Pārlekt uz galveno saturu
Pētniecība
Doktorantiem

9. jūnijā Rīgas Stradiņa universitātes Medicīnas promocijas padomes atklātajā sēdē Inga Balode aizstāvēs promocijas darbu Sirdsdarbības frekvence pacientiem ar koronāro artēriju slimību Latvijā.

Palielināta sirdsdarbības frekvence jeb paātrināta sirdsdarbība miera stāvoklī ir sirds un asinsvadu slimību riska faktors. Sirds slimniekiem sirdsdarbība ≥ 70 x/min uzskatāma par paātrinātu, jo saistīta ar augstāku sirds un asinsvadu slimību komplikāciju risku. Tomēr Latvijā nav pietiekamas izpratnes par šī riska faktora nozīmīgumu un ir maz datu par palielinātu sirdsdarbības frekvenci un tās kontroli pacientiem ar koronāro artēriju (artērijas, kas apasiņo sirdi) slimību.

Promocijas darba mērķis bija izpētīt dažādus ar sirdsdarbības frekvenci un tās kontroli saistītus aspektus ambulatori ārstētiem pacientiem ar koronāro artēriju slimību – raksturot sirdsdarbības frekvenci un tās kontroles izmaiņas laika gaitā, izpētīt sirdsdarbības frekvences saistību ar citiem sirds un asinsvadu riska faktoriem un atrast iespējamos nepietiekamas sirdsdarbības frekvences kontroles iemeslus.

Apkopotie darba rezultāti norāda uz nepilnīgu sirdsdarbības frekvences kontroli ambulatori ārstētiem pacientiem ar koronāro artēriju slimību. Vairāk nekā trešdaļai analizēto pacientu sirdsdarbības frekvence ir palielināta, un šo pacientu īpatsvars laika gaitā nemainās. Pētījums atklāj, ka netiek pilnībā izmantotas iespējas medikamentozi samazināt sirdsdarbības frekvenci un atšķiras ārstu viedoklis par to, kāds sirdsdarbības frekvences līmenis uzskatāms par normālu un kāds – par palielinātu.

Zinātniskais darbs papildina zināšanas par sirdsdarbības frekvences kontroli pacientiem ar koronāro artēriju slimību Latvijā un atklāj iespējas labākai šī sirds un asinsvadu slimību riska faktora kontrolei.