Pārlekt uz galveno saturu
Mirklis ar studentu
Studentiem
Darbiniekiem

Helma Kulni Raknaštutiša (Thelma Guðný Ragnarsdóttir) ir Rīgas Stradiņa universitātes (RSU) studente, kas pilna laika studiju programmā apgūst zobārstniecību. Šis ir pirmais Helmas studiju gads RSU.

No kurienes tu esi, un kāpēc izvēlējies studēt zobārstniecību RSU?

Es esmu no mazas pilsētiņas Islandes ziemeļaustrumos – Vopnafjerdiras (Vopnafjörður). Tā patiešām ir ļoti maza pilsētiņa ar aptuveni 750 iedzīvotājiem. Mans draugs ir no Latvijas. Mēs iepazināmies, kad viņš bija atbraucis uz manu pilsētu spēlēt futbolu. Kopā esam jau četrus gadus, un par RSU uzzināju tieši no viņa.

Visu šo gadu laikā vairākas reizes esmu biju Latvijā un reiz nolēmu aiziet uz RSU Atvērto durvju dienu pasākumu. Tas bija iespaidīgi, taču lēmums atstāt Islandi nenāca viegli. Šobrīd gan varu droši teikt, ka esmu apmierināta ar savu izvēli. 

thelma_1.jpg

Vai, pārceļoties uz Latviju, nemaz nepiedzīvoji kultūršoku?

Esmu šeit bijusi jau ļoti daudz reižu, un vienmēr ir sajūta, ka atgriežos mājās. Man šeit ļoti patīk.

Vai ir kādi ēdieni, kas pietrūkst, dzīvojot šeit?

Man ļoti pietrūkst zivs! Pietrūkst arī mūsu enerģijas dzēriena Collab. Tas ir izgatavots no zivju kolagēna, un tajā ir ļoti daudz proteīna. Šis dzēriens man ļoti pietrūkst ikdienā. Sarakstā varu iekļaut arī islandiešu saldumus. Šeit nevaru atrast ko līdzvērtīgu. Taču tas, kas man pietrūkst visvairāk, ir Islandes ūdens.

thelma_lights.png

Uz kurieni devās studēt tavi draugi?

Lielākā daļa no viņiem ir Islandē, bet daudzi medicīnu un zobārstniecību devās studēt uz Slovākiju un Ungāriju. Daži brauc arī uz Dāniju, taču tur ir diezgan grūti iekļūt, līdzīgi kā Islandē.

Man šķiet, ka, studējot Latvijā, tev ir iespēja sevi pierādīt un augt.

Bieži esmu dzirdējusi stereotipu par to, ka Islandē visi cits citu pazīst. Vai ir vēl kādi mīti, ar kuriem ikdienā sastopies?

Nē, tikai tas, ka mēs cits citu pazīstam un ka mēs visi esam saistīti – kā māsīcas un brālēni. Patiesībā tas tā arī ir. Mums pat ir izveidota aplikācija, kurā vari pārbaudīt, cik cieši esi saistīts ar cilvēkiem, kurus satiec.

Man šķita, ka tas ir mīts!

Nē, tā ir taisnība!

thelma_8.jpg

Kādi bija tavi stereotipi par Latviju?

Pirms atbraucu uz Latviju, likās, ka islandieši nav sevišķi draudzīgi un ir salīdzinoši noslēgti cilvēki. Taču tagad saprotu, ka islandieši patiesībā ir diezgan draudzīga tauta. Islandē cilvēki uz ielas cits ar citu sveicinās vai pat pasmaida, taču šeit tas tā nav. Ja kādam pasmaidīsi, cilvēki pat nepaskatīties uz tevi.

Kādi latviešu ēdieni tev garšo?

Man ļoti garšo ēdieni, kas pagatavoti no biezpiena. Biezpiens Islandē nav tik populārs un patiesībā nemaz negaršo tik labi. Man ļoti garšo zīmola Kārums produkcija! Vēl šeit man ļoti garšo konditorejas izstrādājumi, karbonāde un šašliks.

Kā tev veicas latviešu valodas nodarbībās?

Es runāju islandiešu un angļu valodā un saprotu dāņu valodu, tāpēc ir latviešu vārdi, kurus varu sasaistīt ar vārdiem no šīm valodām. Bet tas ir sarežģīti. Es cītīgi mācos un cenšos lēnām ieviest nelielas frāzes ikdienas komunikācijā ar savu draugu.

Vai tev ir izdevies satikt savus kursabiedrus?

Mēģināju viņus satikt, bet tas nav tik vienkārši, ņemot vērā, ka šajā mācību gadā tikai vienu nedēļu pavadījām klātienes nodarbībās. Kad satikāmies, devāmies uz bāru tūri, taču neilgi pēc tam Latvijā sākās ārkārtas situācija. Lielākā daļa manu kursabiedru tad atgriezās savās valstīs.

thelma_4.jpg

Vai esi domājusi par kādām aktivitātēm ārpus studijām?

Es labprāt pievērstos sportam. Spēlēju futbolu jau 16 gadus. Vienu brīdi spēlēju diezgan nopietnā līmenī un apsvēru domu turpināt to darīt profesionāli. Taču pusaudžu gados sāku zaudēt interesi par futbolu, tāpēc tagad spēlēju vien savam priekam. Biju ļoti sadraudzējusies ar savām komandas biedrenēm, tāpēc var teikt, ka lielākoties futbolu spēlēju sociālu iemeslu dēļ. Man patīk visi sporta veidi, tāpēc es noteikti gribētu atrast kādu aktivitāti, ko izmēģināt.

Vai vienmēr zināji, ka gribi studēt zobārstniecību?

thelma_6.jpg

Man patika iet pie zobārsta, kad biju maza. Man tas likās tik forši. Vienmēr priecājos par vizīti, jo mans zobārsts bija ļoti jauks. Mani interesēja viss par zobiem, un zobārsts man daudz ko pastāstīja un atbildēja uz maniem jautājumiem.

Taču studēt zobārstniecību Islandē man šķita tik nesasniedzami, jo tikt universitātē tur ir patiešām grūti. Tad es izskatīju citus variantus, un viens no tiem bija fizioterapija. Vairākas vasaras pavadīju, mācoties un kārtojot eksāmenus, lai saprastu, vai es varētu tikt universitātē. Daži no eksāmeniem ilga pat 16 stundas (astoņas stundas vienā dienā un astoņas nākamajā). Beigās konkursā biju 36. vietā, taču uzņēma vien 35 studentus. Mana pasaule sabruka. Es nezināju, ko iesākt, jo biju veltījusi ļoti daudz laika mācībām. Un tajā brīdī es nolēmu meklēt citas universitātes ārpus Islandes.

Kādas ir tavas ieceres pēc studijām?

Esmu ļoti daudz par to domājusi. Mans draugs grib doties uz Islandi, taču es vēl svārstos. Es mīlu Islandi, taču man patīk būt Eiropā un izbaudīt to, ka šeit ir četri atšķirīgi gadalaiki! Islandē mums nav tādu vasaru, kādas tās ir šeit. Tomēr esmu atvērta it visam. 

Vienmēr šķiet smieklīgi, kad latvieši sūdzas par laikapstākļiem vai par to, ka Latvija ir maza valsts. Latvieši laikam vienkārši nav paskatījušies pietiekami tālu!

Jo laikapstākļi Islandē tiešām ir slikti, nopietni. Mums nav vasaru, pie mums visu gadu ir ziema un rudens. Un ziemas jaku vari valkāt pat vasaras periodā!