Attālinātais izglītības resurss: kriminālistika kā zinātne

Projekta/līguma nr.
LV-UA/2021/3
Projekta finansējums
38 270,00 EUR, Latvijas valsts budžeta finansējums
Projekta vadītājs
Projekta īstenošana
01.01.2021. - 31.12.2022.

Projekta mērķis ir veikt starpdisciplināru zinātnisku pētījumu tiesu ekspertīzes jomā, ka arī stiprināt attiecīgas jomas zinātnisko bāzi, īpaši ņemot vērā starptautisko pieredzi un mācīšanas un mācīšanās procesu kriminālistikas attīstībā.

Apraksts

Projekts tiks realizēts sadarbībā ar Ukrainas Nacionālo zinātnisko centru Hon. Prof. M. S. Bokarius Forensic Science Institute (Національний науковий центр «Інститут судових експертиз ім. Засл. проф. М. С. Бокаріуса»). Projekta ietvaros tiks veikts starpdisciplinārais pētījums par aktuālākiem problēmjautājumiem kriminālistikas jomā, it īpaši tiesu ekspertīzes jomā. Projekta laikā tiks veiktas konsultācijas ar nacionālā līmeņa sadarbības partneriem, organizēta starptautiskā zinātniskā  konference tiešsaistē, kura tiks veltīta aktuāliem problēmjautājumiem kriminālistikas jomā. Tiks sagatavotas arī zinātniskās publikācijas, izveidoti trīs videopamācības materiāli par konkrētiem ekspertīzes veidiem, un vienlaikus tiks sagatavots pieteikums dalībai akcijā COST.

Zinātniski pētnieciskā darba rezultāti būs publiskoti, lai nodrošinātu to pieejamību plašākai sabiedrības, it īpaši projektu mērķa grupai, studentiem, nozares ekspertiem u. c.

Projekta komanda

Publikācijas

Konferences

• Grasis, J., Palkova, K. (2021). OPEN EDUCATIONAL RESOURCE AND FORENSIC SCIENCE: CHALLENGES AND FUTURE PERSPECTIVES FOR THE HIGHER EDUCATION. In АКТУАЛЬНІ ПИТАННЯ СУДОВОЇ ЕКСПЕРТИЗИ І КРИМІНАЛІСТИКИ: Збірник матеріалів міжнародної науково-практичної конференції-полілогу (pp. 306-310, ISBN 978-966-998-215-5). (Актуальні питання судової експертизи і криміналістики ). Право.
  • Zīle A.  REFLECTION OF LATENT PAPILLAE PATTERN PRINTS ON THE SKIN OF A DECEASED PERSON”. In АКТУАЛЬНІ ПИТАННЯ СУДОВОЇ ЕКСПЕРТИЗИ І КРИМІНАЛІСТИКИ: Збірник матеріалів міжнародної науково-практичної конференції-полілогу (pp. 302-305, ISBN 978-966-998-215-5). (Актуальні питання судової експертизи і криміналістики ). Право.

Video

RSU projekta komanda kopā ar sadarbības partneri, Ukrainas Nacionālo zinātnisko centru Hon. Prof. M. S. Bokarius Forensic Science Institute, izveidoja izglītojošus, praktiskus video sižetus, kuros attēloti vairāki ekspertīžu veidi, kas tiek izmantoti Latvijā un Ukrainā.

Hon. Prof. M. S. Bokarius Forensic Science Institute ir Ukrainas vadošā zinātniskās pētniecības iestāde. Tā dibināta 1925. gadā un jau 97 gadus nodrošina valsti un sabiedrību ar kvalificētu, objektīvu un neatkarīgu tiesu ekspertīzi Ukrainā un ārpus tās. Institūta laboratorijas ir akreditētas saskaņā ar kvalitātes standartiem ISO/IEC 17020:2014 un ISO/IEC 17025:2017. Tās veic aptuveni 80 ekspertīžu veidus.

RSU īsteno vairākas studiju programmas (piemēram, bakalaura studiju programmu Policijas darbs, Tiesību zinātne un maģistra studiju programmu Ekonomiskā drošība), kuru studentiem tiek sniegtas teorētiskās zināšanas un nostiprinātas viņu praktiskās iemaņas kriminālistikas tehnikā, taktikā un metodikā noziedzīgu nodarījumu atklāšanā. RSU veic Iekšlietu ministrijas pakļautības iestāžu un citu tiesībaizsardzības iestāžu vecāko speciālistu apmācību un ir vadošā universitāte Latvijā kriminālistikas apmācības jomā, līdz ar to sadarbība ar Ukrainas vadošo kriminālistikas institūtu ir īpaši nozīmīga.

Projekta ietvaros sagatavotie videosižeti ir brīvi pieejami un tiks izmantoti studentu apmācībai Latvijā un Ukrainā.

Latvijā veiktās ekspertīzes

Video tapuši sadarbībā ar Valsts tiesu ekspertīžu biroja ekspertiem un biroja atbalstu.

Daktiloskopija: papillārlīniju rakstu pēdas un nospieduma salīdzināšana personas identificēšanai

Dokumentu ekspertīze: parakstu tehniskā izpēte

Inovācijas tiesu ekspertīze

Dokumentu ekspertīzes