Personāls
Vadošā pētniece, Rehabilitācijas katedra
Vadošā pētnieka p. i., Sporta un uztura izpētes laboratorija
Eksperte
Dr. biol. Dacei Reihmanei, RSU vadošajai pētniecei un docētājai, studiju kursa Medicīniskā bioķīmija vadītājai, ir pieredze invazīvu pētījumu veikšanā cilvēkiem, kas primāri veltīti biomarķieru analīzei fiziskās slodzes ietekmē.
- Vairāk
D. Reihmane ir vadījusi Latvijas Universitātes Efektīvas sadarbības projektu ar Latvijas Olimpisko komiteju Fiziskā aktivitāte un bērnu vispārējais veselības stāvoklis (PACH study; Nr: ZD2019/20861). Dr. Reihmane ir piedalījusies vairāku starptautisko/nacionālo projektu īstenošanā un to pieteikumu koordinēšanā. Kopš 2023. gada Dr. Reihmane ir Valsts pētījumu programmas Sports projekta Inovācijas, metodikas un rekomendācijas sporta nozares attīstībai un pārvaldībai Latvijā (IMRSportsLV; Nr. VPP-IZM-Sports-2023/1-0001) vadošā pētniece un nodrošina darba pakas “Izstrādāt pētniecības metodes un zināšanu bāzi par sportā iesaistīto bērnu un jauniešu veselības rādītājiem un to saistību ar treniņu un sacensību procesu” ieviešanu. Kopš 2024. gada viņa ir pētniecības granta EXPOSE vadītāja un TCReX vadošā pātniece.
D. Reihmane ir European Colleague of Sport Science zinātniskās komitejas locekle. Papildus apgūtas dažādas datu analīzes metodes Interdisciplinārā IT mācību programmā Bufalo Universitātē (Ņujorkas Valsts Universitāte, ASV).
Atslēgvārdi: biomarķieri; metabolisms; aptaukošanās; fiziskā aktivitāte un slodze; novecošanās; ļaundabīgs krūts audzējs; miokīni; diabēts, metabolais sindroms; kognitīvās funkcijas
https://orcid.org/0000-0003-4929-4436
https://www.scopus.com/authid/detail.uri?authorId=341683288…
https://www.webofscience.com/wos/author/record/HPB-8065-2023
https://science.rsu.lv/en/persons/dace-reihmane-2
dace[pnkts]reihmane
rsu[pnkts]lv
Vadošā pētniece, Rehabilitācijas katedra
Pētniece, Attīstības un projektu departaments
Vadošā pētnieka p. i., Sporta un uztura izpētes laboratorija
Dr. biol. Gitai Gersonei, docentei un vadošai pētniecei RSU, ir vairāk nekā 16 gadu pieredze biomedicīnas pētījumos. Viņa specializējas biomarķieru (miokīnu, adipokīnu, interleikīnu, hormonu utt.) noteikšanu dažādos bioloģiskajos paraugos.
- Vairāk
Gita ir eksperte plašā bioanalītisko tehniku klāstā, ieskaitot ELISA, RIA, plūsmas citometrija, xMAP, kā arī ilggadēja pieredze darbā ar šūnu kultūrām. Savu pieredzi papildinājusi arī darbā Amsterdamas Brīvajā universitātē, kura apguvusi datu analīzi un telemetriju. Gitai ir ilggadēja pieredze, piedaloties starptautiskos un valsts mēroga pētījumos, kas saistīta ar biomarķieru līmeņu izmaiņām dažādu saslimšanu gadījumos. Papildus viņa ir zinātniskā vadītāja RSU / LSPA ārējam konsolidācijas grantam un guvusi pieredzi strādājot par pētījumu projektu vadītāju preklīnikas departamentā AS Grindeks.
Gita docē fizioloģiju un ir tādu kursu autore un docētāja kā Funkcionālā fizioloģija un bioloģiskie regulēšanas mehānismi – biotehnoloģijas studentiem, Fizioloģija – inženierzinātņu studentiem, Fizioloģija – farmācijas studentiem u. c. Gitai ir pieredze bakalaura, maģistra un doktora darbu vadīšanā.
