Kursa vadītājs:Juta Kroiča
Līmenis:2. cikla (Maģistra)
Mērķauditorija:Ārstniecība
Valoda:Angļu, Latviešu
Zinātnes nozare:Klīniskā medicīna; Mikrobioloģija un virusoloģija

Sniegt zināšanas par baktēriju, vīrusu, sēņu un parazītu struktūru, īpašībām, metabolismu, patogenitātes faktoriem, to nozīmi infekciju izcelsmē. Sniegt zināšanas par cilvēka mikrobiomu, tā lomu normā un patoloģijā. Sniegt informāciju par aerobo un anaerobo baktēriju kultivēšanu, tīrkultūras izdalīšanas metodēm un baktēriju identifikācijas metodēm. Sniegt zināšanas par antibiotisko vielu grupām, to darbības mehānismiem, baktēriju rezistences mehānismiem, baktēriju antibakteriālās jutības noteikšanas metodēm. Iepazīstināt ar dezinfekcijas un sterilizācijas metodēm un to nozīmi intrahospitālo infekciju prevencijā. Sniegt zināšanas par iedzimto organisma rezistenci, par rezistences mehānismiem. Sniegt zināšanas par organisma imūno sistēmu, imunitātes šūnām, citokīniem, signālu pārvadi un šūnu aktivāciju. Imūnās atbildes veidiem un mehānismiem. Humorālās un šūnu imunitātes nozīmi bakteriālo un vīrusu infekciju gadījumā, imūnglobulīniem, to klasēm un nozīmi. Sniegt zināšanas par imūno patoloģiju, hipersensitivitātes reakcijām un to mehānismiem. Sniegt zināšanas par imunizāciju, vakcīnu veidiem, to darbības mehānismiem. Sniegt zināšanas par serodiagnostiku, seroloģisko reakciju veidiem, imūniem serumiem un diagnostikumiem, par molekulārām diagnostikas metodēm, to darbības principiem.

Molekulārā un šūnu bioloģijā, anatomijā, histoloģijā, ģenētikā, bioķīmijā un cilvēka fizioloģijā.

Pēc studiju kursa apgūšanas, studenti spēs raksturot baktēriju, vīrusu, sēņu īpašības, to morfoloģiju, patogenitātes faktorus un lomu infekcijas slimību izcelsmē un mijiedarbības procesā ar makroorganismu, cilvēka organisma un vides mikrobionta lomu. Studenti iegūs zināšanas par antibiotisko vielu grupām, to darbības mehānismiem, baktēriju rezistences mehānismiem. Studenti apgūs informāciju par cilvēka organisma aizsargmehānismiem, imūnās atbildes veidiem un nozīmi, imunizāciju un imunizācijas mehānismiem, imūno patoloģiju, hipersensitivitātes reakcijām.

Studiju kursa apguves rezultātā students spēs:
• veikt pacienta materiāla mikroskopisko izmeklēšanu, veikt uzsējumu, izmantojot atbilstošas barotnes;
• izdalīt un identificēt baktēriju tīrkultūru, izvērtēt jutību pret antibiotiskām vielām;
• izmantot bakterioloģiskās, seroloģiskās un molekulārās diagnostikas metodes.

Apvienojot teorētiskās zināšanas ar praktiskajām iemaņām, studenti izpratīs vīrusu, baktēriju, sēņu nozīmi infekcijas slimības izcelsmē, varēs izprast ierosinātāja lomu slimības patoģenēzē, kā arī izprast cilvēka imūnās atbildes mehānismus un nozīmi infekciju slimību gadījumā.

Plānošanas periods:2024. gada pavasara semestris
Medicīna, MF4MaģistrsObligātsViktorija Truškova, Katrīna Tomiņa, Lauris Avotiņš, Dārta Jakovicka, Juta Kroiča, Veronika Baltmane-Veckalne, Reinis Rugājs, Dace Rezevska, Ivita Šēla, Ingus Skadiņš, Kārlis Rācenis, Anastasija Dovbenko, Renāte Rūta Apse, Ieva Glāzere, Sandis Mauriņš
Medicīna, SSNMF4MaģistrsObligātsOlena Hopta, Lise Berentsen, Juta Kroiča, Ingus Skadiņš, Viktorija Truškova, Dace Rezevska, Kārlis Rācenis, Veronika Baltmane-Veckalne, Reinis Rugājs, Renāte Rūta Apse