Pārlekt uz galveno saturu
Studentiem
Darbiniekiem
Skolēniem
Uzņemšana

Fotogrāfa Reiņa Fjodorova ampluā ir portretbildes. Viņa fotogrāfija Portrets upē 2020. gadā iekļuva Pasaules Fotogrāfijas organizācijas Sony Pasaules fotogrāfijas balvas Brīvās kategorijas finālā, kurā tika iesniegts vairāk nekā 165 000 fotogrāfiju, no kurām tikai 120 tika atzītas par labākajām un iekļuva finālā. Pēc fotogrāfijas studijām Londonas Komunikācijas koledžā Reinis iestājās Rīgas Stradiņa universitātes (RSU) akadēmiskā bakalaura studiju programmā Fotogrāfija.

reinis_fjodorovs.jpgReinis Fjodorovs. Foto no privātā arhīva

"Fotogrāfa darbā man patīk nevis pogas spiešana un pats attēls, bet tas, ka tā ir iespēja kaut ko pieredzēt, sarunas ar cilvēkiem dažādās vidēs un atšķirīgās situācijās. Labs portrets sākas un beidzas ar komunikāciju," sarunā atklāj Reinis.

Vai jums ir savs fotogrāfa rokraksts?

Godīgi sakot, nav! Domāju, ka rokraksts ir tas, uz ko es tikai vēl eju. Ir vairākas estētiskās lietas, kas mani fotogrāfijā interesē vairāk nekā viss pārējais, taču ir vajadzīga prakse un laiks, lai nonāktu līdz savam rokrakstam. Uz to katram fotogrāfam būtu jātiecas.

Vai ir labi un slikti fotogrāfi?

Es negribētu lietot apzīmējumu "labs fotogrāfs" vai "slikts fotogrāfs", bet ir tādi fotogrāfi, kuru darbs mani Latvijas tirgū uzrunā, – tie, kuri spēj savienot divas it kā nesavienojamas lietas: komercfotografēšanu jeb naudas pelnīšanu ar fotogrāfiju un savu radošo darbību. Šo māku apvienot uzskatu par veiksmīgu fotogrāfa darba vidusceļu. Radošā darbība papildina fotogrāfu kā profesionāli. Tādi Latvijā ir pāris fotogrāfi, pārējie dara tikai vai nu vienu, vai otru – pelna naudu vai taisa mākslas un dokumentālās bildes.

reinis_fjodorovs_upes_portreti_sasa.jpg
Viena no Reiņa Fjodorova portretbildēm ciklā "Portrets upē"

Jūs esat studējis gan Latvijā, gan ārzemēs. Kāpēc vispār ir vērts studēt?

Izvēlēties uzreiz pēc vidusskolas studiju virzienu, domāju, ir grūti, bet, kad esi izlēmis, ko studēt, izglītība ļauj padomāt dziļāk un plašāk. Studējot ir jālasa, jāraksta, jāanalizē… Nav jau tā, ka tu ikdienā vienkārši apsēdies un velti laiku pārdomām par konkrēto jomu, lietām.

Izglītība ļauj iedziļināties savā izvēlētajā sfērā – uzdot jautājumus un atrast atbildes.

Piemēram, RSU studijās iegūtās atbildes noder manā fotogrāfa darbā un darbā ar jauniešiem Rīgas Mākslas un mediju tehnikumā un Latvijas Kultūras koledžā.

Pēc Londonas Komunikācijas koledžas absolvēšanas, kur studējāt fotogrāfiju, izvēlējaties studijas RSU studiju programmā Fotogrāfija

Jā, es gribēju papildināt savas teorētiskās zināšanas par fotogrāfiju, fotogrāfijas kritiku utt., iedziļināties vairākos teorētiskajos jautājumos, jo ikdienas fotogrāfa darbā ar to nesaskaros, tur ir tikai prakse un praktiskie jautājumi. Un, ja godīgi, man bija vajadzīgs bakalaura diploms.

Kā izdevās apvienot studijas RSU ar darbu?

Es studēju neklātienē, un nodarbības mums bija sestdienās, tā ka es ļoti labi visu varēju apvienot.

