Pārlekt uz galveno saturu
Studentiem
Darbiniekiem
Starptautiskā sadarbība

14. oktobrī notika RSU Erasmus diena 2021, kurā tiešsaistē piedalījās 400 Erasmus+ programmas dalībnieku un citu interesentu no vairāk nekā 10 valstīm. Pasākuma mērķis bija atgādināt par Erasmus+ programmas nozīmību, kas ir devusi dažādas iespējas RSU studentiem un personālam veiksmīgi iekļauties Eiropas Augstākās izglītības telpā.

Pasākuma pirmajā daļā tika prezentēta RSU Starptautisko sakaru departamenta (SSD) izveidotā interaktīvā tiešsaistes datubāze, kura apkopo RSU mobilitāšu dalībnieku pieredzi partneraugstkolās Eiropā.

"Datubāze domāta tiem studentiem, kuri plāno izmantot plašās mobilitātes iespējas.

Augstskolu Erasmus koordinatori nevar nodrošināt informāciju, kas balstīta uz tiešo studiju pieredzi, tāpēc datubāzi veidojām tā, lai informāciju sniegtu students studentam. Tajā iekļāvām praktiskus jautājumus par finansējumu, dzīvošanas izmaksām, studiju plāniem un līgumiem, izmitināšanu un sabiedrisko dzīvi. Studentu pieredzes stāsti ir papildināti ar fotogrāfijām. Katrs interesents var izmantot datusbāzes meklēšanas funkciju, atlasot informāciju pēc sev svarīgiem kritērijiem. Datubāze ir atvērta un pieejama ikvienam, un tā tiks regulāri atjaunota," – tā RSU Starptautisko sakaru departamenta (SSD) starptautisko sakaru vadītāja Maruta Funta.

Erasmus dienas 2021 otrajā daļā notika diskusija Mobilitāte Covid-19 pandēmijas laikā, kurā piedalījās mobilitāšu dalībnieki no RSU un tās partneraugstskolām: Sofia Bunin (RSU Ārvalstu studentu nodaļas studente), Diogo Ferraro (apmaiņas students no Koimbras Universitātes Medicīnas fakultātes), Sintija Kukaine (RSU Medicīnas fakultātes studente), Ketevan Kukhianidze (Akaki Tsereteli Valsts universitātes asociētā profesore un RSU Eiropas studiju fakultātes pēcdoktorantūras pētniece), Ilze Mileiko (RSU Komunikācijas fakultātes absolvente) un Pietro Speciale (RSU Ārvalstu studentu nodaļas students). Diskusiju moderēja SSD direktore Baiba Pētersone.

erasmus_diena_2021.jpg

Diskusijā tika spriests par pandēmijas ietekmi uz mobilitāti un starptautisko apmaiņu attīstību nākotnē. Tās dalībnieki atzina, ka starptautiskā apmaiņa vienmēr ir izaicinājums, jo liek izkāpt no komforta zonas, tomēr pandēmija ir prasījusi īpaši attīstīt adaptēšanās spējas, liekot mobilitātes dalībniekiem piemēroties dažādiem studiju formātiem un sadzīves ierobežojumiem. 

Mobilitāšu dalībnieki augstu novērtē savas un uzņemošās augstskolas atbalstu un uzskata, ka nepieciešamība pēc šī atbalsta ir pieaugusi pandēmijas laikā. Tāpat aktuāla ir abu augstskolu elastība, kā arī šo institūciju spēja sadarboties dažādu iekšējo procesu izskaidrošanā apmaiņas studentiem.

Diskusijas dalībnieki uzsvēra, ka ļoti liela nozīme, klātienes studijām kļūstot neiespējamām, ir digitālajai kompetencei un dažādām platformām. Jaunieši, kuri sevi uzskata par digitālo paaudzi, atzīst, ka viņiem ir bijis viegli apgūt jaunus digitālos risinājumus, kas nepieciešami studiju procesa nodrošināšanai, un augstskolas piedāvājušas nepieciešamo digitālo infrastruktūru. 

Kaut arī diskusijas dalībnieki uzskata, ka vēlme iegūt starptautisko pieredzi motivē pārvarēt dažādus izaicinājumus, viņi, dodoties mobilitātē, ir izvērtējuši tādus faktorus kā Covid-19 infekcijas rādītāji partneraugstskolas valstī, noteiktie nacionālie ierobežojumi, vakcinācijas līmenis sabiedrībā, uzņemošās augstskolas gatavība atbalstīt apmaiņas studentus u. c.  

Analizējot Erasmus+ un citu apmaiņas programmu attīstību nākotnē, bieži tiek runāts par digitālā elementa palielināšanu, tādējādi mazinot fiziskās mobilitātes ietekmi uz vidi, veicinot digitālās infrastruktūras attīstību un palielinot mobilitāšu iespējas. Diskusijas dalībnieku pieredze rāda, ka pandēmijās laikā attālinātās studijas ir ļāvušas veiksmīgi realizēt mobilitāti un arī pēc pandēmijas augstskolas varētu turpināt attīstīt kombinētās mobilitātes (blended-mobility) pieeju. Tomēr viņi akcentē nepieciešamību pēc fiziskās mobilitātes, kas nodrošina klātienes efektu. Mobilitāte nenozīmē tikai studijas. Tā ietver citu kultūru iepazīšanu un sociālo kompetenču attīstīšanu. Pat atrašanās apmaiņas augstskolas valstī laikā, kad studijas tiek nodrošinātas attālināti, tiek vērtēta kā nozīmīga mācīšanās pieredze. 

"Jau kopš pandēmijas sākuma SSD ir centies nodrošināt Erasmus+ programmas nepārtrauktību. Šī diskusija rāda, ka mobilitāšu dalībnieki novērtē atbalstu, ko saņēmuši no Erasmus koordinatoriem gan RSU, gan partneraugstskolās.

Šajā laikā ir bijis īpaši svarīgi strādāt ar katru studentu, iedziļinoties viņu individuālajās situācijās ļoti neprognozējamos apstākļos.

Regulāra un padziļināta komunikācija ar partneraugstskolām ir ļāvusi apzināt katras augstskolas un valsts situāciju, tādējādi nodrošinot starptautisko apmaiņu iespējamību laikā, kad globālā kustība bija gandrīz apstājusies," sacīja B. Pētersone. 

Erasmus dienas ir Eiropas Komisijas un Francijas Nacionālās Erasmus+ aģentūras iniciēts pasākums, kas notiek dažādās pasaules valstīs katru gadu oktobrī.