Pārlekt uz galveno saturu

Garīgā veselība ir svarīga – Baltijas jūras reģiona uzņēmumu noturības veicināšana, novēršot psihosociālos riskus darba vietā

Projekta/līguma nr.
#S020
Projekta finansējums
498 583,20 EUR, t. sk. 46 233,60 EUR RSU kā partnera daļa
Projekta vadītājs
Projekta īstenošana
01.08.2023. - 31.10.2025.

Mērķis

Veikt pasākumus, kas labāk sagatavos darba aizsardzības sistēmu un speciālistus, kā arī mazos un vidējos uzņēmumus, lai risinātu darbaspēka pašreizējos un potenciālos psihosociālos riskus. Darba aizsardzība galvenokārt ir vērsta uz fizisku apdraudējumu un negadījumu darba vietā novēršanu. Projekta ”MentalHealthMatters” ietvaros tiks pievērsta lielāka uzmanība garīgai labsajūtai darbā, kas ir tikpat svarīga kā fiziskā veselība.

Apraksts

Šobrīd darba ņēmēju garīgā veselība nereti vien rada bažas darba devējiem Baltijas jūras reģionā. Vēl pirms COVID – 19 pandēmijas un kara Ukrainā, puse Eiropas Savienībā strādājošo darbinieku stresu uzskatīja par ierastu savā darbavietā, turklāt stress veicināja aptuveni pusi no visām zaudētajām darba dienām. Apvienojumā ar jau valdošo kvalificēta darbaspēka trūkumu, tas apdraud uzņēmumu (tostarp sabiedrisko organizāciju) spēju izturēt esošās un turpmākās krīzes. Lai uzņēmumi un sabiedrība būtu ekonomiski noturīgi, tiem ir vajadzīgs arī garīgi noturīgs darbaspēks.

Darba aizsardzības mērķis ir darbinieku un viņu darba spēju ilgstoša saglabāšana. Tomēr jau ilgstoši darba aizsardzības tiesību akti, standarti un izglītība galvenokārt ir koncentrēti uz fiziskiem darba vides apdraudējumiem un negadījumu novēršanu, un nav veltīta pietiekama uzmanība psihosociālo risku novērtēšanai, veselības veicināšanai un profilakses pasākumiem. Izmantojot projekta MentalHealthMatters plānotās aktivitātes, pētnieku grupa pulcēs politikas veidotājus, darba devēju un darbinieku pārstāvjus, praktiķus, pētniekus un pedagogus darba aizsardzības jomā, lai situāciju mainītu. Tiks vērtēta politikas un prakses atbilstība un ierosināti pasākumi, lai labāk sagatavotu darba aizsardzības sistēmu un darba aizsardzības speciālistus pašreizējo un potenciālo psihosociālo risku risināšanai. Turklāt projektā tiks izstrādāts “pirmās palīdzības komplekts”, lai atbalstītu to mazo un vidējo uzņēmumu īpašniekus un vadītājus, kuriem nav pieejami darba aizsardzības speciālisti psihosociālo risku novērtēšanā un preventīvu pasākumu veikšanā.

Projekta aktivitātes

  1. Trūkumu un vajadzību apzināšana darba aizsardzības datos un politikā
  2. Labās prakses piemēru aktualizēšana, apmaiņa starp valstīm: ikdienas darbā un speciālistu apmācībā
  3. Apspriest nepieciešamās darbības un sagatavot tematiskos ieteikumus 
  4. Aktivitāšu īstenošanas, ieviešanas iespējamie kanāli
  5. “Pirmās palīdzības komplekta” angļu valodas versijas izstrāde
  6. “Pirmās palīdzības komplekta” pielāgošana valsts aktualitātēm un izplatīšana
  7. Ceļveža izstrāde: nepieciešamās īstermiņa, vidēja un ilgtermiņa aktivitātes
  8. Ceļveža popularizēšana un izplatīšana

Projekta partneri

  • NDPHS Secretariat (Zviedrija) kā vadošais partneris,
  • Finnish Institute of Occupational Health (Somija), 
  • Tallinn University of Technology (Igaunija), 
  • Rīga Stradiņš University (Latvija), 
  • Nofer Institute of Occupational Medicine (Polija), 
  • Norwegian Labour Inspection Authority (Norvēģija).

Projekta aktualitātes