Šāds formāts man šķita labs – studiju process ir ļoti koncentrēts un intensīvs, taču tas notiek tikai reizi nedēļā, turklāt brīvdienā.

Par ko rakstījāt savu bakalaura darbu, kas ir lielais studiju noslēguma darbs?

Mans bakalaura darbs bija radošais darbs kopā ar teorētisko pamatojumu. Es fotografēju nedzirdīgos cilvēkus un viņu sapņus. Darba teorētiskā daļa bija par dokumentālās fotogrāfijas problemātiku.

reinis_fjodorovs_nedzirdigie.jpg
"Nedzirdīgie cilvēki ir kā kopiena, kas nav integrējusies mūsu sabiedrībā. Mēs par viņiem maz ko zinām, un cilvēkus baida viss, kas viņam ir nezināms," par sava bakalaura darba radošo daļu stāsta fotogrāfs Reinis Fjodorovs

Tradicionāli dokumentālā fotogrāfija dokumentē realitāti, bet, tā kā fotogrāfija nav objektīvs medijs, katram ir cits skaidrojums, kas viņam ir dokumentālā fotogrāfija. Man dokumentālā fotogrāfija ir kā metafora manai pieredzei par īstenību, par to, kā es esmu pieredzējis realitāti. Es ar dokumentālās fotogrāfijas valodu stāstu nevis to, kāda ir objektīvā realitāte, bet par savām sajūtām caur realitāti.

Reiņa Fjodorova virtuālā foto izstāde Sapņojot klusumā, ko veido 10 nedzirdīgo cilvēku portreti, kuri ar vienu zīmi no zīmju valodas pastāsta par kādu savu sapni.

Vai tie jaunieši, kuri absolvē studiju programmu Fotogrāfija, būs fotogrāfi?

Tie jaunie cilvēki, kuri domā, ka viņi būs fotogrāfi pēc šīs studiju programmas pabeigšanas, maldās, jo praktiskās fotografēšanas šajā studiju programmā ir ļoti maz. Lai nebūtu vilšanās par izvēlētajām studijām, būtu labi zināt, ka studiju programmā Fotogrāfija par fotogrāfiju vairāk stāsta no teorētiskā skatupunkta, kas ir sava redzesloka paplašināšana, jo vizuālā komunikācija mūsdienās ir ļoti aktuāla.

Ja rodas jautājumi par Reiņa Fjodorova pieredzi RSU, rakstiet viņam Instagram!

Kam jūs ieteiktu studēt šajā studiju programmā?

Manuprāt, akadēmiskā bakalaura studiju programma Fotogrāfija ir lieliska iespēja papildināt savas zināšanas tiem, kuri jau strādā fotogrāfa darbā vai šajā nozarē.

Vēl daži fakti par Reini Fjodorovu

  • Vecums: 33 gadi
  • Rīgas Mākslas un mediju tehnikumā un Latvijas Kultūras koledžā izglīto topošos fotogrāfus
  • 2020. absolvējis RSU studiju programmu Fotogrāfija, iegūstot akadēmisko sociālo zinātņu bakalaura grādu komunikācijas zinātnē
  • 2011. Londonas Komunikācijas koledžas (London College of Communication) profesionālais grāds fotogrāfijā
  • 2007. Vidzemes Augstskolas bakalaura grāds žurnālistikā
  • Apbalvojumi un sasniegumi: Sony Pasaules fotogrāfijas balvas Brīvās kategorijas finālists (2020.), Format Festival laureāts (2017.), Sony Pasaules fotogrāfijas balvas Nacionālā balva (2015.), Kolga festival laureāts (2012.), Dienas balvas fotogrāfijā laureāts (2012.)
  • Izstādes: Glabātāji (2018. Kara muzejā), Dārgās lietas (2015. Kara muzejā), Dienas balva fotogrāfijā (2012. Rīgas Mākslas telpā) u. c.
  • Reiņa Fjodorova Instagram konts
Pieteikšanās pamatstudijām RSU ir no 2021. gada 1. jūnija līdz 12. jūlijam.