Pārlekt uz galveno saturu
Ziņas

Rīgas Stradiņa universitātes (RSU) pētnieku grupa no 3. līdz 5. aprīlim piedalīsies Aizsardzības ministrijas (AiM) organizētajā starptautiskajā simpozijā Pašnāvību novēršana militārpersonām un prezentēs pētījuma rezultātus par psiholoģiskās testēšanas nozīmi pašnāvību riska faktoru novērtēšanā. Pētījuma ietvaros RSU Veselības psiholoģijas un pedagoģijas katedras pētnieki izveidojuši Latvijas Klīnisko personības testu, uz kura pamata kopā ar Rīgas Tehniskās universitātes (RTU) pētniekiem un AiM atbalstu līdz 2020. gadam paredzēts izstrādāt datorizētu sistēmu psihisko traucējumu simptomu izvērtēšanai augsta riska profesiju pārstāvjiem, tostarp militārpersonām.

Simpozija mērķis ir sapulcināt vadošos NATO akadēmiskos un militāros darbiniekus, kā arī klīniskos ekspertus pašnāvību novēršanas jomā, lai analizētu pašnāvību cēloņus, rastu risinājumus to novēršanai un iepazītos ar labāko praksi šīs problēmas risināšanā.

RSU pētnieku komanda Dr. med. Aināra Stepena vadībā ir izstrādājusi un simpozijā prezentēs valsts pētījumu programmas BIOMEDICINE ietvaros veiktā pētījuma rezultātus par psiholoģiskās testēšanas nozīmi pašnāvību riska faktoru novērtēšanā, analizējot datus, kas iegūti militārajā un klīniskajā vidē. Šī pētījuma rezultāti liecina, ka programmas ietvaros izstrādātā Latvijas Klīniskā personības testa izmantošana ļauj ticami novērtēt tādus svarīgus pašnāvību riska faktorus kā depresijas simptomu izteiktības pakāpe, iepriekšējie pašnāvības mēģinājumi, pazemināts pašvērtējums, bezpalīdzības izjūta un citas būtiskas personības iezīmes. Turpmāko trīs gadu laikā RSU pētnieku grupa, sadarbojoties ar RTU un AiM, uz šī testa bāzes izstrādās datorizētu personības novērtēšanas sistēmu. Tā palīdzēs laicīgi identificēt problēmas militārpersonām, kā arī ļaus Latvijai pilnvērtīgi iesaistīties NATO Zinātņu un tehnoloģiju organizācijas vadītā starptautiskā pētījumā par pašnāvību risku mazināšanu militārpersonām.

Lai īstenotu ar militāro medicīnu un pētniecību saistītus projektus, RSU ir atjaunojusi sadarbības līgumu ar AiM un nodibinājusi RSU Militārās zinātnes un studiju padomi. Padomi vada Dr. med. Ainārs Stepens, kuru AiM ir nominējusi pārstāvēt Latviju NATO Zinātņu un tehnoloģiju organizācijas Cilvēkfaktora un medicīnas kolēģijā, tādējādi paverot jaunas iespējas Latvijas pētniekiem iesaistīties augstākās raudzes zinātniskās sadarbības projektos ar citu dalībvalstu institūcijām militārās medicīnas jomā.