Pārlekt uz galveno saturu
Studentiem

No 17. līdz 21. jūlijam notiks Rīgas Stradiņa universitātes (RSU) un Latvijas Kultūras akadēmijas 3. Starptautiskā kultūras žurnālistikas vasaras skola, ko atbalsta F. Eberta fonds. Jauno kultūras žurnālistu vasaras skola ir divu iepriekšējo gadu pasākumu turpinājums. Tās trešā daļa veltīta mūsdienu pilsoniskās žurnālistikas aktivitātei un nozīmei kultūras žurnālistikā, savienojot teorētisko un praktisko pieeju.

Teorētiķu pārspriedumu par kultūru un žurnālistiku mūsdienās papildinās publiski pieejamās lekcijas un diskusijas, bet iegūtās zināšanas varēs nostiprināt, darbojoties tradicionālajās trīs darbnīcās, ko vadīs Mārita Jākola (Maarit Jaakkola, Tampere University), Ēriks Eliasons (Erik Eliasson, University of Gothenburg), Ksavjē Lands (Xavier Landes, University of Coppenhagen), kā arī Ilva Skulte un Sergejs Kruks (RSU). Plānots arī vienas dienas seminārs īpaši skolēniem Ilvas Skultes (RSU) vadībā.

Vasaras skolas atklāšanas simpozijs notiks 17. jūlijā no plkst. 14.00 līdz 20.00 Latvijas Kultūras akadēmijas Zirgu pastā (Dzirnavu ielā 46), kur RSU Komunikācijas fakultātes Komunikācijas studiju katedras profesori Anda Rožukalne un Sergejs Kruks ieskicēs kultūras žurnālistikas kontekstus mediju politikas un kultūras jomā. Plkst. 15.00 Anda Rožukalne runās par kultūras traktējumu jaunveidojamās mediju politikas jomā, bet plkst. 16.30 Sergejs Kruks vadīs diskusiju par mūsdienu Latvijas kultūru, vērtībām un iespējām šajā kontekstā, kas notiks nacionālā pētījumu projekta EKOSOC-LV sekcijā Refleksija par vērtībām un darbības modeļiem sociālo un ekonomisko pārmaiņu laikos.

Pēdējo divu gadu desmitu laikā informācijas un komunikācijas tehnoloģiju attīstība ļāvusi praktiski ikvienam komunicēt ar masām vieglā, gandrīz nepārtrauktā un netveramā veidā. Tā ļāvusi attīstīties arī jaunām sadarbības formām un jauniem kopienu tipiem globālajā politiskās darbības kartē un no jauna uz diskusiju galda likusi publiskās sfēras ideju.

Kā teicis viens no vadošajiem tīkla ssabiedrības teorētiķiem Manuels Kastells: "Globālā civilā sabiedrība tagad ir apgādāta ar tehnoloģiskajiem līdzekļiem, lai eksistētu neatkarīgi no politiskajām institūcijām un medijiem. Tomēr sociālo kustību spēja mainīt sabiedrības noskaņojumu joprojām atkarīga lielā mērā no to spējas formēt diskusiju publiskajā sfērā." ("The New Public Sphere: Global Civil Society, Communication Networks, and Global Governance." The ANNALS of the American Academy of Political and Social Science, Vol. 616, No. 1, 87 (2008))

Internets, sociālie tīkli, blogi, bet arī dažādas mazas, gudras un mobilas ierīces un dažādas publicēšanās iespējas atļauj cilvēkiem ziņot par savu ikdienas dzīvi ar tās problēmām, sajūsmu, emocijām, izteikt prieku un sagatavot argumentus kritikai. Līdzās vairāk skaidri politiski orientētām tīkla sabiedrības praksēm jaunie mediji piedāvā arī izteikšanās logu jauniem cilvēkiem – savas kulturālās vides radošuma un kritiskās refleksijas izteikšanai – artefakti, normas, vērtības, kodi un simboli, tradicionālās prakses – tas viss kļūst par starta punktu neatkarīgai domāšanai, darbībai un argumentācijai. Vai arī var kļūt…, jo bez iespējas nepieciešama uzņēmība un sava veida kultūras kapitāls – zināšanas, domātprasme un – prakse.

Kritiskā viedokļa veidošanas, izteiksmes formas un mediācijas uzturēšanas kompetence kļūst par vienu no jauna cilvēka pamatkompetencēm un kultūras žurnālistika ar saviem cildenajiem uzmanības objektiem mākslā, mūzikā, kino, teātrī, literatūrā ir tam perfekta skola.

Dalība vasaras skolā ir par brīvu. Nodarbības notiek dažādās Rīgas vietās – Zirgu pastā, Rīgas Stradiņa universitātē un dažādos klubos (publiskās lekcijas un diskusijas).

Vasaras skolas Facebook lapa

Pieteikumi ar nelielu aprakstu par savām interesēm iepriekšējo pieredzi kultūras žurnālistikas laukā, studiju lauku un vēlamo darbnīcu, lūdzu, sūtiet līdz 15. jūlijam uz e-pasta adresi: iskulteatgmail[pnkts]com (iskulte[at]gmail[dot]com).

Dokumenti