Pārlekt uz galveno saturu

Jauns dermokosmētikas līdzeklis metabolā sindroma pacientiem

Ievads

Rīgas Stradiņa universitātes (Latvija), kas ir viena no vadošajām Baltijas reģiona universitātēm, zinātnieku komanda ir izstrādājusi jaunu produktu – sejas krēmu pacientiem ar metabolo sindromu.

Metabolais sindroms (MetS) ir riska faktoru – aptaukošanās, dislipidēmija, hipertensija un glikozes nepanesamība – kopums. Tiek uzskatīts, ka MetS palielina iespējas saslimt ar 2. tipa diabētu, koronāro sirds slimību un infarktu, un mūsdienās tas ietekmē apmēram 1/3 pieaugušo iedzīvotāju pasaulē. Tiek prognozēts, ka, pieaugot aptaukošanās un mazkustīga dzīvesveida tendencei, saslimstības rādītājs vēl vairāk palielināsies. Tādēļ MetS var nosaukt par globālu epidēmiju.

MetS arī negatīvi ietekmē ādu, pasliktinot tās pamatfunkcijas, piemēram, ādas imunitāti un barjerfunkciju, kuras pasargā no endogēno un eksogēno faktoru un slimību izraisītiem bojājumiem. Pētījumi liecina, ka MetS pacientu ādā palielinās oksidatīvā stresa un iekaisuma marķieru uzkrāšanās. Kopumā tas var izraisīt mitruma zaudēšanu, priekšlaicīgu ādas novecošanos, esošo ādas problēmu pasliktināšanos un pat jaunu ādas problēmu attīstīšanos. Taču priekšlaicīgi novecojusi āda ir saistīta ar plānāku ādu, samazinātu elastību un gludumu, kā arī palielinātu pigmentāciju.

Tāpēc ir skaidrs, ka metabolā sindroma pacientu terapija ir sarežģīts process, un tai būtu jāietver arī atbilstoša ādas kopšana.

Inovācija

Lai gan tirgū tiek piedāvāti dažādi produkti, lai novērstu ādas novecošanos (sausums, zvīņošanās, grumbas utt.), nevienam no šiem produktiem nepiemīt visas sarežģītās funkcijas – ādas atjaunošanās, barjerfunkcijas atjaunošana, mitrināšana un citas īpašības – kas ir ārkārtīgi svarīgas cilvēkiem, kuru ādu ietekmē MetS.

Lai novērstu esošo nepilnību tirgū, RSU zinātnieki ir nākuši klajā ar inovatīvu krēma sastāvu, kas apvieno spēcīgas antioksidanta īpašības, dabiskas ādas lipīdu barjeras atjaunošanās īpašības, kā arī mitrināšanas, pretiekaisuma un atjaunojošas īpašības. Tas nozīmē, ka daudzas MetS pacientu ādas problēmas varētu tikt atrisinātas vai vismaz ievērojami uzlabotas, izmantojot šo krēmu. Kombinācijā ar MetS pamata terapiju tas var kļūt par vērtīgu papildinājumu dažu visredzamāko un vistraucējošāko MetS aspektu ārstēšanai.

Pētījumi ir parādījuši, ka krēms veic sarežģītas funkcijas pacientiem ar MetS:

 • veicina ādas turgoru un mitrināšanu;
 • atjauno elastību un nodrošina gludu ādas reljefu;
 • samazina pigmentāciju;
 • samazina iekaisuma izpausmes.

Klīniskie pētījumi

Tika veikts kontrolēts klīniskais pētījums (pētījumā piedalījās 64 MetS pacienti un 20 cilvēki bez konstatētām ādas problēmām), kas apstiprina produkta efektivitāti (1. tabula). Pētījumu veica vadošā dermatoloģe dr. J. Janovska, un to uzraudzīja vadošais viedokļa veidotājs dermatoloģijā asoc. prof. J. Ķīsis.

Pacientu āda tika novērtēta pirms un pēc krēma lietošanas, lai noteiktu tās strukturālās un morfoloģiskās izmaiņas. Ar dermatoskopijas palīdzību tika novērtēts ādas virsmas stāvoklis (reljefs) un morfoloģija (turgors, mikroreljefs, papilomas). Pigmentācija un eksfoliācija tika noteikta, izmantojot skiaskopiju. Tika novērotas grumbu īpašības: skaits, platums un dziļums. Tika novērtēta pigmentācija (lentigo veida hiperpigmentācija un / vai dispigmentācijas pazīmes (gaiši / tumši plankumi), kā arī seborejas keratozes, aktīniskās keratozes un melnējošās akantozes pazīmes). Tāpat tika novērtēti arī ādas pH līmeņa un transepidermālā šķidruma zuduma mērījumi. Tika izmantots ādas novecošanas indekss (SAI).

Strukturālās izmaiņas un ādas imunitāte tika novērtēta, veicot histoloģisko izpēti ar 400x palielinājuma gaismas mikroskopu un ādas (punch) bioptātu imunohistoķīmijas metodi. Veiktais pētījums apstiprina, ka jaunajam krēma sastāvam ir īpašības, kas atjauno ādas epidermālo lipīdu barjeru un tās funkcijas, uzlabo ādas turgoru un mitrināšanu, atjauno elastību un gludu ādas reljefu, kā arī mazina pigmentācijas un iekaisuma papilomas parādīšanos MetS pacientiem.

MetS pacientiem:

 • ādas mitrums divu nedēļu laikā palielinājās par 42,1 %;
 • ādas eksfoliācija divu nedēļu laikā samazinājās par 30,8 %;
 • pigmentācija divu nedēļu laikā samazinājās par 57,1 %;
 • ādas virsmas raupjums divu nedēļu laikā samazinājās par 42,9 %.

