Pārlekt uz galveno saturu

27. novembrī no pulksten 10.00 līdz 14.00 Rīgas Stradiņa universitātē (RSU) Dzirciema ielā 16 notiks Veselības diena, kuras laikā darbinieki un studenti aicināti ziedot asinis un veikt vienkāršas veselības pārbaudes. Aulas mēģinājumu zālē varēs ziedot asinis, bet vestibilā studentu zinātnisko pulciņu pārstāvji interesentiem mērīs asinsspiedienu, noteiks glikozes un hemoglobīna līmeni asinīs, kā arī veiks citas pārbaudes.

Vai zināji, ka viena asins ziedošanas reize glābj trīs cilvēku dzīvības? Pēc Pasaules Veselības organizācijas datiem regulārie asins donori dzīvo vidēji par pieciem gadiem ilgāk, jo viņiem notiek asinsrades sistēmas aktivizēšanās un uzlabojas imunitāte.

Kas jāzina, lai ziedotu asinis?

Par asinsdonoru var būt cilvēks vecumā no 18 līdz 65 gadiem, kura svars ir vismaz 50 kg. Dienu pirms asins ziedošanas donors nedrīkst lietot alkoholu, treknus ēdienus, uzturā jālieto veselīga pārtika un jādzer daudz šķidruma. Asinis var ziedot, ja kopš iepriekšējās ziedošanas reizes ir pagājušas vismaz deviņas nedēļas. Sievietes gada laikā asinis var ziedot četras reizes, savukārt vīrieši – sešas reizes (pēc sestās reizes vīriešiem jāievēro trīs mēnešu pārtraukums). Pirms asins ziedošanas ieteicams atpūsties un labi izgulēties. Donoriem jāatceras, ka ziedojot asinis, nepieciešams uzrādīt personu apliecinošu dokumentu un norādīt savu bankas konta numuru. Asinis ziedot var arī ārvalstu studenti, kuriem piešķirta uzturēšanās atļauja Latvijā ar Latvijas Republikas personas kodu.

Vairāk informācijas par gadījumiem, kad nedrīkst ziedot asinis

Ko iegūst donors, ziedojot asinis?

Donora organismā tiek stimulēta asinsrades sistēma un atjaunojas asins sastāvs. Speciālisti uzsver, ka asinsdonori retāk slimo ar akūtām slimībām un veselam cilvēkam asins ziedošana nav kaitīga. Asins ziedošana raisa pozitīvas izjūtas, jo kādam ir sniegta palīdzība grūtā brīdī. Ziedojot asinis, iespējams uzzināt asins grupu, rēzus faktoru, pulsa frekvenci, asinsspiedienu un hemoglobīna līmeni. Ikreiz pirms asins ziedošanas eksprestestā tiek noteiktas C hepatīta antivielas. Donoram ir iespēja uzzināt savus analīžu rezultātus piecu darba dienu laikā pēc asins ziedošanas.

vadc-fb-vari-klut.jpg

vadc-fb-janem-lidzi-2.jpg

vadc-fb-ne-ne.jpg

Katrs asins un asins komponentu donors:

  • gūst morālu gandarījumu,
  • izziņu par asins testēšanas rezultātiem (pēc pieprasījuma),
  • uzkodu komplektu;
  • pēc asins ziedošanas saņem kompensāciju zaudētā asins apjoma atjaunošanai 4,27 EUR, pēc plazmas nodošanas – 17,07 EUR, pēc trombocītu nodošanas – 28,46 EUR. Kompensāciju donoriem izmaksā bezskaidras naudas pārskaitījuma formā uz donora norādīto kontu;
  • izziņu par asins nodošanu, kuru, iesniedzot darba devējam, var saņemt apmaksātu brīvdienu;
  • gada laikā (365 dienu ietvaros) ziedojot asinis trīs vai vairāk reizes, saņem Donora privilēģiju karti, kas dod iespēju izmantot dažādas atlaides (plašāka informācija).

Papildu informācija par asins ziedošanu: www.donors.lv vai 8000 0003.

Norises vieta

Telpa
aula; vestibils
Datums:

Kontaktinformācija