Atslēgvārdi: biomarķieri; metabolisms; nieru fizioloģija; aptaukošanās; ļaundabīgs krūts audzējs; miokīni; vairogdziedzera saslimšanas; SARS-COVID19; aortas vārstuļu stenoze; nieru transplantācija; diabēts; fiziskā slodze
https://orcid.org/0000-0003-2228-4713
https://www.scopus.com/authid/detail.uri?authorId=577063918…
https://science.rsu.lv/en/persons/gita-gersone-2
gita[pnkts]gersone
rsu[pnkts]lv
Vadošā pētniece, Sporta un uztura izpētes laboratorija
Vadošā pētniece, Rehabilitācijas katedra
Lietuvas Sporta universitātes profesore, RSU LSPA zinātnisko projektu vadītāja, LZP eksperte Medicīnas un veselības zinātnēs (Veselības un sporta zinātnes)
Dr. Aija Kļaviņa ir vadošā viespētniece RSU. Viņai ir vairāk nekā 20 gadu pieredze veselības aprūpes un sporta zinātnes pētījumos. Viņa specializējas pielāgoto fizisko aktivitāšu, fizisko darba spēju un ikdienas fizisko aktivitāšu monitorēšanā.
- Vairāk
Aijas galvenā pētniecības interese ir par individuāli pielāgotu fizisko aktivitāšu pielietošanu veselības uzlabošanai pacientiem ar hroniskām saslimšanām (piemēram, diabēts), onkoloģiskām slimībām, bērniem ar invaliditāti. Aija ieguvusi doktora grādu Virdžīnijas Universitātē (ASV), kur arī papildinājusi savu pētniecisko pieredzi pēcdoktorantūrā, dziļāk pētot pielāgoto fizisko aktivitāšu pielietošanu iekļaujošās izglītības kontekstā. Aija ir vadījusi vairāk nekā 20 nacionāla un starptautiska mēroga projektus par sporta zinātnes un veselības aprūpes tēmām. Pašreiz Aija ir galvenā izpildītāja Valsts pētījumu programmas Sports projektā un vada zinātnieka pētījuma projektu RSU / LSPA ārējam konsolidācijas grantam.
Aijai ir pieredze bakalaura, maģistra un doktora darbu vadīšanā Latvijā un Lietuvā.
Atslēgvārdi: pielāgotas fiziskas aktivitātes, fiziskās darba spējas, rehabilitācija, onkoloģija, diabēts
https://orcid.org/0000-0003-1959-9941
Scopus Author ID: 24721727000
aija[pnkts]klavina
rsu[pnkts]lv
Ilze pašlaik piedalās projektā Fiziskās un mentālās veselības riski bērnu un jauniešu sportā. Šis pētījums ir viens no Valsts pētījumu programmas Sports projekta Inovācijas, metodikas un rekomendācijas sporta nozares attīstībai un pārvaldībai Latvijā (IMRSportsLV; Nr. VPP-IZM-Sports-2023/1-0001) uzdevumiem.
- Vairāk
Ilze ir mērķtiecīga profesionāle ar pieredzi uztura zinātnē, bet pašreizējās pētniecības intereses ir saistītas ar dažādu biomarķieru izmaiņām pie akūtas un hroniskas fiziskās slodzes. Iepriekš Ilze ir darbojusies Latvijas Olimpiskās komitejas un Latvijas Universitātes veiktajā pētījumā Fiziskā aktivitāte un bērnu vispārējais veselības stāvoklis.
Papildus Ilze strādā par lektori Rīgas Stradiņa universitātē, pasniedzot medicīnisko bioķīmiju latviešu un ārvalstu medicīnas studentiem.
https://orcid.org/0000-0003-3230-1564
ilze[pnkts]justamente
rsu[pnkts]lv
Pētnieka p. i., Attīstības un projektu departaments
Pētniece, Sporta un uztura izpētes laboratorija
Jelena ir PhD kandidāte un pašlaik piedalās projektā Fiziskās slodzes un polifenolu suplementācijas izraisītas sistēmiskas un muskuļu audu specifiskas metabolas adaptācijas novecošanās laikā: sestrīnu modulējošā iedarbība (EXPOSE), RSU/LSPA-PA-2024/1-0007.
- Vairāk
Interese par pētniecību aizsākās 2017. gadā ar dalību Latvijas Olimpiskās komitejas un Latvijas Universitātes projektā Fiziskā aktivitāte un bērnu vispārējais veselības stāvoklis. Disertācijas ietvaros tiek pētīti metabolā sindroma riska pazīmju modificējošie faktori un metabolā sindroma izplatība skolas vecuma bērnu vidū.
Papildus Medicīnas fakultātē pasniedz medicīnisko bioķīmiju topošajiem ārstiem.
https://orcid.org/0000-0001-7233-6628
jelena[pnkts]raudeniece
rsu[pnkts]lv
Pētnieka p. i., Attīstības un projektu departaments
Pētniece, Sporta un uztura izpētes laboratorija
Kristiāna pašlaik piedalās RSU iekšējā un RSU ar LSPA ārējā konsolidācija grantā Fiziskās aktivitātes, kā sekundārā krūts vēža prevencijas līdzeklis: molekulāro mehānismu longitudināls pētījums (Cancerbeat-2), (Nr. RSU/LSPA-ZG-2024/1-0001).
