Pārlekt uz galveno saturu
Studentiem
Darbiniekiem
COVID-19
Sabiedrības veselība

Laikā, kad Covid-19 infekcija Latvijā arvien pieņemas spēkā, kļūst arvien vairāk jautājumu par vīrusa mutāciju, profilaksi, vakcināciju, blaknēm, aktuālo statistiku un nākotnes prognozēm. Šos jautājumus Rīgas Stradiņa universitātes (RSU) podkāsta jeb raidieraksta RSU Veselības ekspresis sestajā epizodē apskata ekspertes RSU Bioloģijas un mikrobioloģijas katedras vadītāja profesore Juta Kroiča un šīs katedras asistente, Paula Stradiņa Klīniskās universitātes slimnīcas ārste rezidente anestezioloģijā un reanimatoloģijā Veronika Baltmane-Veckalne.

“Tagad sabiedrībā pārsvarā cirkulē SARS CoV-2 vīrusa delta variants, kas ir daudz lipīgāks par alfa vīrusu. Slimības norisē vecumam vairs nav tik liela nozīme, un tagad daudz vairāk slimo jauni cilvēki. Slimība smagā forma var attīstīties ātrāk – jau četru līdz sešu dienu laikā, un mirstības procents smagā stāvoklī hospitalizēto vidū ir augstāks,” par aktuālo situāciju stāsta profesore J. Kroiča. “Svarīgi zināt, ka esošās vakcīnas efektīvi pasargā arī no delta vīrusa. Ja saslimst vakcinēts cilvēks, viņa augšējos elpošanas ceļos vīrusa vairošanās ir ierobežota, līdz ar to vīrusa koncentrācija, kuru nodod citiem, ir minimāla. Tāpat arī vakcinētais ir infekciozs daudz īsāku laiku nekā nevakcinēts saslimušais.”

Mudinot sabiedrību vakcinēties, ekspertes atzīst, ka gan akūta, gan garāka perioda Covid-19 izslimošanas sekas var būt ļoti nopietnas jebkurā vecumā. Ārste V. Baltmane-Veckalne uzsver: “Daļai pacientu var saglabāties simptomi – elpas trūkums ikdienā, nogurums, galvassāpes un locītavu sāpes. Svarīga ir rehabilitācija un fizioterapija.” Profesore J. Kroiča atspēko mītus par vakcinācijas sekām: “Jāatceras, ka tie riski, no kā baidās pacients vakcinējoties, piemēram, trombu veidošanās, var palielināties vairākas reizes, saslimstot ar Covid-19. Tāpat arī uzskats, ka vakcinācija negatīvi ietekmē auglību, ir nepatiess. Tieši otrādi: nesen ir nācis klajā pētījums par Covid-19 ietekmi uz dzimumšūnām, kurā atklāts, ka šajās šūnās specifisko receptoru, kas piesaista vīrusu, ir divas reizes vairāk nekā plaušu audos.”

Domājot par nākotnes prognozēm, speciālistes atzīst, ka mēs varam sagaidīt arvien jaunas vīrusa mutācijas, ja nesasniegsim pietiekamu vakcinācijas aptveri. “Mūsu cerība ir vakcinācija un jaunie medikamenti, kuri varētu iziet klīniskos pētījumus,” uzsver V. Baltmane-Veckalne.

Raidieraksts klausāms RSU YouTube kanālā. Jaunais raidieraksts savu nosaukumu aizņēmies no augstskolas un AS Pasažieru vilciens kopš 2013. gada kopīgi īstenotās akcijas RSU Veselības ekspresis. Akcijas laikā īpašos reisos devās augstskolas mācībspēki un studenti, lai popularizētu veselīgu dzīvesveidu un uzkrātās zināšanas sniegtu plašākai sabiedrībai. Tāds ir arī raidieraksta mērķis, lielāku akcentu liekot uz starpdisciplināro aspektu, pie diskusiju galda pulcējot dažādu disciplīnu ekspertus, lai vienkāršās sarunās dalītos ar jaunākajiem atklājumiem un atgādinātu senas patiesības par to, kā varam dzīvot veselīgāk un harmoniskāk.