļu lietošanas jomā, sniegt uz pierādījumiem balstītu informāciju par zālēm un zāļu racionālu un drošu lietošanu.
Kompetences:Spēs veicināt farmaceitiskās aprūpes attīstību. Savas kompetences ietvaros spēs veikt veselīga dzīves veida un slimību profilakses popularizēšanu, īpašu uzmanību pievēršot iedzīvotāju riska grupām; būt par veselības aprūpes komandas pilntiesīgu locekli un uz abpusējas cieņas principiem sadarboties ar citiem veselības aprūpes speciālistiem.
Bibliogrāfija
Nr.Atsauce
Obligātā literatūra
1Ar BITF atbalstu izstrādātais metodiskais materiāls “Konsultācija aptiekā.” Studiju kursa Sociālā farmācija un farmaceitiskā aprūpe aprakstā minētā literatūra. Zāļu saraksts./Methodical material "Consultation in a pharmacy" developed with the support of BITF. The literature mentioned in the description of the study course Social Pharmacy and Pharmaceutical Care. List of medicines.