Pārlekt uz galveno saturu
Pētniecība

tracing_informality_conference_poster.jpg18. un 19. oktobrī Rīgā notiks starptautiska konference Apzinot neformalitāti DA un ZA Eiropā: antropoloģiski skatījumi (Tracing Informality in Southeast and Northeast Europe: Anthropological Perspectives), ko organizē Rīgas Stradiņa universitātes sociālie antropologi ar Baltijas-Vācijas Augstskolu biroja atbalstu un sadarbībā ar Maksa Planka Sociālās antropoloģijas institūtu un Latvijas Antropologu biedrību. Konference notiks angļu valodā.

Dienvidaustrumeiropa un Ziemeļaustrumeiropa gan sabiedriskos, gan akadēmiskos diskursos kaut mazliet atšķirīgi, tomēr tiek skatīta kā teritorija, kas nošķirama no nereti pārlieku strikti definētās "īstās" un "formālās" Eiropas. Ja Dienvidaustrumeiropu un Ziemeļaustrumeiropu apskata Eirointegrācijas un ES ambīciju kontekstā, šie reģioni tiek uztverti kā neformālu institūciju un prakšu iemiesojums praktiski visās dzīves jomās.

Šīs konferences mērķis ir apskatīt šo diskursu kā izaicinājumu, izmantojot antropoloģiskās metodes, lai identificētu formālo institūciju un neformālo prakšu mijiedarbību šajos reģionos. Konferencē skatītie pētījumi sniedz ieskatu cilvēku ikdienā – centienos laipot starp dažādiem likumiem, noteikumiem, sabiedriskajām saiknēm, senām un jaunieviestām tradīcijām, dažādām izpratnēm par to, kas ir krietna rīcība un ko nozīmē  dzīvot "labu dzīvi". Apskatot procesus abos reģionos, šie pētījumi koncentrējas uz analītisko plaisu starp formālo un neformālo un uzdod jautājumus par šī dalījuma pamatotību.

Konferences fokuss uz Dienvidaustrumeiropu un Ziemeļaustrumeiropu izgaismo baltos plankumus mūsu zināšanu kartē, vienlaikus cenšoties tos aizpildīt ar salīdzinošā izpētē balstītiem datiem. Šis pasākums pulcē pētniekus, kas veic pētniecisko darbu abos reģionos, cenšoties apskatīt gan vienojošos, gan atšķirīgos sadzīves aspektus, vairojot zinātnisko izpratni par sociālajiem procesiem Dienvidaustrumeiropā un Ziemeļaustrumeiropā, kā arī sniedzot plašāku un dziļāku ieskatu mūsdienu pasaules daudzšķautņainajā mijiedarbībā starp formālo un neformālo.

Konference norisināsies divās vietās:

  • 18. oktobrī plkst. 18.00 Latvijas Nacionālajā bibliotēkā (Mūkusalas ielā 3) konferences ievadlekciju Neformālās attiecības, klientelisms, patronāža un labvēlības gūšana: "lietu kārtošanas" antropoloģiskās teorijas (Informality, Clientelism, Patronage, Favors: Anthropological Theories on Getting Things Done) lasīs Gētingenes Universitātes lektore Čarna Brkoviča (Carna Brkovic).
  • 19. oktobrī plkst. 10.30 – 17.00 ES Mājā (Aspazijas bulvārī 28) starptautiska pētnieku grupa izklāstīs savu antropoloģisko pētījumu rezultātus par dažādiem neformalitātes aspektiem Dienvidaustrumeiropas un Ziemeļaustrumeiropas reģionu ikdienas dzīvē.

Ieeja konferencē bez maksas.

Baltijas-Vācijas Augstskolu biroja projektu finansiāli atbalsta Vācijas Akadēmiskās apmaiņas dienests (DAAD) no Vācijas Ārlietu ministrijas piešķirtajiem līdzekļiem.