- Vairāk
Papildus Kristiāna pasniedz medicīnisko bioķīmiju Rīgas Stradiņa universitātes Medicīnas fakultātes angļu un latviešu plūsmu studentiem.
Iepriekš Kristiāna ir darbojusies Latvijas Universitātes (alma mater) Mikrobioloģijas un biotehnoloģijas institūtā ar fokusu uz rauga Klyveromyces marxianus pētniecību ogļhidrātu biokonversijas un vājo organisko skābju stresa aspektā, kā arī baktērijas Zymomonas mobilis stresa rezistences pētījumos.
ORCID 0009-0000-1506-3344
kristiana[pnkts]kovtuna
rsu[pnkts]lv
Pētnieka p. i., Attīstības un projektu departaments
Pētnieka p. i., Sporta un uztura izpētes laboratorija
MPharm. Lindu Laizāni vienmēr interesējis uzlabot cilvēka pašsajūtu, veselību un dzīvildzi. Linda ir PhD kandidāte RSU un sava doktorantūras darba ietvaros veic akūtu aerobo treniņu un ķīmijterapijas ietekmes izpēti uz perifēro asiņu mononukleāro šūnu (PAMŠ) (peripheral blood mononuclear cells, PBMC – angļu val.) mitohondriālo elpošanu sievietēm pēc krūts vēža ārstēšanas.
- Vairāk
Linda pašlaik piedalās RSU iekšējā un RSU ar LSPA ārējā konsolidācija grantā Audzēja šūnu atbildes reakcija uz akūtu aerobu fizisko slodzi sievietēm, kuras pārdzīvojušas krūts vēzi: fiziskās slodzes veida un intensitātes modulējošā ietekme (TCReX).
Linda specializējas maksimālā skābekļa patēriņa (VO2max) un maksimālā tauku oksidācijas (Fat max) noteikšanā veseliem pieaugušajiem.
Viņas prasmes ietver arī PAMŠ izolēšanu no asins seruma, skābekļa patēriņa noteikšanu dažādiem audiem (muskuļaudiem, taukaudiem un PAMŠ) ar augstas izšķirtspējas repirometriju (High-resolution Respirometry, HRR – angļu val.), un skābekļa patēriņa mērījumus ar fluorescences analīzi izmantojot augstas izšķirtspējas fluorescences repirometriju (High-Resolution Fluoro-Respirometry, HRRF – angļu val.), kas ļauj vienlaicīgi novērtēt mitohondriju funkciju, tostarp tādus parametrus kā membrānas potenciāls un reaktīvo skābekļa savienojumu (ROS) veidošanos.
Atslēgvārdi: VO2max, Fat max, krūts vēzis, perifērās asiņu mononukleārās šūnas (PAMŠ), mitohondriālā elpošana, augstas izšķirtspējas respirometrija, augstas izšķirtspējas fluorescences repirometrija
ORCID 0009-0004-8672-716X
LinkedIn: linda-laizāne-267951203
linda[pnkts]laizane
rsu[pnkts]lv
Diana patlaban studē medicīnu, paralēli tam līdzdarbojoties projektos un iniciatīvās Sporta un uztura izpētes laboratorijā.
- Vairāk
Diana ir medicīnas studente, kura nesen sākusi savas gaitas zinātnē. Patlaban laboratorijas ietvaros līdzdarbojas pētījumā par garo distanču velo slodzes ietekmi uz cilvēka ķermeni, tāpat arī iesaistīta citu projektu realizācijā. Pētījumu ietvaros kā daļa no komandas iesaistās pētījumu datu ieguvē, apstrādē un analīzē.
diana[pnkts]lismane
rsu[pnkts]lv
Deina patlaban studē RSU studiju programmā Medicīna un vienlaikus piedalās RSU iekšējā un RSU ar LSPA ārējā konsolidācija grantā Fiziskās aktivitātes kā sekundārā krūts vēža prevencijas līdzeklis: molekulāro mehānismu longitudināls pētījums (Cancerbeat-2) (Nr. RSU/LSPA-ZG-2024/1-0001).
- Vairāk
Deinas galvenie uzdevumi pētījuma ietvaros ir kopā ar pētnieku komandu kvalitatīvi ievākt pētījuma dalībnieku datus, tos analizēt un apkopot pārskatāmā veidā. Cēlonis patiesai vēlmei līdzdarboties ir neatsveramā pieredze, kas tiek gūta par zinātniskā protokola izstrādi, realizāciju, rezultātu interpretāciju un publicēšanu.
Atslēgvārdi: fiziskās aktivitātes krūts vēža prevencijai, Cancerbeat-2, medicīnas students