Tīklošanās nepilnību samazināšana starp Rīgas Stradiņa universitāti (RSU) un starptautiski vadošajiem partneriem vīrusu infekciju izraisītu autoimūno slimību pētniecībā (VirA)

Projekta/līguma nr.
Projekta finansējums
899 992,50 EUR, , tai skaitā RSU 470 380 EUR
Projekta vadītājs
Projekta īstenošana
01.12.2020. - 30.11.2023.

Veicināt autoimūno slimību pētniecību un novērst tīklošanās nepilnības zemu sniegumu dalībvalstīs - Latvijas pētniecības iestādē (RSU) izveidojot konsorciju ar vadošajām pētniecības iestādēm Eiropā - Ferāras Universitāti Itālijā, Ulmas universitāti Vācijā un Šebas medicīnas centru Izraēlā. Partneru universitātes ir pasaules vadošie izcilības centri un vadošās pētniecības iestādes imunoloģijas, virusoloģijas, morfoloģijas un klīnisko datu pārvaldības un modelēšanas jomā. Īstenojot kopīgus pasākumus, tiks veicinātas pārmaiņas pētniecībā un būtiski ietekmēta turpmākā RSU attīstība.

Apraksts

Sistēmiskas autoimūnas slimības (SAS) ir būtisks saslimstības un mirstības cēlonis visā pasaulē, radot izaicinājumu pētniekiem un klīnicistiem rast uz pierādījumiem balstītus risinājumus SAS diagnostikai, ārstēšanai un profilaksei. Tā kā autoimūno slimību izpēte ir sarežģīta, un tai nepieciešama daudznozaru pieeja, ES dalībvalstu pētniecības iestādēs ar zemu sniegumu rodas problēma nepietiekamas pētniecības kapacitātes dēļ. Pētniecības kapacitāte, kas spēj nodrošināt precīzu un agrīnu diagnostiku, ir ļoti svarīga, lai virzītos uz personalizētas medicīnas metožu attīstību un labāku izpratni par autoimūno slimību izraisītājiem un mehānismiem, kas ļaus labāk izprast hroniskas slimības un blakusslimības un meklēt terapijas iespējas. VirA projekts optimāli risinās problēmas un stiprinās EPT (Eiropas pētniecības telpa) autoimūno slimību jomā.

Projekta aktivitātes

Pētniecības stratēģija tiks uzlabota un saskaņota ar vadošajām Itālijas, Vācijas un Izraēlas pētniecības iestādēm, īstenojot šādas darbības:

• īstermiņa pētniecības pieredzes apmaiņas pasākumi, tā paaugstinot darbinieku pieredzi;
  • ekspertu vizītes un īstermiņa apmācības klātienē vai virtuālās apmācības, tādējādi iegūstot jaunas zināšanas;
  • semināru un vasaras skolu organizēšana, lai palielinātu personāla sadarbības iespējas un sekmētu zināšanu nodošanu, tostarp tehniskās iespējas un molekulārās metodes;
  • dalība konferencēs, lai izplatītu projekta rezultātus, iegūtu jaunu informāciju un apmainītos ar zināšanām.

Projekta partneri

• Rīgas Stradiņa universitāte, Latvija (koordinators)
  • Ferāras universitāte, Itālija
  • Ulmas universitāte, Vācija
  • Šebas medicīnas centrs, Medicīnas pētniecības infrastruktūras attīstības un Veselības pakalpojumu fonds, Izraēla

Projekta aktualitātes

Preses relīze

Sagatavoto preses relīzi (angļu valodā) skatīt šeit: Press Release

Informācija ievietota 10.12.2020

VirA uzsākšanas sanāksme

2020. gada 17. decembrī tiešsaistē, platformā Zoom notika Apvārsnis 2020 finansētā projekta VirA uzsākšanas sanāksme, kurā piedalījās pārstāvji no četrām valstīm - Latvijas, Itālijas, Vācijas un Izraēlas.

kick-off-meeting-bilde.png

Projekta uzsākšanas sanāksmē tika prezentētas projekta darba grupu aktivitātes, nosprausti pirmie projekta atskaites punkti. Galvenais mērķis ir radīt pētniecības vidi, lai stimulētu pētniekus jaunu pētījumu ģenerēšanai augstā līmenī un sasniegumiem autoimūno slimību izpētē.

Vairāk par projektu - https://cordis.europa.eu/project/id/952376

Informācija ievietota 18.12.2020

Pirmais LATVIJAS - IZRAĒLAS tiešsaistes Simpozijs par Autoimunitāti

Pirmais LATVIJAS - IZRAĒLAS tiešsaistes Simpozijs par Autoimunitāti notiks Zoom platformā 2021. gada 16. martā plkst. 9:50.

Simpoziju atklās asociētā profesore Modra Murovska (RSU) un profesors Jehuda Šēnfelds  (Šeba medicīnas centrs).

Pētnieki no Latvijas un Izraēlas prezentēs savus rezultātus par tēmām, kas saistītas ar autoimunitāti un autoimūnām slimībām, COVID-19 utt., kā arī notiks diskusijas.

Pētnieki un visi interesenti laipni aicināti piedalīties simpozijā!

Lai pievienotos simpozijam lūgums sazināties ar Juriju Ostrinski Yuri[pnkts]Ostrinskiatgmail[pnkts]com ne vēlāk kā līdz 15.martam.

Programma

Informācija ievietota 01.03.2021

Pirmā LATVIJAS - IZRAĒLAS tiešsaistes Simpozija ieraksts pieejams!

Pirmais LATVIJAS - IZRAĒLAS tiešsaistes Simpozijs par autoimunitāti guva lielus panākumus, līdz ar to, visi interesenti laipni aicināti noskatīties simpozija ierakstu: https://drive.google.com/file/d/1I771fLYhSGwYiEVzsvSO2ENDXp…. Jūtieties brīvi skatīties un mācīties no tā.

Informācija ievietota 06.04.2021

12. starptautiskais autoimunitātes kongress

12. Starptautiskais autoimunitātes kongress notiks tiešsaistē laikā no 2021. gada 28. maija līdz 1. jūnijam,

Lai uzzinātu vairāk par kongresu, varat doties uz vietni https://autoimmunity.kenes.com/.

Informācija ievietota 06.04.2021

Seminārs IMPORTANCE OF DIFFERENTIAL DIAGNOSTIC IN RHEUMATIC AND OTHER AUTOIMMUNE DISEASES

2021.gada 29.-30.septembrī tiešsaistē, platformā Zoom norisināsies starptautisks seminārs Diferenciālās diagnostikas nozīme reimatisko un citu autoimūno slimību gadījumā  (Importance of differential diagnostic in rheumatic and other autoimmune diseases), kurš tiek organizēts ES H2020 finansētā projekta VirA ietvaros sadarbībā ar projekta partneriem no Vācijas un Izraēlas.

Prezentācijas sniegs autoimūno slimību pētniecībā atzīti pasaules un Eiropas pētnieki -  prof. Jehuda Šoenfelds un prof. Howard Amitals no Telavivas Šebas Medicīnas centra Izraēlā, prof. Mariona Šneidere no Ulmas Universitātes Vācijā, u.c.

Pētnieki un visi interesenti laipni aicināti pievienoties Zoom sanāksmei:

Semināra valoda – angļu.

Aicinām iepazīties ar semināra programmu!

Informējam, ka pasākums tiks ierakstīts un var tikt izmantots publicitātes materiālu izveidošanai.

Informācija ievietota 20.09.2021