Pārlekt uz galveno saturu
Pētniecība

Rīgas Stradiņa universitātes (RSU) pētnieki ir saņēmuši Latvijas Investīciju un attīstības aģentūras (LIAA) finansējumu divu izstrādņu komercializācijai.

LIAA atbalstījusi Latvijas Klīniskais personības testu (LKPT), ar kura palīdzību iespējams daudzpusīgi novērtēt personas psihisko stāvokli, kā arī emocionālās un sociālās adaptācijas spējas.

ainars_stepens_sq.jpg

Piešķirtais finansējums sākotnēji dos iespēju to pārveidot krievu valodā un plašāk izmantot, strādājot ar Latvijas iedzīvotājiem, kuriem krievu valoda ir dzimtā. Nākamais solis būs testa komercializācija Krievijā.

Ainārs Stepens,
Militārās medicīnas pētījumu un studiju centra vadītājs, LKPT līdzautors

“Šis tests ir inovatīvs un psihologu darbam ļoti nepieciešams instruments, un, tā kā mums būs testa versija arī krievu valodā, tad loģiski būtu to piedāvāt profesionālai lietošanai psihologiem arī Krievijā,” skaidro A. Stepens. Mūsu pētnieku sadarbība ar kaimiņvalsts psihologiem jau ir sākusies. Produkta komercializācijas gaitā viņi arī meklēs sadarbības partnerus, kuriem būtu interese uzņemties testa izplatīšanu un izvietošanu psiholoģisko testu interneta platformās.

Piešķirtais finansējums dos arī iespēju izstrādāt testa interpretācijas rokasgrāmatu, ko psihologi izmantotu, lai precīzāk varētu skaidrot un pielietot gan latviešu, gan krievu valodas testu rezultātus. Šā projekta posma izstrādei un finansējuma apguvei kopumā LIAA ir atvēlējusi pusotru gadu. Viens gads ir plānots interpretācijas rokasgrāmatas un testa versiju galīgai izstrādei, iekļaujot arī krievu valodas variantu, bet pusgads paredzēts komercializācijas aktivitātēm.

Kā stāsta A. Stepens, pašreiz testa versija latviešu valodā ir pieejama vietnē www.exploro.lv, kas ir Latvijā izveidota psiholoģijas testu platforma internetā. Psihologi to var izmēģināt un lietot bez maksas.

Otrs LIAA atbalstītais RSU projekts ir Dabīgo glikopeptīdu iegūšanas tehnoloģijas pilnveidošana un to imūnmodulējošo īpašību izpēte. RSU Mikrobioloģijas un virusoloģijas institūta zinātnieki ir izstrādājuši tehnoloģiju, kā sašķelt pienskābās baktērijas un iegūt pulverveida aktīvu vielu, ko sauc par glikopeptīdiem. Zinātnieku pētījumi ir pierādījuši, ka šī viela stiprina cilvēku imunitāti.

liga_zuka.jpg

LIAA atbalstītā projekta uzdevums ir piedāvāt uzņēmējiem šo inovatīvo tehnoloģiju un palīdzēt atrast veidus, kā vērtīgo pulverveida vielu pievienot produkcijai, tādā veidā radot veiksmīgu biznesa modeli, savukārt gala patērētājs saņemtu organismam vērtīgu produktu.

Līga Žūka, RSU Tehnoloģiju pārneses kontaktpunkta projektu vadītāja

Piemēram, iespējamie vielas izplatīšanas veidi ir pievienošana uztura bagātinātājiem, cits ir izmantošana kosmētiskajos līdzekļos, vēl cits – pievienošana funkcionālajai pārtikai, piemēram, batoniņiem vai pienam.

Aptuveni 40 % LIAA finansējuma paredzēts pētniecības darbiem, rezultātu noslīpēšanai un efektivitātes turpmākiem pētījumiem. Šo rezultātu paketi saņems uzņēmēji, lai redzētu, ka glikopeptīdu vērtīgās īpašības ir pētījumos pierādītas. Tomēr finansējuma lielākā daļa ir paredzēta visplašākajam mārketinga pasākumu spektram, piemēram, Latvijas un ārvalstu uzņēmēju atlasei, iepazīstināšanai ar tehnoloģiju un produktu, kā arī dažādiem tīklošanās pasākumiem, kas patlaban gan notiek attālināti.

Jaunu izstrādņu komercializācijas projektu ieviešanu administrē Tehnoloģiju pārneses kontaktpunkts. Projekta ieviešanas noslēguma posmā – komercializācijā – patlaban atrodas vēl divas izstrādnes: Ģenētiskais tests neauglības iemeslu noteikšanai un Krēms ādas barjerfunkciju atjaunošanai.

Projektu attīstība tiek finansēta no Eiropas reģionālā attīstības fonda darbības programmas 1.2.1. specifiskā atbalsta mērķa Palielināt privātā sektora investīcijas P&A 1.2.1.2. pasākuma Atbalsts tehnoloģiju pārneses sistēmas pilnveidošanai ietvaros.

LV_ID_EU_logo_ansamblis_ERAF_RGB_1333_400_s_c1_c.jpg