1. tabula. Klīniskā pētījuma rezultāti
Avots: Klīniskā testa rezultāti, kurus ieguvuši projekta autori

Parametrs  1. GRUPA (n=32)
MetS pacienti, kuri lietoja krēmu 2
mēnešus
2. GRUPA (n=32)
MetS pacienti, kuri nelietoja krēmu
%
Starpība, 1. grupa pret 2. grupu
3. GRUPA (n=20),
Praktiski veseli cilvēki, kuri lietoja krēmu 2 mēnešus
%
Starpība, 3. grupa pret 2. grupu
Ādas mitruma indikators27, 2±1,019,1±1,242,128,3±1,248,0
Ādas eksfoliācija (skalā 0-1-2-3)1,8 2,6-30,81,6-38,4
Pigmentācija (skalā 0-1-2–3)1,22,8-57,10,8-71,4
Ādas virsma (papilomu un ādas elastozes klātbūtne) (skalā 0-1-2-3)1,62,8-42,91,4-50,0


Normatīvais statuss ES: Medicīniska iekārta

Normatīvais statuss ASV: Kosmētikas līdzeklis

Patenta statuss: LV un PCT, patenta pieteikums [2015]

Piedāvājums: Licence, attīstības partnerība

Kontakti


Ģenētiskais tests (GENTERF) reprodukcijai nozīmīgu ģenētisko variāciju vienlaicīgai noteikšanai

Tehnoloģijas tips

 • In vitro diagnostikas medicīniskā ierīce (know-how)
 • DNS testēšanas komplekts
 • Programmatūra klīnisko rezultātu iegūšanai, pamatojoties uz mūsdienīgu zinātnisko izpēti

Tehnoloģijas kopsavilkums

Neauglība ir bieži sastopama problēma, kas ietekme katru sesto pāri pasaulē, un no šiem gadījumiem ģenētisks cēlonis ir noteicošais 15 % vīriešu un 10 % sieviešu. Eiropā neauglība skar 25 miljonus cilvēku.

Rīgas Stradiņa universitāte (RSU) ir izstrādājusi GENTERF, kas ļauj noteikt zināmās un bieži klīniski būtiskas ģenētiskās mutācijas gan vīriešiem, gan sievietēm, izmantojot vienu testa komplektu, ar kuru var noteikt arī mutācijas precīzai medicīniskai un nesēja testēšanai.

Izstrādes posms

 • GENTERF ir pārbaudīts saskaņā ar standartu ISO 20196:2019
 • GENTERF ir izstrādāts laboratorijā, kurai ir uzsākts akreditācijas process ISO 1589:2012
 • Analītiskais jutīgums – 99 % un specifika – 99 %
 • Notiek klīniskā izpēte

Īpašības un ieguvumi

 • Ātrāk iespējams diagnosticēt neauglības pamatcēloni
 • Uzlabota klīnisko lēmumu pieņemšana
 • Iespēja individuāli pielāgot ārstēšanu, pamatojoties uz testa rezultātiem
 • Zemākas vispārējās ārstēšanas izmaksas, jo tiek veikta labāka diagnostika un mērķtiecīga ārstēšana
 • Zemāks postnatālo patoloģiju risks, jo tiek iekļauta nesēja testēšana

Piedāvājums

Licencēšanas iespējas, licencējot zinātību:

 • avansa maksājums
 • autoratlīdzība
 • gada minimālie maksājumi
 • starpposma maksājumi

Tiks apsvērtas citas iespējas.

Izgudrotājas profils

Arhīvs

Ģenētiskais tests reprodukcijai nozīmīgu ģenētisko variāciju vienlaicīgai noteikšanai (1. daļa)

Tehnoloģijas veids

 • DNS testa komplekts
 • In vitro diagnostikas medicīnas ierīce

Kopsavilkums

Neauglība ir bieži sastopama problēma, ar kuru sastopas viens no sešiem pāriem pasaulē. Vīriešu ģenētiskā patoloģija uzskatāma par iemeslu 15 % neauglības gadījumu, savukārt sieviešu ģenētiskā patoloģija – 10 % gadījumu. Eiropā neauglība skar 25 miljonus iedzīvotāju.

Rīgas Stradiņa universitāte (RSU) ir izstrādājusi inovatīvu ģenētisko testu zināmo klīniski būtisko ģenētisko mutāciju noteikšanai vīriešiem un sievietēm, izmantojot vienu testa komplektu, ar kuru var noteikt arī mutācijas precīzijas jeb personalizētajā medicīnā, kā arī veikt nesēja testēšanu. Šo metodi var izmantot jebkurā standartizētā molekulārās bioloģijas laboratorijā, un rezultāti ir gatavi vienas dienas laikā.

Izstrādes posms

 • Izstrādāts DNS testēšanas komplekts, testēts uz 400 personām
 • DNS testēšanas komplekts ir apstiprināts, izmantojot ārējās kvalitātes kontroles shēmas un pozitīvos DNS kontroles paraugus

Īpašības un ieguvumi

 • Ātrāka neauglības pamatcēloņa diagnostika
 • Uzlabota klīnisko lēmumu pieņemšana
 • Iespēja individuāli pielāgot ārstēšanu, pamatojoties uz testa rezultātiem
 • Zemākas vispārējās ārstēšanas izmaksas sakarā ar labākām diagnostikas iespējām un mērķtiecīgu ārstēšanu